Sąd nie wysłucha apelacji Microsoftu

Sąd Najwyższy USA nie wysłucha apelacji Microsoftu w głośnej sprawie patentu na pluginy do przeglądarek internetowych (tego, który przysługuje University of California oraz firmie Eolas Technologies). Argumentacja Microsoftu, o wysłuchanie której starał się przed sądem, miała dotyczyć sposobu określenia wysokości szkód w tej sprawie.

Chodzi o patent No 5,838,906. W sierpniu 2003 Eolas Technologies oraz Uniwersytet wygrali sprawę, a sąd zarządził odszkodowanie w wysokości 521 mln dolarów. Microsoft chciał, by szkody te szacowano na podstawie wysokości przychodów ze sprzedaży oprogramowania prowadzonej w USA, wcześniejszy wyrok mówi jednak o USA oraz poza granicami Stanów.

Jak pisze PC World: sąd nie podal przyczyn, dla których zdecydował się nie dać posłuchania argumentom firmy z Redmond.

Sprawą zajmował się też kilka razy amerykański Urząd Patentowy (United States Patent and Trademark Office), a nawet raz go uchylił (chociaż potem okazało się, że patent został przyznany zgodnie z prawem).

Sprawa jest skomplikowana i trudno się dziwić, że Microsoft wykorzystuje wszelkie możliwości, jakie daje system wymiaru sprawiedliwości, by bronić swoich racji. Ja się powoli zacząłem gubić w przeróżnych doniesieniach dotyczących różnych etapów różnych postępowań w sprawie tego jednego patentu...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>