Uchylony patent, 60 dni na apelację

US Patent Office uchylił kontrowersyjny wspólny patent Eolas i University of California o numerze 5,838,906. Patent dotyczy możliwości włączania do dokumentów hypertextowych dokumentów multimedialnych, a co za tym idzie przeglądania ich za pomocą przeglądarek internetowych. Eolas wygrał niedawno 521 milionów dolarów od Microsoftu w związku z naruszeniem tego patentu.

Eolas Technologies ma 60 dni na apelację od decyzji urzędu. Jeśli się utrzyma ta decyzja urzędu - Microsoft nie będzie zobligowany do wypłacenia opłat wynikających z wyroku sądu, nie będzie również musiał dokonywac zmian w dostarczanym oprogramowaniu Internet Explorer, które obecnie umożliwia przeglądarcę pracę z innymi programami poprzez Internet takimi jak Quicktime czy Flash.

[The Register][Reuters]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>