Patent Eolas - kolejna odsłona

Pamiętacie sprawę patentu Eolas oraz to, że po wygranej od Microsoftu 521 milionów dolarów rozpoczęła się zacięta walka w kolejnych instancjach? Są efekty w postaci stanowiska Amerykańskiego Urzędu Patentowego: Eolas uzyskał patent zgodnie z prawem.

Chodzi o patent firmy Eolas oraz University of California (No 5,838,906) na rozwiązanie umożliwiające rozszerzenie przeglądarki internetowej o dodatkowe, zewnętrzne funkcje przydatne do prezentacji plików multimedialnych.

Jak informowałem rok temu W3C oraz Microsoft zwrócili się do Amerykańskiego Urzędu Patentowego o "przyjrzenie sie temu patentowi.

Urząd Patentowy (United States Patent and Trademark Office)
podał do wiadomości, że przeprowadzono już weryfikację (re-examine) wniosku patentowego Eolas. W jej wyniku uznano, że będący sporny patent został przyznany firmie zgodnie z prawem. Czekamy teraz na wydanie specjalnego certyfikatu zaświadczającego o wynikach powtónego badania, któe ma być wydane przez urząd w ciągu kilku dni.

Patent office to re-examine Eolas patent, Eolas v. Microsoft: Eolas Patent Set to Reissue, Komentarze na Slashdocie

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>