Latarnik wyborczy i inne narzędzia określania preferencji politycznych
Centrum Edukacji Obywatelskiej uruchomiło jakiś czas temu pewien serwis internetowy. W czasach politycznego spamu, działań marketingowych i, ogólnie rzecz mówiąc, zwiększonej aktywności przedwyborczej polityków i ich sztabów warto zastanowić się jak wybrać swoich przedstawicieli biorąc pod uwagę ich program wyborczy i dotychczas głoszone poglądy (nie tylko obietnice przedwyborcze).
Na stronie zatytułowanej Latarni Wyborczy możemy przeczytać: "Ta strona da Ci możliwość porównania Twoim poglądów z poglądami partii politycznych biorących udział w wyborach parlamentarnych i z poglądami kandydatów startujących w wyborach prezydenckich. Odpowiedz na te same pytania, na które wcześniej odpowiedziały partie i kandydaci na prezydenta a zobaczysz, poglądy której partii są Ci najbliższe"
Projekt jest prowadzony przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej, która rozesłała do ogólnopolskich komitetów wyborczych zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą zestaw kwestii, wobec których partie określiły swoje stanowisko. Każda z partii wybrała jedno z dwóch stanowisk lub zaznaczyła odpowiedź „Mamy inne stanowisko lub nie mamy stanowiska w tej sprawie”.
Myślę, że takie narzędzie dostępne online mogą znacznie przyczynić się do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Co prawda mnie wyszło, że powinienem głosować na "emerytów i rencistów", ale to pewien początek tego narzędzia. Przypuszczam, że - podobnie jak to już miało miejsce w innych krajach - narzędzie to będzie się rozwijało, będzie więcej możliwości (lepiej zredagowanych), tak, by pełniej oddać zakres odczuć wyborcy sprawdzającego zgodność własnych poglądów z programami partii.
Jest też inne narzędzie: Mini-quiz polityczny na stronach Klubu Myśli Politycznej.
Algorytmizacja procesu wyborczego?
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Wprost
Podobny mechanizm już jakiś czas temu udostępniło Wprost: http://www.wprost.pl/ankietawyborcza2005/