Dalszy ciąg sprawy wycieku z ChoicePoint

Jak informowałem jakiś czas temu z firmy ChoicePoint wyciekła gigantyczna ilość danych osobowych w tym związanych z operacjami finansowymi... Dziś mamy więcej inforamcji związanych z jednym z oskrażonych i skazanych w tej sprawie.

Chodzi o czterdziestodwuletniego Olatunjia Oluwatosina, którego na początku tego roku skazano na 16 miesięcy pozbawienia wolności za bezprawne wykorzystanie bazy danych kredytowych przechowywanych przez ChoicePoint.

Po pewnym czasie okazało się, że już ponad półtora tysiąca osób padło ofiarą tego wycieku. Przestępcy wykorzystują informacje w celu "kradzieży tożsamości" - zakładają konta bankowe, uzyskują kredyty, itp. Zdarza się też, że przestępcy wykorzystują uzyskane dane osobowe podając się za jakąś osobę przy aresztowaniu. Możliwości jest wiele - podobnie jak dokumentów, które można przygotować w oparciu o takie dane jak imię, nazwisko, adresy, numery ubezpieczenia społecznego i raporty kredytowe. Straty spowodowane wyciekiem idą w miliony dolarów.

Jak pisze serwis Out-law: teraz skazanemu postawiono kolejne 22 zarzuty związane z kradzieżą tożsamości, kradzieży (zwykłej), przestępstwa nieuprawnionego dostępu do danych kredytowych, i do systemów komputerowych... Jeśli zostanie uznany winnym stawianych zarzutów - grozi mu kara 22 lat pozbawienia wolności.

Kolejne sprawy sądowe przeciwko Nigeryjczykowi toczą się stale i zapowiada się, że szybko się nie skończą. Niedawno uznano, że nie jest winny popełnienia kilku innych czynów przestępczych (oczyszczono go z 6 zarzutów)

W Google sporo różnych doniesień w różnych serwisach

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>