Zatrzymano podejrzanych o próbę kradzieży 200.000 euro

Zatrzymano cztery osoby, w tym dwudziestosześcioletniego mężczyznę, których podejrzewa się o włamanie na elektronicznie konto bankowe i kradzież 200.000 euro. Nie do końca wiadomo kogo dokładnie zatrzymano, jednak wiele serwisów internetowych sugeruje, iż jednym z zatrzymanych jest dyrektor działu bezpieczeństwa danych w Helsińskiej filii firmy GE Money.

Działanie zatrzymanych miało polegać na skopiowaniu do laptopa bankowego oprogramowania wraz z hasłami dostępowymi, a następnie jeden ze sprytnych sprawców miał wykorzystać bezprzewodowy dostęp do internetu z otwartej sieci swojego sąsiada. Przelał pieniądze na osobne konto bankowe.

Jak pisze Hacking.pl za SC Magazine (a ten powołuje sie na gazetę Helsingin Sanomat): w trakcie dochodzenia ustalono MAC adres przenośnego komputera, który należał do banku. Po sznurku do kłębka trafiono do zatrzymanych, chociaż w pierwszej kolejności przeszukano mieszkanie sąsiada (tego, który miał niezabezpieczoną sieć bezprzewodową).

Serwis Hackerz.org komentuje: ciekawe kto kontroluje osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo... Ano właśnie. Tak czy inaczej pieniądze odzyskane, a jeden z zatrzymanych wpadł wówczas, gdy próbował podjąć 5 tys euro z obserwowanego przez śledczych konta.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>