Nagrania audio z obchodów Dnia Domeny Publicznej 2015

W ramach zaległych tekstów chciałbym Państwa zachęcić do wysłuchania zbioru podcastów z obchodów Dnia Domeny Publicznej, na który nie tak dawno zapraszałem. Dysponujemy zapisem audio wystąpień, które odbyły się podczas obchodów w Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestników nie było wielu, ale mnie prezentacje i wystąpienia bardzo się podobały.

W swoim podsumowaniu konferencji stwierdziłem, że może nie należy się martwić niewielką frekwencją w czasie takich obchodów, a sukcesy zabiegania o ochronę i upowszechnianie domeny publicznej należy oceniać bo liczbie osób korzystających na co dzień z takich dzieł, które w domenie publicznej się znajdują. Pomyślałem też, że może już jesteśmy na innym etapie dyskusji, niż kiedyś, gdy od czasu do czasu należało przeprowadzić jakiś performence zwracający uwagę na problem. Dziś za to możemy pokazywać dobre praktyki kolejnych instytucji, które w upowszechnianie domeny publicznej się włączają. Widać to po postawie Muzeum Powstania Warszawskiego, które to muzeum, wbrew głosom przestrzegającym, udostępniło swoje zbiory w internecie. Dostrzegli już stale rosnące zainteresowanie zbiorami online i zauważyli, że przekłada się ono pozytywnie na liczbę odwiedzających gmach Muzeum. Przestrzegający zaś mówili wcześniej, że jeśli muzeum udostępni swoje zbiory online, to ktoś, kto je w internecie zobaczy, nie będzie chciał do muzeum przyjść. Praktyka ponoć podpowiada, że w tym przypadku jest inaczej.

A dlaczego zabieganie o ochronę i upowszechnianie domeny publicznej jest ważne? każdy utwór w rozumieniu prawa autorskiego to informacja. Jeśli kończy się czasowa ochrona praw majątkowych - dzieła przechodzą do domeny publicznej. Można z nich korzystać w ramach konstytucyjnych wolności pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. W domenie publicznej chodzi zatem o wolność słowa i o dostęp do informacji. A poza tym: te dzieła, które w tej domenie publicznej są, to one są jak Rzeczypospolita: są dobrem wspólnym wszystkich obywateli.

Nie czas, by pisać relację z obchodów. Kto nie był, ten może sięgnąć do nagrań, które zarejestrowane zostały i udostępnione przez WikiRadio.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>