SS w logo portalu aukcyjnego - dopuszczalna krytyka

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił powództwo Grupy Allegro przeciwko Fundacji Zielone Światło i J.M. (J.M. to prezes owej Fundacji). Sprawa toczyła się z udziałem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich, a związana była z akcją zorganizowaną w marcu 2010 r. podczas Dnia Walki z Rasizmem. Na początku zeszłego roku sąd nakazał przeproszenie spółki wydawcy portalu przez Fundację. Sąd apelacyjny wskazał jednak, że pozwani poprzez zmodyfikowanie logo portalu, które zawierało symbolikę nazistowskiej SS dopuścili się dozwolonej prawem krytyki w ramach realizacji wolności słowa (sygn. I ACa 841/2013).

O sprawie można przeczytać na stronach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: Sąd: krytyka sprzedaży nazistowskich symboli przez Allegro jest dozwolona. Jest też notatką na stronie RPO:

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił powództwo Allegro przeciw Fundacji Zielone Światło, podzielając merytoryczne stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, który przystąpił do postępowania. Fundacja zorganizowała akcję, w ramach której w logo portalu aukcyjnego zamieszczono znak nazistowskiej formacji SS. Była to krytyka za dopuszczanie w serwisie sprzedaży gadżetów nawiązujących do symboliki nazistowskiej. Sąd uznał, że artystyczna krytyka takiej działalności portalu nie jest działaniem bezprawnym i zasługuje na konstytucyjną ochronę.

W 2010 roku Fundacja Zielone Światło tak omawiała swoją akcję:

21 marca, w Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową, razem z Partią Zieloni 2004 oraz Stowarzyszeniem Nigdy Więcej zorganizowaliśmy pikietę. Odbyła się ona w centrum Warszawy, na zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej w godzinach 13 - 14. Celem pikiety było zwrócenie uwagi na fakt, iż na internetowym serwisie aukcyjnym Allegro kupić można znaczki z podobizną Hitlera, flagi ze swastyką, płyty zespołów propagujących muzykę neonazistowską i tym podobne gadżety.
Był wielki billboard i banery z hasłami, uczestnicy manifestacji nawoływali przechodniów do walki z wszelkimi przejawami rasizmu oraz rozdawali pocztówki, które na tę okazję wydrukowaliśmy (projekt Grupy Artystycznej Zawleczka).
Na pikietę licznie przybyły media (TVP 2, TVP 3, Polsat, Radio Tok FM, Gazeta Wyborcza i inne). Tego samego dnia pokazano pikietę w różnych programach telewizyjnych, mówiono o niej w radio. W kolejnym dniu pisała o niej prasa i portale internetowe.
Pocztówki, których nie zdołaliśmy rozdać na pikiecie rozłożyliśmy w kawiarniach, klubach i innych miejscach chętnie odwiedzanych przez Warszawiaków.

Sąd pierwszej instancji orzekł, że Fundacja "Zielone Światło" ma przeprosić portal aukcyjny za zmodyfikowanie jego logo. Fundacja miała też usunąć publikacje ze zmienionym logo. W cytowanym w marcu zeszłego roku ustnym uzasadnieniu wyroku sądu pierwszej instancji można było przeczytać, że "Zmodyfikowane logo było nadmierną ekspresją wyrazu, zbyt ostrą i nieuzasadnioną działaniami portalu; taka modyfikacja mogła sugerować, że allegro szerzy faszyzm".

Sąd apelacyjny uznał inaczej, a wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>