Jest wyrok za groźby

W procesie o groźby karalne poprzez Gadu-Gadu sąd w Kilecach wydał wyrok półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat.

Jak już informowałem w Polsce miał miejsce interesujący proces, w którym występował w charkaterze oskarżonego pewien osiemnastolatek - Tomasza M. Ustalono, że od września do listopada ub. roku straszył on swojego kolegę przez Internet, a ściślej - poprzez Gadu-Gadu. Zmusił go do wydania ponad 600 zł i wartościowych przedmiotów, m.in. zegarka i gry komputerowej.

Oskarżony - uczeń liceum przyznał się do winy i wnioskował o skazanie bez postępowania dowodowego - na co zgodził sie prokurator.

Za groźby karalne w stosunku do siedemnastolatka, któremu groził pobiciem i najściem na mieszkanie, został skazany na półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat. Dowodem w sprawie były wydruki rozmów z komunikatora Gadu-Gadu.

Skazany musi naprawić szkodę: zapłacić poszkodowanemu chłopakowi ponad 900 zł, zapłacić 1600 zł grzywny i 800 zł tytułem części kosztów sądowych. Przez pięć lat będzie pod dozorem kuratora, a to m.in. za sprawą wniosku pełnomocnika pokrzywdzonego, który argumentował, iż oskarżony wcześniej nie pomyślał o przeprosinach lub naprawieniu szkody, nie pomyśleli o tym też jego rodzice (dopiero pytany przez sąd oskarżony stwierdził, że poza swoją matką o raz matka pokrzywdzonego przeprasza również jego).

Wyrok nie jest prawomocny. Sprawa toczyła sie przed sądem w Kielcach.

[Rzeczpospolita]

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Grozba

witam... mam małe pytanie? co mam zrobic??? dostaje na gg grozby... ze zostane zabita... ;-( prosze

zawiadomić

maniak713's picture

1. Pokasować nielegalne treści z komputera ;-)
2. Zawiadomić Policję, jest bardzo prawdopodobne, że namierzą i autor gróźb dostanie za swoje.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>