Open Government Partnership zamiast ACTA

Podobnie jak inni, ja również pragnę przekonywać Pana Premiera, by podjął działania, których efektem będzie przystąpienie do Partnerstwa na rzecz Otwartych Rządów. Państwa przystępujące do tej deklaracji zobowiązują się do zwiększenia dostępu do informacji na temat działań rządowych, wsparcia uczestnictwa w życiu społecznym, wdrażanie najwyższych standardów rzetelności zawodowej w całej administracji, zwiększenie dostępu do nowych technologii dla jawności oraz odpowiedzialności, a więc do tego, czego nam - jak mi się wydaje - brakuje w Polsce. W ramach tego porozumienia działają już takie kraje, jak Norwegia, Wielka Brytania, USA... Bardzo zacne towarzystwo. Właściwie, to powinniśmy chcieć być w takim gronie... Zaraz, czy to były moje argumenty?

Informacje na temat tego porozumienia znajdą Państwo na stronie opengovpartnership.org i myślę sobie, że warto, by wszyscy protestujący przeciwko ACTA zapoznali się z koncepcją, która leży za Open Government.

Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich pyta Czy Polska przystąpi do Partnerstwa na rzecz Otwartego Rządu? Podpowiada również działania, które każdy może wykonać, jeśli uważa, że warto.

W preambule Deklaracji na rzecz Otwartych Rządów (Open Government Declaration) czytamy:

Potwierdzamy, że ludzie na całym świecie domagają się większej otwartości w rządzeniu. Upominają się o większy udział obywateli w sprawach publicznych i szukają sposobów dzięki którym rząd będzie bardziej przejrzysty, wsłuchany w potrzeby społeczne, rozliczalny i skuteczny.
Uznajemy, że kraje są na różnych etapach w promowaniu otwartości w rządzie oraz, że każdy z nas podchodzi do tej kwestii zgodnie z priorytetami i sytuacją swego państwa biorąc pod uwagę aspiracje obywateli.

Akceptujemy odpowiedzialność w wykorzystaniu aktualnego momentu do wzmocnienia naszych zobowiązań do promowania przejrzystości, zwalczania korupcji, wzmacniania obywateli i wykorzystania siły nowych technologii do tworzenia bardziej skutecznego i rozliczalnego rządu.

Przestrzegamy zasady otwartości w naszych kontaktach z obywatelami, tak aby świadczone usługi były jak najlepsze, przy optymalnym wykorzystaniu zasobów publicznych, zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań i zapewnieniu bezpieczeństwa wspólnotom. Postępujemy według zasad przejrzystości i otwartości rządu, dążąc do osiągnięcia większego rozkwitu, dobrobytu i godności ludzkiej w naszych krajach oraz w coraz bardziej zglobalizowanym świecie.

(...)

Nie jest dziś sztuką być przeciw (mam na myśli teraz tych, którzy skaczą). Warto też mieć do zaproponowania coś pozytywnego. Tylko głupio skandować "Open Government Partnership" (to nie po polsku i się nie rymuje). Ale może ktoś wymyśli coś bardziej chwytliwego.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Na dobry początek niech

Na dobry początek niech uchylą "wrzutę Rolickiego"

"Akceptujemy

"Akceptujemy odpowiedzialność w wykorzystaniu aktualnego momentu do wzmocnienia naszych zobowiązań do promowania przejrzystości..." - co to znaczy?

Proszę bardzo: po polsku, rymowane, w konwencji i stylistyce

Proszę bardzo: po polsku, rymowane, zgodne z oczekiwaną konwencją i w internetowej stylistyce:

Chcę na ręce rządu paczeć!
Kto jest przeciw ten nie skacze!

Albo manifestacyjnym klasykiem

Albo manifestacyjnym klasykiem:

Nie ma wolności, bez otwartości!

Aby uczcić pamięć naszej noblistki

Moskalik

Kto by twierdził, że rządowi
Służy woal tajemnicy
Temu pokaz skoków zrobi
Naród w jego okolicy.

Lepiej

Lepiej w jednym miejscu szukać
Niźli w stu (i na fejsbukach).

Jutro weekend, czas na festyn, niech nam żyją ... manifesty

Rządzie inną przyjmij pozę
I już się nie kojarz z "klozet".

---------------------------------

Rządzie twoje "na szkło parcie"
Zastąp parciem na otwarcie.

---------------------------------

Czemu Rządzie ludzie prości
Prosić cię o wiadomości
Muszą? Pora to uprościć!
Nadszedł czas - czas otwartości.

hasła na licencji CC-nie dla użytku komercyjnego

Negatywne: Zamknięty Rząd zepchniemy w kąt!
Pozytywno-negatywne: Otwarty Rząd - idziemy pod prąd!
Pozytywne: rządy otwarte! rządy otwarte! rządy otwarte!...

Na wesoło: Kto nie skacze ten za Rock'im hop hop hop...

Inne: "nowe otwarcie", "otwarcie mówiąc", "bądźmy otwarci".

USA też

Ja chciałbym tylko szybko zauważyć, że ACTA wyszło włąśnie z USA będącego częścią Open Government Partnership. I powiedzmy, że nie było bardzo otwarte - zwłaszcza na początku.

Porozumienia sobie, a biznes swoje.

Może OGP byłoby

Może OGP byłoby skuteczniejsze, gdyby wprowadzić jakieś sankcje i obostrzenia typu:
- 3 ostrzeżenia i "nieprzejrzysty" pracownik administracji zostaje odcięty od sieci (oczywiście "prewencyjnie", bez konieczności wysłuchania drugiej strony)
- jakiś tryb bezpośredniego dostępu dla obywateli do danych zbieranych przez ISP, w celu dokładniejszego monitoringu komunikacji pracowników administracji publicznej między sobą, a także z zewnętrznymi podmiotami

;)

W USA też są różne

W USA też są różne ścierające się siły i interesy. OGP to raczej inicjatywa grup, które przeciw ACTA/PIPA/SOPA/TPP/PCIPA protestują.

No i nie można nie

kravietz's picture

No i nie można nie zauważyć, że pod względem dojrzałości sektora publicznego nadal możemy się sporo od USA nauczyć. Amerykańska FOIA weszła w życie w latach 60-tych. NSA, która była w czasie zimnej wojny "tajna" teraz oficjalnie wrzuca na stronę odtajnione dokumenty itd.

--
Paweł Krawczyk | ipsec.pl | echelon.pl
facebook | g+ |

O-G-P

Ja proponuję, może nie tyle tłumaczenie, co naszą miejscową implementację OGP, zgodną z duchem Open Government Partnership, a jednocześnie wskazującą skąd się to wzięło. A poczęte zostało nie przez rząd, który chciałby się otworzyć na partnerstwo z ludem (bo rząd nie przewidział "skali protestów") lecz przez obywateli, którzy stąpają twardo po ziemi za własne, ciężko zarobione pieniądze, a nie otrzymują pieniędzy publicznych na zajmowanie się przewidywaniami "skali".
Może warto utworzyć:
RIO czyli Rządowa Inicjatywa Obywatelska, albo
RrOR - Ruch na rzecz Otwartego Rządu

Hasło dość proste i znane od dawna:
Sezamie otwórz się! (na Obywateli),

Kto powiedział, że się nie rymuje?
O-G-P nie jest złe!
O-G-P każdy chce!
Ou-dżi-Pi nasz rząd śpi!
Ou-dżi-Pi zbudź się Ty!

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>