Pochylmy się nad patentem w pewien sposób dotyczącym zaokrąglania liczb

Nie tak dawno, jeszcze przed społecznym zainteresowaniem tematami poruszanymi w tym serwisie, opublikowałem tekst Sprawy o unieważnienie patentów na kodowanie obrazu i konwersję słów (podobne są gromadzone w dziale patenty niniejszego serwisu). Dziś wypada zasygnalizować, że w dniu jutrzejszym ma się rozstrzygać sprawa wyznaczona w Urzędzie Patentowym RP w trybie spornym, a właściwie, to kilka, ale interesujące mnie dotyczą próby unieważnienia patentu nr. 173287 na wynalazek pt. "Sposób i urządzenie do przetwarzania zespołu współczynników transformaty reprezentujących sygnał obrazu ruchomego". Patent ten przyznano wcześniej Sony Corporation, a usiłują podważyć go w odrębnych postępowaniach spółki Digi Pres Group Sp. z o.o. (sygn. 557/10) oraz Digirec S.A. (sygn. 13/11).

Jak zwykle odsyłam do Wokand zawierających sesje spraw przeznaczonych do rozpatrzenia przez Kolegium Orzekające ds. Spornych Urzędu Patentowego RP, a konkretnie wokandy jutrzejszej (PDF) (to też powinno być publikowane w taki sposób, by dało się to zaznaczyć i skopiować, a przynajmniej wyszukać łatwiej, ale z jakiegoś powodu UPRP jednak woli zeskanowane obrazki, może dlatego, by nie dało się znaleźć przez Google i trzeba było przeglądać każdy z plików osobno?).

To, co nas interesuje, czyli opis patentowy, można znaleźć pod następującym linkiem:

Jakiż tu wynalazek opatentowano (pamiętajmy, że w Polsce nie można patentować programów do maszyn cyfrowych, ani algorytmów matematycznych, etc.)? Przywołuję poniżej opis (to musi być jedno zdanie, dlatego proszę się skoncentrować):

1. Sposób przetwarzania zespołu współczynników transformaty reprezentujących sygnał obrazu ruchomego, z których każdy ma parzystość, dla otrzymania odpornego na błędy zespołu współczynników transformaty do wykonywania odwrotnej transformacji ortogonalnej, w którym odporny na błędy zespół współczynników, jest odporny na błędy zaokrąglania poddawania go odwrotnej transformacji ortogonalnej, znamienny tym, że sumuje się współczynniki zespołu współczynników transformaty, z otrzymaniem parzystości sumy, sprawdza się parzystość sumy, a w przypadku kiedy suma jest parzysta, odwraca się parzystość jednego ze współczynników transformaty z otrzymaniem współczynnika transformaty o odwróconej parzystości, który powoduje nieparzystość sumy, oraz zestawia się odporny na błędy zespół współczynników transformaty włącznie ze współczynnikiem transformaty o odwróconej parzystości.

Sensem działania Urzędu Patentowego jest z jednej strony gwarantowanie praw wyłącznych innowatorom, ale z drugiej strony ochrona społeczeństwa przed próbami zawłaszczenia czegoś, co nie należy i nie powinno należeć do nikogo, jest elementem stanu cywilizacji i społeczeństwa. Zobaczymy, jak się skończą te dwie sprawy.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Patent na obliczanie liczby π

Teraz czekam z niecierpliwością na patent dotyczący obliczenia liczby π. Być może jest to wyjaśnienie braku upowszechnienia koła w prekolumbijskiej Ameryce.

Nie rozumiem w tym wszystkim jednego, czy kiedy już wszystko zostanie rozdzielone i zyski zaczną płynąc strumieniami do właścicieli takich patentów, czy wtedy będzie można zrobić jeszcze jakąś rewolucje? Czy idea rewolucji zostanie też opatentowana. Mogę sobie wyobrazić zgłoszenie takiego patentu z dziedziny Inżynierii Społecznej™:
"Gwałtowna zmiana struktury społecznej w krótkim czasie indukowana przy pomocy bodźców medialnych"

Że to nie żart i takie badania trwają oto dowód:
http://www.bbc.co.uk/news/technology-14841018
(nie śmiem tego traktować na razie do końca serio).

patent na patentowanie

Proponuję spróbować przepchnąć przez amerykański system proces biznesowy polegający na rejestrowaniu opisów rozwiązań technicznych oraz procesów biznesowych. Ustawiamy zaporową stawkę na wykorzystanie tego procesu i zamykamy wszystkie urzędy patentowe 8-)

Nie ma co składać.

IBM już złożył taki wniosek patentowy:
SYSTEM AND METHOD FOR EXTRACTING VALUE FROM A PORTFOLIO OF ASSETS

To już nie ma znamion nowości

DiskDoctor's picture

Przynajmniej w zakresie ogólnym.

Już po wojnie wymyślono teorię TRIZ

Różne są pomysły związane z monopolem praw wyłącznych

VaGla's picture

Różne są też postawy ludzi, którzy obserwują te pomysły. Tutaj taki tekst, który opisuje temat z pozycji Greenpeace: Monsanto files patent for new invention: the pig. Greenpeace researcher uncovers chilling patent plans
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Publikacja wokand UP

"Jak zwykle odsyłam do Wokand (...) (to też powinno być publikowane w taki sposób, by dało się to zaznaczyć i skopiować, a przynajmniej wyszukać łatwiej, ale z jakiegoś powodu UPRP jednak woli zeskanowane obrazki, może dlatego, by nie dało się znaleźć przez Google i trzeba było przeglądać każdy z plików osobno?)."

- To też ciekawy wątek i zapewne słuszne podejrzenie. Co do zasady wokandy są publikowane z tylko kilkudniowym wyprzedzeniem, pomimo iż znane są kilka tygodni wcześniej. Chyba Urząd nie chce publiczności na rozprawach... bo inne wytłumaczenie trudno znaleźć.

Brzytwa Hanlona:Never

Brzytwa Hanlona:

Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity.

Ja bym obstawiał, że pliki są najpierw drukowane, wywieszane a kiedy sobie ktoś przypomina, że należy je umieścić w internecie, są skanowane, stąd postać PDFa ze zbiorem obrazków :/

Nie. Wokanda na dany dzień

Nie. Wokanda na dany dzień wywieszana jest dopiero tego dnia rano.

Dlaczego zaraz "ukrywanie"?

Witam.

Wbrew temu co się na ogół sądzi, to zeskanowany obrazek zaszyty w formatce pdf-a jest częściowo zabezpieczony przed wprowadzeniem nieautoryzowanych modyfikacji do tekstu. Skutkiem czego może mieć takie samo zastosowanie w obrocie dokumentami jak dokument przesłany fax-em. Można w ten sposób uniknąć konieczności składania podpisu cyfrowego. A do wyszukiwania w google wystarczy podać metatagi dokumentu pdf. Tylko komu się chce?
A temacie kopiuj-wklej, to wiem że istnieją programiki zamieniające obrazek w tekst. A komercyjne OCR-y robią to bez problemów, nawet z konwersją do posiadanego edytora tekstowego. Najczęściej MS Word.
Ale to moje zdanie.

Pozdrawiam.

Zabepieczony?

Wbrew temu co się na ogół sądzi, to zeskanowany obrazek zaszyty w formatce pdf-a jest częściowo zabezpieczony przed wprowadzeniem nieautoryzowanych modyfikacji do tekstu.

Proszę o pokazanie mi przykładu tak "zabezpieczonego" dokumentu, mogę wprowadzić w nim "nieautoryzowane modyfikacje" bez żadnego problemu.

A dlaczego przyznano taki patent?

Mnie ciekawi inna rzecz: skoro w ustawie - Prawo własności przemysłowej:

Art. 24.
Patenty są udzielane – bez względu na dziedzinę techniki – na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania.

oraz

Art. 28.
Za wynalazki, w rozumieniu art. 24, nie uważa się w szczególności:
1) odkryć, teorii naukowych i metod matematycznych;
2) wytworów o charakterze jedynie estetycznym;
3) planów, zasad i metod dotyczących działalności umysłowej lub gospodarczej oraz gier;
4) wytworów, których niemożliwość wykorzystania może być wykazana w świetle powszechnie przyjętych i uznanych zasad nauki;
5) programów do maszyn cyfrowych;
6) przedstawienia informacji.

i

Art. 49.
1. Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi, że wynalazek nie spełnia ustawowych warunków wymaganych do uzyskania patentu, wydaje decyzję o odmowie jego udzielenia.

Więc w jaki sposób patent ten został ogóle przyznany, jak nie spełnia ustawowych warunków?

dlaczego udzielono patentu

bo uznano iż zaokrąglanie pociąga za sobą skutek techniczny – utrzymanie jakości obrazu pomimo że transmituje się mniej danych. Jak mała liczbę zastępuje się zerem to potrzeby transmisyjne zmieszają się. Zer nie trzeba transmitować. Tak argumentował pełnomocnik Sony. Sam algorytm zaokrąglania jest oryginalny jest to transformata cosinusowa, w specjalny sposób zmodyfikowana. Niewątpliwie autor jest wybitnym matematykiem i praktykiem, gdyż zajmuje się zastosowaniami matematyki.

Nie ogłoszono orzeczenia. Przełożono je na 10 lutego. Skład kolegium był poszerzony, co wskazuje na różnice zdań wewnątrz urzędu patentowego.

To co jest wynalazkiem:

To co jest wynalazkiem: skutek czy sposób, w jaki się go osiąga i czy każdy sposób jest wynalazkiem? I co to jest skutek techniczny? Czy stenografia jest wynalazkiem, bo dzięki jej stosowaniu zużywa się mniej materiałów piśmiennych? Przyznam , ze czytałam ustawę o udzielaniu patentów i nic z niej nie zrozumiałam.

czy chodzi o to co tutaj

czy chodzi o to co tutaj jest napisane
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zmodyfikowana_dyskretna_transformacja_kosinusowa

Jak dla mnie wygląda to na czystą matematykę?
Jeżeli tak to może spróbować opatentować sumowanie albo iloczyn?

patentowanie tranformacji kosinusowej

To jest dalej idąca bardziej szczegółowa modyfikacja tej modyfikacji. Jest to o przedstawione w opisie patentowym (choć jest tam błąd ze wzorze). Modyfikacja modyfikacji polega na sprawdzaniu parzystości sumy ciągu liczb i odpowiednim reagowaniu. Jakim? W opisie i zastrzeżeniach patentowych jest wyjaśnione. Ten algorytm nie był dotychczas znany. Z jednej strony to czysta matematyka, z drugiej strony służy ona do obróbki obrazu (lub dźwięku). Opatentowana transformacja jest drobnym fragment MPEG-2.

Dodawania nie opatentują, bo jest znane. Ale dodawanie w kontekście techniki - telewizora, transmisji telekomunikacyjnej - jak najbardziej opatentują (patrz wyżej). Pytanie czy powinni?

Bo w konsekwencji ścigają tłocznie płyt DVD. To tak jakby ścigać drukarnie za wydrukowanie tekstu, który powstał przy pomocy opatentowanego edytora, czyli Worda. Chcemy tego?

bo to jest chyba tłumaczone

bo to jest chyba tłumaczone tym, że jest to wymyślone d l a c e l ó w zapisu, który jest techniczny itd. Naprawdę, trudno te argumenty zrozumieć i odnieść do właściwych przepisów o patentowaniu. Czy ktoś tu potrafi to z sensem wyjaśnić, bo na razie zamieszczane tu wpisy wyglądają na swobodne wrzutki poglądów... Ktoś wcześniej napisał o stenografii, a ta rzeczywiście też jest wymyślona na potrzeby zapisu (zapis czymś na papierze też jest techniczny), więc czy stenografia jest wynalazkiem?

oczywiście, że jest nawet

oczywiście, że jest nawet bardzo użytecznym - proszę się nie martwić w domenie publicznej i można spokojnie z niej korzystać

żeby zrozumieć mój punkt widzenia proszę przez chwilę pomyśleć, że to pan wymyślił stenografię

o ile dobrze pamiętam to w

o ile dobrze pamiętam to w tej sprawie pełnomocnik Sony nie odezwał się ani jednym słowem na temat samego wynalazku

a którego z tych warunków ine spełnia

jestem ciekaw którego z tych warunków ten wynalazek nie spełnia?

Właśnie spełnia.

Wynalazek polega na modyfikacji znanego wcześniej algorytmu (DCT) poszerzając jego możliwości o korekcję błędów. Jest to usprawnienie ALGORYTMU MATEMATYCZNEGO. Czyli łapie się na ust. 1 art. 28, ewentualnie można podciągnąć pod ust. 5, ze względu na to, że sam algorytm przewiduje działanie w dziedzinie dyskretnej i nie pozostawia wiele swobody przy implementacji.

następna sprawa przeciw patentowi MPEG

przeciwko Sony Corporation Tokio, Japonia o unieważnienie patentu nr: 181392 na wynalazek pt: " Sposób i urządzenie kodujące obraz filmowy" w części
http://www.uprp.pl/uprp/_gAllery/42/49/42491/2012_-_02_-_08__s.1.pdf

Patent został utrzymany w mocy

Wniosek o unieważnienie patentu został oddalony w całości a patent pozostaje w mocy, co pozwala zachować wiarę w resztki zdrowego rozsądku po stronie Urzędu Patentowego.

MPEG jest elementem świata techniki, czy to się komuś podoba czy nie.

Co nie znaczy, że każdy kto napisze program komputerowy umożliwiający zrealizowanie sposóbu według tego patentu wkracza w jego zakres. (a takimi bujdami karmi się ludzi podsycając nagonkę na cały system patentowy).

Na czym polega ochrona algorytmów?

W takim razie na czym polega obszar ochrony patentowej zbioru algorytmów przedstawionego we wnioskach związanych z MPEG?

Jeżeli mogę dokonać implementacji dowolnego z algorytmów bez żadnych ograniczeń, jeżeli mogę dowolnie stosować opatentowane metody matematyczne... czego mi nie wolno?

patentowanie algorytmów prowadzi do zakazu ich stosowania

czego mi nie wolno?

wszystkiego. Zbieracze haraczy doprowadzili do bankructwa dwie tłocznie płyt DVD. Bo tłoczyły treści, które zapisano przy pomocy MPEG.

przepraszam bardzo ale to

przepraszam bardzo ale to wierutna bujda - po pierwsze digrec upadł bo narobił długów względem Urzędu Skarbowego Zus pracowników i dostawców i kogo tam jeszcze, sugeruję lekturę postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości publikowane w MSIG. Digi pres group nie został postawiony w stan upadłości, a właściciel otworzył nową firmę sądząc ze uda mu się uniknąć odpowiedzialności.

Drugie każda z tych tłoczni wykorzystywała kilkadziesiąt różnych wynalazków chronionych różnymi patentami, patenty te chronią nośniki zapisu nawet w sytuacji, gdy nie są na nich zapisane żadne dane użytkownika.

Oczywiście jeśli ktoś nie potrafi prowadzić działalności gospodarczej na trudnym rynku i staje się nie wypłacalny to powinien ogłosić upadłość vide prawo upadłościowe i naprawcze (są tłocznie które potrafią i działają) a patenty mają z tym niewiele wspólnego

czy któryś z tych patentów był inny niz sofwarowy?

Ciekawy jestem też gdzie można przeczytać ogłoszenia o postawieniu w stan upadłości. Czy jest mowa zabezpieczeniach odszkodowań i innych sądowych środkach jakie zastosowano przeciwko im jeszcze wtedy gdy mało kto słyszał o ACTA?

Mamy już społeczeństwo informacyjne i takie rzeczy są do znalezienia w sieci?

papiery nie mówią wszystkiego

Z postanowienia sądu niewiele wynika jeśli chodzi o przyczyny tych długów. Generalnie ta branża przezywa kryzys i wysysający z niej kapitał "posiadacze" patentowi są jedną z nich. Dodatkowo z tą ilością rzekomo wykorzystywanych patentów to spora przesada a jeśli tak, to tylko w wyniku tego, że przeszło już do praktyki patentowanie matematyki. Nadużyciem jest również stwierdzenie, że niezapisane nośniki również są opatentowane bo jak mnie pamięć nie myli w 2006 r Philips nie dostał polskiego patentu na nośniki optyczne nadające się do zapisu z powodu braku technicznego rozwiązania ( sic! ). Jakby tylko można było opatentować powietrze, zrobili by to aby sprzedawać licencję na każdy oddech.

zakres ochrony patentowej

zakres ochrony patentowej dotyczy ich zarobkowego wykorzystywania

można dokonać dowolnej implementacji w dowolnej technice jaką Pan sobie wybierze, natomiast jeśli będzie chciał Pan na tym zarabiać (to wtedy trzeba uiścić opłatę licencyjną)

dlatego też stawia Pan złe pytanie co mi wolno a czego mi nie wolno bo można wszystko tylko nie wszystko jest za darmo

Oprogramowanie, a patenty.

W przypadku oprogramowania sprawa się o tyle komplikuje, że istnieją otwarte i darmowe implementacje np. kodeków audio/video i z tego co się orientuję w wielu krajach (Polska na razie jest dla nich mało interesująca) właściciele patentów naciskają na zakaz rozpowszechniania darmowego oprogramowania, które jest konkurencyjne wobec oprogramowania płatnego (lub takiego, za które ktoś opłacił licencje patentowe).

Dlatego właśnie moje zastrzeżenia budzi patentowanie algorytmów (lub urządzeń polegających na zastosowaniu algorytmu wprost, jak w tym przypadku).

Doktryna przyświecająca prawu patentowemu nie sprawdza się w świecie cyfrowym. Kiedyś nikomu nie opłacałoby się konstruowanie tysięcy egzemplarzy opatentowanego urządzenia za darmo. Dziś wystarczy jeden egzemplarz darmowego oprogramowania, które każdy sobie skopiuje.

Jakie jest stosunek PTI i ISOC do patentowania MPEG?

Kwestia opłat i tego jak daleko sięgają konsekwencje patentowania to kwestia dalsza - egzekwowania praw własności intelektualnej, czyli problematyki ACTA.

Wpierw sprawa elementarna, czyli patentowania algorytmów informatycznych. Czy środowiska informatyczne, które we współpracy z polskim rządem przyczyniły się w roku 2005 do odrzucenia przez Parlament Europejski dyrektywy mającej sankcjonować takie patenty nie powinny po latach o tym przypomnieć?

http://en.wikipedia.org/wiki/Software_Patents_Directive

Czy instytucja rządowa jaką jest Urząd Patentowy RP nie powinna zostać oficjalnie zobowiązana do wyjaśnienia swego stanowiska w tej sprawie?

MPEG nie jest zestawem algorytmów?

MPEG jest elementem świata techniki, czy to się komuś podoba czy nie

W sporze chodziło wyłącznie o patentowalność metody, a nie urządzenia które ją realizuje.

Skoro MPEG jest patentowalny to jaka metoda matematyczna i dlaczego nie jest patentowalna?

kiedyś wysłuchałem

kiedyś wysłuchałem prezentacji kogoś z urzędu patentowego i tam było powiedziane, że jeśli autor nie oddziałuje na materię (?),to nie jest to wynalazek. To jak twórcy od MPEGów oddziałują w swych (zastrzeganych) procedurach na materię? I co to jest oddziaływanie na materię ( kiedy ono występuje)?
Gdzie o tym można przeczytać, gdy z ustawy o patentowaniu nie można się dowiedzieć??

słuchanie prezentacji ludzi

słuchanie prezentacji ludzi z urzędu patentowego nigdy nie doprowadziło mnie do przekonania że ludzie ci kierują myślą inna oprócz tej żeby im było łatwiej

czy w tej prezentacji wskazano podstawę prawną gdzie ustawodawca powiedział ze wynalazkami są tylko takie rozwiązania które oddziaływują na materię - nie, było bo nie ma takiego miejsca

cała teoria oddziaływania na materię nie ma żadnego oparcia w systemie prawa - tylko proszę nie wskazywać na rozporządzenie premiera bo to kolejna bujda. Premier, jako władza wykonawcza, nie może tworzyć przepisów prawa materialnego (praw i obowiązków obywateli) to może zrobić tylko ustawa.

Czy w ustawie jest w

Czy w ustawie jest w którymś miejscu powiedziane, co to jest wynalazek? Nie, nie ma takiego miejsca.
Czy urząd patentowy może udzielać patentów na wynalazki na podstawie ustawy? Nie, bo nie wiadomo ( w ustawie!), co to jest wynalazek. Urząd Patentowy udziela (udzielałby!) patentów na nie wiadomo co.
Od czego są rozporządzenia do ustaw?. Od tego, żeby uściślić szczegóły, których ustawa nie zawiera. Tak jest ze wszystkimi ustawami ( patrz - "akt wykonawczy").
Ot, wszystko....
Cytat:
"Akt wykonawczy: akt prawny podstawowej rangi wydany w celu wykonania ustawy z powołaniem się na szczegółowe upoważnienie w niej zawarte (anonim w ustawie Pwp - Art. 93). Najczęściej akty wykonawcze przyjmują formę: rozporządzenia, zarządzenia, uchwały."

Tak więc "Rozporządzenie premiera" to nie żadna bujda. Trzeba dobrze rozumieć akty prawne i ich rolę w obiegu prawnym, a dopiero potem łapać za długopis lub klawiaturę...

kolejnym patent softwarowy na wokandzie UPRP

http://www.uprp.pl/uprp/_gAllery/42/65/42654/2012_-_02_-_15_s.1.pdf

Digi Pres Group Sp. z o.o. Łomianki przeciwko KONINKLIJKE
PHILIPS ELECTRONICS N.V., Eindhoven, Holandia o unieważnienie patentu nr: 183099 na wynalazek pt: "Sposób konwersji ciągu m-bitowych słów informacji do postaci sygnału modulowanego, urządzenie kodujące i nośnik zapisu" w części Pat-183099

patent nr 183099

http://pubserv.uprp.pl/PublicationServer/Temp/dok9763v80sps2ljjog51258d6/PL183099B1.pdf

streszczenie:

Rozwiązanie dotyczy sposobu konwersji ciągu m-bitowych słów danych do postaci sygnału modulowanego. Dla każdego słowa danych, pochodzącego z ciągu słów danych, wyznacza się n-bitowe słowa zakodowane. Wyznaczone zakodowane słowa następnie przekształca się do postaci modulowanego sygnału. Zakodowane słowa są sklasyfikowane w przynajmniej jedną grupę pierwszego typu oraz w przynajmniej jedną grupę drugiego typu. W momencie pobierania każdego zakodowanego słowa przynależnego do grupy pierwszego typu, dana grupa powoduje ustawienie stanu kodowania pierwszego typu. Natomiast w przypadku pobierania słowa przynależnego do grupy drugiego typu, ustawiany jest stan kodowania drugiego typu, co wyznaczane jest poprzez znajomość słowa danych, przyporządkowanego pobranemu zakodowanemu słowu. Gdy do otrzymanego słowa danych przyporządkowywane jest słowo zakodowane, to jest ono pobierane z jednego ze zbiorów zakodowanych słów, zależnie od stanu kodowania. Zbiory zakodowanych słów przynależnych stanom kodowania drugiego typu są zbiorami rozłącznymi. Parametry określające zawartość składowej stałej i składowych o niskich częstotliwościach w modulowanym sygnale, przyjmują korzystniejsze wartości, jeśli w przypadku stanu kodowania pierwszego typu, przyporządkowuje się zakodowane słowo przynależne innemu stanowi pierwszego typu, przy czym ograniczenie dk nie może w takim przypadku zostać przekroczone. Wybiera się ten zbiór pierwszego typu, z którego wybór zakodowanego słowa spowoduje największe polepszenie chwilowej zawartości składowej stałej. Sposób ten wykorzystuje się do kodowania słów o stopniu kodowania 8/15, 8/16 (podobnie jak modulacja EFM+) lub też do kodowania innego stopnia, w którym wykorzystuje się mechanizm wykorzystujący stany kodowania. Ponadto wynalazek dotyczy nośnika, sygnału, urządzenia kodującego i zapisującego.

ziarnko do koszyczka

UPRP udzielił w sumie 9 patentów gdzie ich właściciele uważają, że są niezbędne do wytłoczenia płyty DVD? Metoda powielania DVD jest znana od końca lat 70 bo jest identyczna jak przy płytach CD a sama metoda przypomina odbijanie zawartości stemplem w kawałku płynnego plastiku. Gdzie się więc objawiają te wszystkie matematyczne kombinacje? W odtwarzaczu, bo przecież nie na na samym dysku DVD! Ale lepiej brać haracz i od tych co tłoczą i tych co sprowadzają odtwarzacze, od tych co nadają sygnał etc. I nikt nie neguje prawa wynalazców do ochrony patentowej, tylko jasne powinno być co zostało opatentowane i do czego służy. Sprawa była by prosta gdyby dysk DVD jako taki został opatentowany jako wyrób fizyczny i nikt by nie miał wątpliwości co licencjonuje i za co właściwie ma płacić. Co zamiast tego jest w opisach patentowych? Mnóstwo techniczno-matematycznego bełkotu nie mającego odwzorowania w żadnym fizycznym produkcie, który jako taki powinien być objęty ochroną patentową.

Patent Sony unieważniony

Jeden z patentów Sony został unieważniony.

Informacja z Gazety Prawnej z 9 marca 2012:

Urząd Patentowy przychylił się do naszego wniosku w całości – mówi Marek Chojnowski, adwokat i pełnomocnik Digi Pres Group. Urząd uznał, że w zastrzeżeniach do patentu jest wskazany sposób algorytmicznych kroków, które służą postępowaniu z danymi. Nie ujawniono w nich natomiast środków technicznych służących postępowaniu z danymi.

Z decyzją urzędu nie zgadza się Krystyna Szczepanowska, radca prawny i pełnomocnik Sony. Zapowiada, że na decyzję wniesie skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Sony dysponuje jednak jeszcze trzema innymi patentami dotyczącymi formatu DVD, a opłaty licencyjne pobiera za korzystanie ze wszystkich naraz. Dlatego nie jest wcale pewne, że opłaty licencyjne za korzystanie z patentów Sony będą niższe.

Patent nr PL 181392 "Sposób i urządzenie kodujące obraz filmowy"

http://pubserv.uprp.pl/PublicationServer/Temp/h562glan6ojjeiec7s3q8cncg4/PL181392B1.pdf

Zastrzeżenie patentowe nr 1

Sposób kodowania obrazu filmowego, w którym koduje się klatki obrazu filmowego do postaci grup obrazów wideo, zawierających klatkę niezależną, które to klatki, składają się się z wielu obszarów o różnym ustawieniu, w tym o ustawieniu ustalonym, przy czym formułuje się serie klatek do postaci odpowiednich grup obrazów (. . . ) znamienny tym, że w czasie adopcyjnego wybierania liczby klatek dla każdej grupy obrazów generuje się kod początku i za pomocą środków kodujących rozpoczyna się proces kodowania, poczynając od pierwszego obszaru o ustawieniu ustalonym.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>