Artykuł 5a przywrócony i gra toczy się dalej
W pracach legislacyjnych nad re-use w Polsce dzieją się cuda. Wykreślony przez sejmową komisję zaproponowany wcześniej przez rząd art. 5a ustawy (por. Niczym kręgi na tafli jeziora - fala projektowanych ograniczeń w dostępie do informacji publicznej...) właśnie został przywrócony w Senacie. Ale stało się to również etapowo. Najpierw komisja senacka odrzuciła wniosek senatora Rockiego o przywrócenie art. 5a, a następnie senator zgłosił wniosek mniejszości. W efekcie Senat przywrócił art. 5a.
Spisuję jedynie relacje, które do mnie docierają via Sieć (ponieważ siedzę pod Rzeszowem na konferencji InternetBeta 2011). Materiał na temat prac w Senacie opublikowało SLLGO: Dziś Sejm. Dajmy znać o sobie jeszcze raz
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Apel organizacji pozarzadowych o odrzucenie...
Apel organizacji pozarzadowych o odrzucenie art 5a. ustawy o powtornym wykorzystaniu informacji publicznej:
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
A tu apel Stowarzyszenia
A tu apel Stowarzyszenia Blogmedia24.pl
Sejm odrzucił, Senat wprowadził, Sejm przyjął
Na dramatycznie zadanie przez posła Celińskiego pytanie, czy poprawka senatora Rockiego jest zgodna z poglądem rządu, minister Kołodziejczyk odpowiedział krótko, że poprawka senatora Rockiego przywraca w przybliżonym brzmieniu przedłożenie rządowe.
Sejm nie odrzucił proponowanej poprawki Senatu, a więc mamy w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ustawie o informacji publicznej następujący zapis:
Projekt ustawy z tym zapisem idzie teraz do podpisu u Prezydenta.
--
[S.A.P.E.R.] Synthetic Android Programmed for Exploration and Repair
Do Prezydenta, który
Do Prezydenta, który zupełnie niedawno organizował konferencję o dobrej legislacji :)
--
Paweł Krawczyk | ipsec.pl | echelon.pl
facebook | linkedin
Post factum....:(
Tak się zastanawiam już po ostatnim posiedzeniu sejmu i całej burzy która się rozpętała odnośnie ust. o zm. ust. o dostępie do inf. publicznej w kontekście implementacji dyrektywy Re-use, czy naprawdę nie można było wcześniej i lepiej? Sztandarowy projekt – wskazywany jako priorytet prac rządu w kolejnych latach 2008-2011. Wnioskodawca rozpoczął prace pełną parą na początku 2009 roku więc….. 2,5 roku temu. Dla dwóch kolejnych wiceministrów odpowiedzialnych za informatyzację był to bezwzględny priorytet. Zajmował się tym świetny zespół w MSWiA którym przez prawie dwa lata kierował osobiście obecny GIODO – fachowiec w branży jak ich mało….W prace w ostatnim półroczu zaangażował się też osobiście Min.M.Boni. I z trudem udało się to w lipcu 2011 r. skierować do Sejmu…. Oczywiście bezsprzecznie tematyka trudna i kontrowersyjna – wiele rozbieżnych interesów. Ale w innych też trudnych zagadnieniach – np. ustawie wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych też nie było łatwo i się udało. Czy naprawdę musiało się to tak przedłużać akurat w tym wypadku. Że w końcu zabrakło kadencji obecnemu rządowi aby to dobrze zrobić…..