Najpierw musisz mieć kupiony pakiet biurowy...

Grunt to "interoperacyjność" (a więc możliwość współdziałania) oraz traktowanie wszystkich (osób fizycznych i prawnych) w taki sam sposób przez organizacje krajowe oraz te, które powstały w wyniku umów międzynarodowych. Załóżmy, że chcielibyśmy skorzystać z możliwości złożenia wniosku online do Europejskiego Urzędu Patentowego...

Europejski Urząd Patentowy powstał na mocy międzynarodowej Konwencji o udzielaniu patentów europejskich (ang. European Patent Convention – EPC). O problemach z działaniem tego urzędu kilkakrotnie pisałem w dziale patenty niniejszego serwisu, głównie w kontekście udzielania ochrony w sytuacji, w której zgłoszenie dotyczyło programów komputerowych, algorytmów i innych tego typu "wynalazków". Od czasu do czasu podejmowane są kolejne próby zmiany regulacji związanych z prawem patentowym tak, by jednak legalnie można było uzyskać prawo z patentu na tego typu "innowacje", chociaż wedle dzisiejszych zasad programów komputerowych nie można uznać za wynalazki (w rozumieniu przepisów patentowych) i nie powinny być przyznawane na nie prawa wyłączne.

Tym razem jednak Europejski Urząd Patentowy jest przedmiotem notatki z innego powodu. carnil na Blipie pyta: "Europejski Urząd Patentowy wymaga instalacji Microsoft Office przed instalacją aplikacji do rejestracji on-line. Ciekawe jaki mają w tym biznes". Ilustracją tego pytania (chociaż nie ma ono w sobie znaku zapytania) jest wklejona grafika:

screenshot witryny Europejskiego Urzędu Patentowego wraz z wezwaniem do zainstalownia czcionki Arial Unicode, którą można znaleźć na płycie instalacyjnej MS Office

Screenshot witryny Europejskiego Urzędu Patentowego wraz z wezwaniem do zainstalownia czcionki Arial Unicode, którą można znaleźć na płycie instalacyjnej MS Office

Interesujące? Być może jest to pomysł na poprawienie sytuacji, o której w grudniu 2007 roku pisał serwis Heise, w tekście Europejski Urząd Patentowy ma usunąć przeszkody utrudniające rozpatrywanie wniosków:

Europa wciąż nie ma pomysłu na rozładowanie zatorów patentowych związanych z nadmierną liczbą wniosków.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Pomińmy teorię spiskową,

3.14159otReG's picture

Sądzę raczej, że to zwykła bezmyślność, brak edukacji skutkujący utożsamianiem pakietu biurowego z jedną tylko ofertą, dostrzegalną wokół na większości komputerów, w najgorszym wypadku wynik zakupu usługi bez świadomości dobra, jakim jest interoperacyjność... im dłużej piszę tym bardziej zaczynam się złościć! ;)

-- piotrg --

Tu nawet nie ma co

Tu nawet nie ma co komentaować.
Takie praktyki są niedopuszczalne. Świadczą o kompletnym braku kompetencji ludzi, którzy do tego dopuścili. Ktoś powinienn za to "beknąć". Moim zdaniem na ekranie tego instalatora równie dobrze można zamieścić twardą porografię, byłbym dokładnie tak samo zgorszony.

Jest inna wersja

A czy zainteresowani próbowali otwartej wersji tego oprogramowania? Jest coś takiego jak eOLF, który dostępny jest do ściągnięcia z Sourceforge: http://eolf.sourceforge.net/.

Otwartych unikodowych czcionek trochę jest, więc może w tym programie będą działać.

a moze tak podejsc d

a moze tak podejsc do sprawy?
http://www.google.com/search?client=opera&rls=pl&q=Arial+Unicode+download&sourceid=opera&num=100&ie=utf-8&oe=utf-8

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>