TransparencyCamp Polska

2010-11-18 09:00
2010-11-18 18:00
Etc/GMT+2

Przypadł mi w udziale zaszczyt przygotowywania się do wystąpienia na planowanym właśnie TransparencyCamp Polska. TCP to spotkanie osób, które interesują się i pracują nad przejrzystością życia publicznego. Wedle organizatorów, a jest nim Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, w TCP weźmie udział "150 osób z różnych branż - związanych z Internetem, trzecim sektorem, pracownikami administracji i ośrodków naukowych, jak i przedsiębiorcami, którzy na lepszym dostępie do informacji i możliwości przetwarzania informacji publicznych mogliby oprzeć profil swojej działalności."

Informacje na temat spotkania można znaleźć na dedykowanej stronie TransparencyCamp Polska. Tam również informacja o tym, że w imprezie będzie można wziąć udział bezpłatnie, ale wymagana jest rejestracja (jak rozumiem - to ze względów logistycznych). Będą goście z różnych stron świata, ale będą również symultaniczne tłumaczenia. Z przedsięwzięcia zostaną potem nagrania wideo, zatem jeśli ktoś nie będzie mógł wziąć udziału w spotkaniu, to będzie mógł - jeśli będzie miał ochotę - obejrzeć takie nagrania.

Gdy będziecie Państwo przeglądać program imprezy, to - jak to właśnie widzę - zwróćcie uwagę, że jeszcze kilka "slotów" jest "do wzięcia"... To się chyba może szybko zmienić.

Moje wystąpienie będzie koncentrowało się wokół zagadnienia elektronicznej dostępności informacji publicznej w Polsce. Zdaje się, że Centrum Projektów Informatycznych MSWiA właśnie wrzuciło kolejny bieg w toczącym się przetargu na "Budowę Scentralizowanego Systemu Dostępu do Informacji Publicznej" (chociaż niewiele wiadomo, ponieważ postępowanie o udzielenie tego zamówienia publicznego prowadzone jest w trybie dialogu konkurencyjnego). To co publicznie wiadomo na temat przetargu 31-CPI-WA-2244/09 znaleźć można na stosownej stronie CPI (nie widzę tam np. SIWZ-u, by móc ocenić, czy już teraz gratulować tym, którzy będą mieli niższe ceny u sprzedawców infrastruktury, czy dopiero po ich wygranej :) Chociaż może nie powinienem tak żartować, bo to przecież poważna sprawa. Nota bene od niedawna nowym szefem CPI MSWiA został dr Zbigniew Olejniczak, którego pamiętam z prac Rady Informatyzacji jako niezłego fachowca.

W każdym razie - TCP odbędzie się 18 listopada 2010, od godz: 9:00 w warszawskim kinie Wisła (Plac Wilsona 2). Organizację imprezy wspiera Fundacja im. Stefana Batorego.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Może na tym "campie" w

Może na tym "campie" w ramach przejrzystości ktoś zabierze głos w sprawie BIPów, które powinny prowadzić stowarzyszenia. W moim mieście jest kilkaset stowarzyszeń, ale jakoś trudno znaleźć stronę www któregokolwiek, a o BIPie, w którym by np można było znaleźć sprawozdanie finansowe stowarzyszenia nawet nie słyszałem :)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>