Ustawa o języku polskim

Ustawa z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (obowiązująca od 9 maja 2000) stwierdza, iż języka polskiego używa się w obrocie prawnym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej pomiędzy podmiotami polskimi oraz gdy jedną ze stron jest podmiot polski. Dotyczy to w szczególności nazewnictwa towarów i usług, ofert, reklamy, instrukcji obsługi, informacji o właściwości towarów i usług, warunków gwarancji, faktur, rachunków i pokwitowań.

Ustawa stwierdza (art 8, ust. 3 ost. zd.), że umowa sporządzona w języku obcym nie stanowi uprawdopodobnienia faktu dokonania czynności prawnej o którym mowa w art. 74 §2 kc (uwaga przy zakupach w sklepach internetowych!).

Do ochrony języka polskiego są obowiązane wszystkie organy władzy publicznej oraz instytucje i organizacje uczestniczące w życiu publicznym. Takim organem władzy jest bez wątpienia Sejm RP, którego adres domenowy brzmi: sejm.gov.pl (gov - od angielskiego government!).

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Ustawa o ochronie języka przed wulgaryzmami czy cenzura ?

Jak się ma Ustawa o ochronie j.polskiego do emitowanych niektórych programów, głównie dla młodzieży, zawierających ostre wulgaryzmy? Czy mówimy tu już o cenzurze, czy jeszcze o ochronie języka?

zangielszczanie języka polskiego

Wstawki z języka angielskiego są już tak rażące, zwłaszcza te spolszczone np. "designerzy", irytujące jest to zwłaszcza w mediach, stało się to już tak popularne,mam wrażenie,że nikt już nie dba o poprawną polszczyzne.
Chodząc po centrach handlowych wszędzie widzimy "SALE" zamiast "Wyprzedaż". To jest przykre - już nie długo potrzebne będą lekcje angielskiego żeby zrozumieć język "polski".

zangielszczanie

Cyt.:"Chodząc po centrach handlowych wszędzie widzimy "SALE" zamiast "Wyprzedaż". To jest przykre - już nie długo potrzebne będą lekcje angielskiego żeby zrozumieć język "polski".
Może już czas na te lekcje: "niedługo" piszemy razem...

Czas najwyższy, bo

Czas najwyższy, bo "niedługo" pisze się łącznie, a nie "razem". Pozdrawiam, Troll.

Ogłoszenia o pracę

A co z ogłoszeniami o pracę na stronach internetowych w języku np. angielskim w przypadku kiedy praca ma być świadczona np. w Warszawie? Jeśli praca będzie świadczona na terenie polski to dopuszczalne jest umieszczanie ogłoszeń o pracę w języku obcym ale to samo ogłoszenie musi być również zamieszczone w języku polskim. Ustawa i rozporządzenie o języku polskim. W przypadku złamania prawa tj. niezastosowania się do ustawy i rozporządzenia o języku polskim grozi grzywna, nawet do 1.000.000 PLN. Ile pieniędzy traci państwo Polskie.

polszczyzna jako zagrożenie bezpieczeństwa ruchu lotniczego

Nie pamiętam szczegółów, ale niedawno (chyba kilka tygodni temu) zniesiono wymóg tłumaczenia jakichś dokumentów lotniczych na polski, twierdząc właśnie, że użycie języka polskiego może stanowić zagrożenie...

Przy okazji - obrońcom języka polskiego poświęcono już kilka tekstów, m.in. http://bc.klf.uw.edu.pl/135/.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>