W USA też można blokować

W Austin (USA, Texas), sędzia okręgowy odrzucił skargę firmy White Buffalo Ventures na Uniwersytet Teksański o blokowanie rozsyłanego przez firmę spamu. Firma twierdziła, że prawo do wolności wypowiedzi oraz zgodność wysyłki z CAN SPAM Act oraz Pierwszą Poprawką do Amerykańskiej Konstytucji gwarantują firmie prawo do wysyłania niezamawianych przesyłek do odbiorców korzystających z zasobów uczelni.

Sędzia zadecydował jednak, że mający ograniczone zasoby Uniwersytet, a także wszelkie inne instytucje publiczne, mają prawo blokować strumień niezamówionych informacji kierowanych drogą elektroniczną (spam) wszelkimi dostępnymi środkami.

[OAG - Prokuratura Generalna w Texasie][Notatka prasowa dotycząca orzeczenia (PDF)][Nospam-pl]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>