Wirtualne zgromadzenie w obronie wolności słowa

obrazek przedstawiający wizualizację tureckiej demonstracji na stronach Google MapZgodnie z polską konstytucją: "Każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa." (art 57). Zgromadzenie zakłada fizyczne uczestnictwo. Nie będzie zgromadzeniem ustawienie awatarów w wirtualnych światach w taki sposób, by jednocześnie można było je dostrzec w jakieś wirtualnej przestrzeni. Udział w zgromadzeniu i światy wirtualne, to dwie niezależne sfery rozważań. Jednak okazuje się, że zgromadzenia można zwizualizować w internecie i taką wizualizację zaproponowali uczestnicy tureckiego społeczeństwa przeciwko ograniczaniu wolności słowa w tym kraju. Wykorzystali do tego narzędzia udostępnione przez Google, a konkretnie serwis Google Map.

Pomysł był taki, że gdy na google-owym przedstawieniu jednego z placów w Stambule (Taksim Meydani) zbierze się odpowiednia liczba wirtualnych przedstawień demonstrantów, to piksel po pikselu zostaną one przesunięte pod siedzibę tamtejszego Parlamentu. O realizacji tego pomysłu pisze serwis ReadWriteWeb w tekście Visualize Dissent: Turkish Users Protest Censorship Using Google Maps. Moim zdaniem ocena takiego przedsięwzięcia nie powinna dotyczyć regulacji prawnych ze sfery zgromadzeń, a raczej w kontekście wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji (co związane jest w pewien sposób z pierwszą ze wspomnianych wolności). Jak to wygląda w praktyce, można sprawdzić na stronie taksim.bobiler.org.


Jedna z wirtualnych grup demonstrantów w Stambule. Po zmianie skali mapy można zobaczyć formujący się napis...

Napis "bobiler" (cewka, okręcać się) na Google Maps...

W dzisiejszej Gazecie Wyborczej p. Tomasz Grynkiewicz opublikował artykuł pt.: W globalnej sieci cenzury, w którym m.in. dokonał przeglądu rodzajów internetowych treści, blokowanych w różnych krajach (w tym w Turcji).

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Czy aby...

W podlinkowanym artykule z Wyborczej Turcja nie została wymieniona.

>steelman<

Istotnie. Mój błąd.

Istotnie. Mój błąd. Zastanawiam się, skąd się wzięło moje przekonanie, że również Turcja w tym artykule była uwzględniona. Prawdopodobnie dlatego, że wiem, że autor artykułu oparł się na materiale wikipedystycznym: Internet censorship, a tam Turcja występuje. Niemniej jednak dziękuję za zwrócenie uwagi. Już poprawiłem w treści notatki ten błąd.

O Turcji również w następujących tekstach tego serwisu:

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

przegląd

Żadna to tajemnica, na czym się autor opierał ;-)
Problem w tym, że przez drobne nieporozumienie źródła znalazły się... na mapie.
Wzmiankowy art.w Wikipedii to dobry punkt startowy, jeśli chodzi o europejskie kraje. Jednak co do Azji czy Afryki - polecałbym Open Net Initiative.
http://map.opennet.net/
lub ich mapę z krajami, gdzie blokowane są serwisy YouTube, Twitter czy Facebook.
Właściwie - zabrakło też Białorusi (a tam dość interesujące są podejścia do internetu), Włoch czy właśnie Turcji. Dyktat papieru i jego ograniczonej formy i kwestia mniej lub bardziej trafnego wyboru.
Pozdrawiam
Tomasz Grynkiewicz

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>