Ogłoszono listę nominowanych do tytułu Prawnika Pro Bono

Skoro miałem taką możliwość, skorzystałem z niej i dlatego wśród kandydatów, spośród których zostanie ostatecznie wyłoniony ten, który uhonorowany zostanie tytułem Prawnika Pro Bono, jest mec. Artur Kmieciak. Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych ogłosiła nazwiska dwudziestu sześciu nominowanych. Nazwisko Prawnika Pro Bono poznamy 16-tego kwietnia.

Generalnie tytuł Prawnika Pro Bono otrzymać może osoba, posiadająca wyższe wykształcenie prawnicze (magister praw) i mieszkająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, świadcząca nieodpłatnie i bezinteresownie (charytatywnie) usługi prawnicze na rzecz innych osób, organizacji społecznych bądź instytucji. Rzeczpospolita publikuje tekst Aż 26 nominacji do nagrody pro bono, a także publikuje listę nazwisk osób nominowanych (PDF). W opublikowanym artykule czytamy m.in.:

Tegoroczni kandydaci są prawnikami, radcami prawnymi, adwokatami. Jeden pracuje jako doradca podatkowy. Bezinteresownie pomagają, służąc swoją wiedzą prawną różnego typu stowarzyszeniom i fundacjom, niektórzy są współzałożycielami tych organizacji.

Wielu też udziela bezpłatnych porad prawnych. Mieszkają w różnych rejonach Polski, głównie jednak w dużych miastach (m. in. w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Łodzi).

Otóż to. Mec. Artur Kmieciak mieszka właśnie w Łodzi, a Jego kandydaturę uzasadniałem zaangażowaniem w sprawy, które gromadzę w dziale pro bono niniejszego serwisu. Konkretnie zaś chodzi o występowanie przed Sądem Rejonowym w Warszawie (Sąd Rejonowy dla Warszawy - Mokotowa), a także przed Sądem Okręgowym w Warszawie w sprawie o uzyskanie specyfikacji protokołu KSI MAIL (polecam zwłaszcza tekst Płatnik: odroczenie na kolejny miesiąc po pięciu latach oraz Sąd Okręgowy oddalił apelację ZUS w sprawie protokołu KSI MAIL. Koniec.). Chodzi również o występowanie w sprawie o "przełamywanie zabezpieczeń". Pamiętacie to Państwo: "Nie można przełamać czegoś, co nie istnieje" - polski wyrok w sprawie SQL Injection. Dzięki wsparciu udzielonemu pro bono przez mec. Kmieciaka, sąd wyrokiem z 11 sierpnia 2008 r. (sygn. akt VI K 849/07) uniewinnił oskarżonego mężczyznę od stawianych mu zarzutów.

Konkurencja jest silna, ale trzymam kciuki za swojego kandydata do tytułu (dodam, że nie pytałem Go o to, czy ma coś przeciwko zgłoszeniu; generalnie do dziś chyba nie wiedział o fakcie nominowania). Jestem jedynie "podwórkowym komentatorem" i niewielu cieszyłoby się z jakiegoś tytułu, który zdecydowałbym się komuś przyznawać, ale w ramach kolejnych edycji tej, honorowej nagrody Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych, chciałbym móc zgłaszać również innych, aktywnie działających pro bono prawników. Trzeba robić coś pozytywnego, nie tylko krytykować. Dlatego zachęcam do współpracy.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Finał konkursu

VaGla's picture

Zwycięzcą szóstej edycji konkursu Prawnik Pro Bono został profesor prawa Zbigniew Hołda, adwokat. Wyróżnienia otrzymali: adwokat Anna Maria Niżankowska z Krakowa oraz dwoje radców prawnych: Franciszka Pniewska z Koszalina oraz Piotr Kryczek z Warszawy. Gratuluję.

Informacje na temat finału konkursu w Rzeczpospolitej: Pomagają innym z dobroci serca.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>