ABC blogera: jak rozchwiać gospodarkę kraju postem w popularnym portalu
W Południowej Korei toczy się debata na temat wolności słowa, a to za sprawą aresztowania blogera, który miał poinformować czytelników o "rzekomych decyzjach finansowych rządu, mających powstrzymać spadek kursu południowokoreańskiej waluty". Ze względu na to, że bloger ten wcześniej skutecznie przewidywał kolejne zdarzenia (np. upadek amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers) - notatka blogera sprowokowała rynek do zainteresowania się amerykańskim dolarem, a w efekcie zmusiła rząd do wykorzystania rezerw dewizowych, by ustabilizować rynek.
O sprawie pisze serwis Gazeta.pl za PAP, w tekście Bloger naraził gospodarkę Korei Płd. na miliardowe straty?. PAP zaś relacjonuje publikacje The Korea Herald: Minerva caused $2b in damage, prosecutors say (uwaga: Google jak również Firefox twierdzą, że ta "witryna jest niebezpieczna" i odpowiedzialna jest za przeprowadzanie ataków na komputery odwiedzających ją internautów).
Internautą, któremu prokuratorzy stawiają teraz zarzuty (brak mi szczegółów), jest trzydziestoletni Park Dae-sung, bezrobotny naukowiec, znany w internecie jako Minerva.
Gazeta.pl relacjonuje:
Prokuratura twierdzi, że bloger musiał sobie zdawać sprawę z konsekwencji rozpowszechnienia takiej nieprawdziwej informacji. Teraz czeka go proces z oskarżenia o naruszenie ustawy o telekomunikacji. Grozi mu wiele lat więzienia.
Aresztowanie zatwierdził sąd w Seulu (The Seoul Central District Court)
Opublikowanie postu w portalu Daum miało spowodować rozchwianie gospodarki Korei Południowej i narazić kraj na olbrzymie straty.
Swoją drogą, co można powiedzieć o gospodarce kraju, którą jest w stanie rozchwiać post jednego blogera? Post został opublikowany na popularnym (w Korei Południowej) portalu Daum.net...
Przeczytaj również na ten temat:
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Cóż...mikrocelebrytyzm niesie ze sobą pewne ryzyko
Swoją drogą niesamowici opiniotwórczy ten portal. Jeden post i taka panika? Ów bloger usiał miec opinię niezłego wróżbity albo... człowieka dobrze poinformowanego. A jak wiemy SB w Korei nie lubi konkurencji. Choć szczerze powiedziawszy każda zamknięta gospodarka w dzisiejszych czasach jest skazana na poważny kryzys. Nie trzeba być blogerem, by na to wpaść... ale trzeba być blogerem by się odważyć o tym napisać. Kolejna wyższość blogów nad gazetami. Tak do wiezienia poszedł jeden bloger, w przypadku gazety... oj by się działo...
Przedpisca pomylił zdaje
Przedpisca pomylił zdaje się Koreę Południową z Koreą Północną.
koreańczyk nie był pierwszy
Pierwszy był Dmitrijs Smirnovs (nota bene także pracownik naukowy) Gazeta.pl: Pierwszy aresztowany za mówienie o kryzysie.
Oj tak, myślenie jest niebezpieczne, a rozgłaszanie tego, co się myśli niebezpieczne podwójnie;)
Powyższe, to na Łotwie
W podlinkowanym przez Cezia tekście można przeczytać na temat Łotwy m.in.:
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
A manipulacja kursem akcji/obligacji?
No dobrze a taka na przykład nasza Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.:
Ja wiem, że pieniądz to nie papier wartościowy (jak powszechnie wiadomo współczesny pieniądz nie ma wartości tylko co najwyżej siłę nabywczą ;))
Czyli co? Analityków
Czyli co? Analityków giełdowych za kratki, bo publikując analizy manipulują kursem akcji?