ABC blogera: jak rozchwiać gospodarkę kraju postem w popularnym portalu

W Południowej Korei toczy się debata na temat wolności słowa, a to za sprawą aresztowania blogera, który miał poinformować czytelników o "rzekomych decyzjach finansowych rządu, mających powstrzymać spadek kursu południowokoreańskiej waluty". Ze względu na to, że bloger ten wcześniej skutecznie przewidywał kolejne zdarzenia (np. upadek amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers) - notatka blogera sprowokowała rynek do zainteresowania się amerykańskim dolarem, a w efekcie zmusiła rząd do wykorzystania rezerw dewizowych, by ustabilizować rynek.

O sprawie pisze serwis Gazeta.pl za PAP, w tekście Bloger naraził gospodarkę Korei Płd. na miliardowe straty?. PAP zaś relacjonuje publikacje The Korea Herald: Minerva caused $2b in damage, prosecutors say (uwaga: Google jak również Firefox twierdzą, że ta "witryna jest niebezpieczna" i odpowiedzialna jest za przeprowadzanie ataków na komputery odwiedzających ją internautów).

Internautą, któremu prokuratorzy stawiają teraz zarzuty (brak mi szczegółów), jest trzydziestoletni Park Dae-sung, bezrobotny naukowiec, znany w internecie jako Minerva.

Gazeta.pl relacjonuje:

Prokuratura twierdzi, że bloger musiał sobie zdawać sprawę z konsekwencji rozpowszechnienia takiej nieprawdziwej informacji. Teraz czeka go proces z oskarżenia o naruszenie ustawy o telekomunikacji. Grozi mu wiele lat więzienia.

Aresztowanie zatwierdził sąd w Seulu (The Seoul Central District Court)

Opublikowanie postu w portalu Daum miało spowodować rozchwianie gospodarki Korei Południowej i narazić kraj na olbrzymie straty

Opublikowanie postu w portalu Daum miało spowodować rozchwianie gospodarki Korei Południowej i narazić kraj na olbrzymie straty.

Swoją drogą, co można powiedzieć o gospodarce kraju, którą jest w stanie rozchwiać post jednego blogera? Post został opublikowany na popularnym (w Korei Południowej) portalu Daum.net...

Przeczytaj również na ten temat:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Cóż...mikrocelebrytyzm niesie ze sobą pewne ryzyko

Swoją drogą niesamowici opiniotwórczy ten portal. Jeden post i taka panika? Ów bloger usiał miec opinię niezłego wróżbity albo... człowieka dobrze poinformowanego. A jak wiemy SB w Korei nie lubi konkurencji. Choć szczerze powiedziawszy każda zamknięta gospodarka w dzisiejszych czasach jest skazana na poważny kryzys. Nie trzeba być blogerem, by na to wpaść... ale trzeba być blogerem by się odważyć o tym napisać. Kolejna wyższość blogów nad gazetami. Tak do wiezienia poszedł jeden bloger, w przypadku gazety... oj by się działo...

Przedpisca pomylił zdaje

Przedpisca pomylił zdaje się Koreę Południową z Koreą Północną.

koreańczyk nie był pierwszy

cezio's picture

Pierwszy był Dmitrijs Smirnovs (nota bene także pracownik naukowy) Gazeta.pl: Pierwszy aresztowany za mówienie o kryzysie.

Oj tak, myślenie jest niebezpieczne, a rozgłaszanie tego, co się myśli niebezpieczne podwójnie;)

Powyższe, to na Łotwie

VaGla's picture

W podlinkowanym przez Cezia tekście można przeczytać na temat Łotwy m.in.:

(...)
Od marca 2007 r. osobom, które świadomie rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat łotewskiego systemu finansowego, grozi do dwóch lat więzienia. To nie żart. Jako pierwszy przekonał się o tym Dmitrijs Smirnovs, wykładowca Ventspils University College, którego zatrzymała tajna policja. Policja wszczęła też śledztwo w sprawie muzyka Valtersa Fridenbergsa, który podczas koncertu żartował, zachęcając publiczność do wycofywania swoich pieniędzy z banków.
(...)

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

A manipulacja kursem akcji/obligacji?

Maciej_Szmit's picture

No dobrze a taka na przykład nasza Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.:

Art. 175. Kto, będąc obowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej, ujawnia lub wykorzystuje w obrocie papierami wartościowymi informacje stanowiące tajemnicę zawodową, podlega grzywnie do 1.000.000 zł i karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 176. 1. Kto w obrocie papierami wartościowymi ujawnia informację poufną, podlega grzywnie do 1.000.000 zł i karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Kto w obrocie papierami wartościowymi wykorzystuje informację poufną, podlega grzywnie do 5.000.000 zł i karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

Art. 177. 1. Kto sam lub w porozumieniu powoduje sztuczne podwyższenie lub obniżenie ceny papierów wartościowych, podlega grzywnie do 5.000.000 zł i karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Kto wchodzi w porozumienie mające na celu sztuczne podwyższanie lub obniżanie ceny papierów wartościowych, podlega karze grzywny do 5.000.000 zł.

Ja wiem, że pieniądz to nie papier wartościowy (jak powszechnie wiadomo współczesny pieniądz nie ma wartości tylko co najwyżej siłę nabywczą ;))

Czyli co? Analityków

cezio's picture

Czyli co? Analityków giełdowych za kratki, bo publikując analizy manipulują kursem akcji?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>