Nie mogę dziś skorzystać z wyszukiwarki KRS

Właśnie się zorientowałem, że nie mogę sobie już tak dowolnie przeglądać zasobów Krajowego Rejestru Sądowego. Wcześniej była wyszukiwarka, mogłem podać nr KRS albo nazwę podmiotu, który mnie interesował. Pod poprzednimi adresami pojawia się error 404 (nie znaleziono zasobu). Sprawdzam subdomenę serwisu, w którym wcześniej sprawdzałem zasoby KRS - moim oczom ukazał się ekran, na którym proszą mnie o podanie hasła i loginu. Mogę się też zarejestrować, jeśli chcę. Czyli koniec dostępu w poprzedniej formie? Być może to tylko świąteczne porządki w adresach domenowych (w święta nikt nie będzie przecież sprawdzał niczego, więc jest chwila na serwis serwisu)? Być może zamiast pdi.cors.gov.pl powinienem skorzystać z krs.cors.gov.pl? Ten ostatni adres niestety również mi dziś nie działa.

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, która poświęcona jest Elektronicznemu dostępowi do Krajowego Rejestru Sądowego, można jeszcze przeczytać "Wyszukiwarka umożliwia znalezienie informacji o podmiocie wpisanym do KRS. Możliwe jest wyszukiwanie wg numeru KRS lub nazwy podmiotu", ale zaraz potem: "Informujemy, że z przyczyn technicznych wyszukiwanie podmiotów w KRS po nazwie jest ograniczone. Przy wpisaniu większej liczby znaków wyszukiwarka może wyświetlać błąd związany z przekroczeniem czasu oczekiwania na dane". Jest też link do Wyszukiwarki podmiotów w Krajowym Rejestrze Sądowym: krs.cors.gov.pl. Tu moja przeglądarka przedstawia mi komunikat, który informuje "Połączenie sieciowe zostało przerwane podczas negocjacji. Spróbuj ponownie".

Jeszcze nie tak dawno działała przeglądarka KRS pod adresem pdi.cors.gov.pl. Dziś pod tym adresem (strona jest zatytułowana "Elektroniczny dostęp do Sądów Rejestrowych/Centralnej Informacji/MSIG") pojawia się formularz logowania/rejestracji/przywracania hasła... Kilka razy linkowałem do wcześniej działającej przeglądarki KRS i dziś sprawdziłem niektóre z tych linków. Okazuje się, że wszystko "wyleciało w powietrze": "HTTP 404. Strona, której szukasz (lub jeden z jej elementów zależnych), mogła zostać usunięta, zmieniono jej nazwę lub jest tymczasowo niedostępna. Przejrzyj poniższy adres URL i upewnij się, że jest poprawnie wpisany". Być może to tylko porządki. Na stronie cors.pl, a więc w Centrum Obsługi Rejestrów Sądowych (to "Centrum" to serwis prywatnej firmy "Nonet sp. z o.o", por. w komentarzach, pod cors.gov.pl jest coś innego, można tam znaleźć stronę tytułową Departamentu Centrum Ogólnopolskich Rejestrów Sądowych i Informatyzacji Resortu Ministerstwa Sprawiedliwości), czytam:

Do Państwa dyspozycji oddajemy wyszukiwarkę podmiotów zarejestrowanych w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego (CI KRS).

Wyszukiwarka KRS daje możliwość uzyskania informacji podmiotach na dwa sposoby:

1. Na podstawie numeru KRS
2. Wpisując nazwę podmiotu

Wpisując nazwę lub numer KRS podmiotu mogą wyświetlić się również podmioty o podobnych nazwach. W związku z powyższym pragniemy zwrócić Państwa szczególną uwagę przy wyborze podmiotu, którego informacjami jesteście Państwo zainteresowani. W celu uzyskania odpisu wyszukanego podmiotu, należy zarejestrować/zalogować się oraz wypełnić formularz zlecenia KRS w systemie CORS.pl. Wyszukiwarka KRS jest udostępniana nieodpłatnie.

A więc rejestracja jeśli chcę odpis (jeśli dobrze rozumiem). Tu również informacja "Aby przejść do wyszukiwarki kliknij >>DALEJ<<". Klikam. I... No, tak. Oczekiwanie na krs.cors.gov.pl... Da capo al fine. Tak czy inaczej - dziś z zasobów KRS nie mogłem skorzystać (bardzo duże utrudnienia miałem również podczas prób korzystania z Biuletynu Zamówień Publicznych). Być może po "świątecznym weekendzie" coś się wyjaśni?

Komunikat o zresetowanym połączeniu pochodzi od wykorzystywanej przeze mnie przeglądarki internetowej, tj. od Firefoxa
Serwis prywatnej firmy "Nonet sp. z o.o". Komunikat o zresetowanym połączeniu pochodzi od wykorzystywanej przeze mnie przeglądarki internetowej, tj. od Firefoxa. Witryna cors.pl korzysta z ramek ("iframe"), a więc część "serwisu" widać, część zaś się "nie ładuje".

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

To chyba ogólna tendencja

To chyba ogólna tendencja ogarniająca pod koniec roku wszystkie usługi świadczone obywatelom nieodpłatnie przez administrację publiczną drogą elektroniczną. Na geoportalu (www.geoportal.gov.pl) też przestała działać przeglądarka map ewidencyjnych.

Pragnę zwrócić uwagę,

Pragnę zwrócić uwagę, że witryna cors.pl to witryna prywatnej firmy "Nonet sp. z o.o", która firma nie ma nic wspólnego z KRS, ani innymi rejestrami sądowymi. Tym zajmuje się jednakże wspomniany przez Pana departament, którego witryna to www.cors.gov.pl.

Dałem się zwieść

VaGla's picture

Dałem się zwieść, bo chociaż dostrzegłem i odnotowałem różnicę w adresach i różnice w zawartości - czerwona lampka z tyłu głowy nie rozświetliła się na tyle, by sprawdzić kto stoi za domeną cors.pl (zdaje się, że trafiłem na tę stronę przekopując się przez wyniki wyszukiwania Google, by trafić wreszcie na "poprawny" serwis KRS). Dziękuję za ten komentarz. Mam wrażenie, że tracę czujność. Dopisałem w tekście notatkę.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Co do

Co do http://pdi.cors.gov.pl/portal_v1/ nasuwa się kilka pytań:

  • gdzie znajduje podstawa prawna konieczności logowania
  • na jakich zasadach mój login i hasło będą przetwarzane przez operatora (kto nim jest też nie wiadomo...)
  • jeśli już konieczność logowania to dlaczego brak integracji z epuap?

Pewnie jeszcze kilka pytań by się znalazło, tylko nie wiadomo do końca gdzie je skierować...

ePUAP

dlaczego brak integracji z epuap?

Nie dalej jak miesiąc lub dwa temu ePUAP był niedostępny przez tydzień albo i dłużej (stały ekran "przepraszamy za usterki") - tak na marginesie dostępności serwisów rządowych...

Polecam kliknąć na

Polecam kliknąć na "zarejestruj się" (http://pdi.cors.gov.pl/portal_v1/rejestracja.php) a dalej na link "pomoc" w prawym górnym rogu. Trzeba mieć własny ważny certyfikowany podpis elektroniczny zgodny z jednym z wymienionych standardów.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie jest cool

Źeby się nie dać zwieść - wpisałem z ręki www.ms.gov.pl i przeklikałem się ręcznie do KRS-u.

Jeżeli ktoś (jak ten serwis) linkował bezpośrednio do wyników wyszukiwania w KRS-ie, to te linki już nie działają. W tym miejscu trzeba przypomnieć klasyków: Tim Berners-Lee, Cool URIs don't change, http://www.w3.org/Provider/Style/URI.

--
[S.A.P.E.R.] Synthetic Android Programmed for Exploration and Repair

Nie pierwsze takie zaginiecie w Sieci ...

By przypomniec tylko Polska Biblioteke Internetowa, ktora w czasie "opieki" MSW pojawiala sie i znikala w Sieci, az w koncu pojawila sie na stale z komentarzem ze przejela ja (i dobrze) Biblioteka Narodowa.

Mam wrazenie ze to nie tyle syndrom konca roku ile swiadomosc w urzedach, ze cala informatyke w administracji bedzie w 2009 przejmowac Centrum Projektow Informatycznych MSWiA. Po co wiec sie szarpac na koniec, lepiej poszukac nowej pracy bo rynek jest bardzo trudny ;-)

Standardzik - koniec roku

Pewnie jakieś pieniądze mieli w budżecie na rozwój systemu.

Do czerwca wozili się z ustalaniem wymagań a do września z (nie)ogłaszaniem przetargu.

Dzięki czemu już w październiku zewnętrzna firma mogła zająć się wymyślonymi ulepszeniami, które trzeba było w grudniu odebrać, żeby pieniądze nie przepadły.

No i całość działa inaczej. "Nieco" inaczej niż zakładane inaczej, ale jednak inaczej. Grunt, że protokół podpisany. System zadziała w ramach gwarancji...

http://krs.cors.gov.pl/

http://krs.cors.gov.pl/ wróciło... dodali captcha i zmienili nieco sposób adresowania, więc stare linki do np. konkretnych firm nie działają

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>