O tym, ilu jest w polskiej prokuraturze wykwalifikowanych specjalistów od internetu

"Niewielu. Około 30 prokuratorów to absolwenci rocznego Podyplomowego Studium Przestępczości Komputerowej UMK w Toruniu, ci się znają na rzeczy. Są oczywiście jeszcze fachowcy samouki. Ale powiedzmy szczerze, to jest kropla w morzu. Można mieć nadzieję, że z czasem będzie lepiej, bo w Toruniu studiuje już kolejny rocznik."

- Adam Eugeniusz Baworowski, eksprokurator, w rozmowie ze Zbigniewem Domaszewiczem na łamach Gazety Wyborczej (opublikowanej pod tytułem Umorzone przez internet). Rozmówca przedstawiony został przez Gazetę słowami: "do września 2008 r. prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie był szefem Samodzielnego Działu ds. Informatyzacji i Analiz oraz konsultantem ds. przestępczości nowoczesnych technologii, w tym przestępczości internetowej. Obecnie prawnik, specjalista od styku prawa i informatyki".

W tym samym wywiadzie pada wiele pytań i odpowiedzi, m.in. pytanie: Co taki prokurator będzie w stanie zrobić? Oraz odpowiedź udzielającego wywiadu:

- No cóż... Łatwo się domyślić. Ja mogę wymienić główne grzechy złych postępowań: chaotyczne działania, brak odpowiednich czynności dowodowych, nieumiejętność zadawania pytań biegłym. A czasami powołuje się kosztownych biegłych do czynności, które mogliby wykonać odpowiednio przeszkoleni specjaliści wewnętrzni.

Konkluzja wywiadu (jedna z konkluzji)? Walkę z cyberprzestępcami należy uznać za priorytet...

Przez takie wywiady w Gazecie Wyborczej mój serwis straci potencjał reklamowy dla prawników szukających klientów.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>