Kolejne święto: Open Access Day

Wypada dziś, tj. 14 października. Święto ustanowiły (ogłosiły) dwie organizacje: Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition (SPARC), Students for FreeCulture i Public Library of Science. O co chodzi? Chodzi o promowanie otwartej kultury oraz edukacji, swobodnego dostępu do wiedzy i jak najszerszej wymiany doświadczeń. To może być niebezpieczne, wywrotowe hasło.

O tym dniu można przeczytać oczywiście na dedykowanej stronie: Open Access Day - October 14, 2008. W poszukiwaniu informacji polskojęzycznych: 14 października - dzień Open Access - w serwisie Wolnepodręczniki.pl oraz na stronach serwisu Elektroniczna BIBlioteka - platforma cyfrowa SBP (tu sporo linków). Generalnie do akcji przyłączyły się, obok Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, także Fundacja Nowoczesna Polska, ICM UW oraz Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Jak czytam w podanych źródłach: organizacje te tworzą "koalicję na rzecz otwartych zasobów edukacyjnych przyłączają się do tej akcji i pragną zachęcić inne instytucje nauki, kultury, mediów, by wzmocniły swoim autorytetem ruch dążący do szerokiego udostępnienie twórczości w Internecie".

Może już za rok Pan Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w imieniu Prezydenta RP będzie wręczał ordery i odznaczenia, jeśli jakieś organizacje zechcą się do niego zgłosić pół roku wcześniej i np. z okazji nowej świeckiej tradycji wskazać jakichś pozytywny przykład realizowania idei dostępu do dóbr kultury?

A dla tych, którzy chcieliby być na bieżąco - lektura obowiązkowa: ministerialny pakiet prawnoautorski.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Dla ścisłości

kocio's picture

Tak dla ścisłości to trzy organizacje, nie dwie (SPARC, SFC i PLoS).

A dużo więcej ciekawego o idei OA napisał Alek Tarkowski (Creative Commons Polska): http://kultura20.blog.polityka.pl/?p=646 .

Aronia?

Sprawa raczej wymaga poparcia i promocji, bo choć wizja zdaje się niejakiego RMS, w której można skazać studenta za pożyczenie podręcznika koledze w akademiku, wydaje się troszkę absurdalna, pozostaje jednak pewnym punktem odniesienia. Mamy nowe technologie a te, zamiast budować nowe kanały przenikania się wiedzy stają się polem bitwy prawników. Nie lubię utopii, czy ideologii, nikogo zmuszać nie należy do szczytnych idei, ale informacja, że oddanie czegoś za darmo jest w dzisiejszym świecie możliwe i się zdarza, dobrze żeby trafiła do internautów w coraz bardziej rozwarstwionych społeczeństwach. Boję się tylko polityków przyklejających się do takich idei, PiS też miał chyba wdrażać wolne oprogramowanie... Święto jak święto, nikt nie oczekuje dnia wolnego z tej okazji, ale okolice święta edukacji narodowej to dobry pomysł.

To może być niebezpieczne,

To może być niebezpieczne, wywrotowe hasło.

w jakim sensie? :>

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>