Prawo, Dziennikarstwo i Kulturoznawstwo

sala komputerowa w SWPSDla mnie rok akademicki już się rozpoczął. W tym roku rozpocząłem współpracę ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej, gdzie będę prowadził konwersatorium pt. "Edukacja w przestrzeni internetu i nowych mediów" (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych, Instytut Kultury i Komunikowania, Katedra Mediów i Komunikowania). W ramach specjalizacji "Dziennikarstwo Online" poprowadzę również zajęcia poświęcone systemom zarządzania treścią (CMS - content management systems). To zaś w Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, w Instytucie Dziennikarstwa.

I tak to będzie wyglądało: z wykształcenia prawnik (wszyscy mnie pytają, czy już obroniłem ten swój doktorat, a ja jeszcze go nie obroniłem), a zajęcia dydaktyczne prowadził będę na Dziennikarstwie i na Kulturoznawstwie. Wydaje się, że to wszystko przez ten serwis, bo to on właśnie stanowi węzeł, w którym - jak mi się wydaje - zbiegają się te trzy dziedziny. Od pewnego czasu przyglądam się też "edukacji medialnej" (por. Pomysły na tematy edukacji medialnej i inne teksty w dziale edukacja niniejszego serwisu), a to za sprawą przepisów Dyrektywy 2007/65/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 grudnia 2007 r., w której to dyrektywie unijny prawodawca zauważył, że:

umiejętność korzystania z mediów odnosi się do sprawności, wiedzy i osądu, które pozwalają konsumentom skutecznie i bezpiecznie używać mediów. Osoby cechujące się umiejętnością korzystania z mediów potrafią dokonywać świadomych wyborów, zdają sobie sprawę z charakteru treści i usług, a także są w stanie korzystać z całego zakresu możliwości stwarzanych przez nowe technologie komunikacyjne. Umieją lepiej chronić siebie i swoją rodzinę przed materiałami szkodliwymi lub obraźliwymi. Dlatego należy upowszechniać umiejętność korzystania z mediów we wszystkich grupach społecznych i uważnie obserwować rozwój tych umiejętności.

Skoro tak, to przygotowując się do zajęć będę próbował usystematyzować to, czego udało mi się do tej pory dowiedzieć przy okazji prowadzenia tego serwisu. Następnie będę usiłował zaciekawić tym studentów. Zobaczymy, czy mi się uda.

A co z prawem? Prawo nadal będę starał się opisywać w tym serwisie. Chociaż zaproszono mnie również do poprowadzenia przedmiotu "Prawo w Sieci" w ramach podyplomowego studium "E-handel" w Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu. To również w tym semestrze.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Szkoda, że nie na wydziale

Szkoda, że nie na Wydziale Prawa UW. Wykłady specjalizacyjne z prawa autorskiego są prowadzone na przeciętnym poziomie.

Vagla na WPIA UW!

Na WPIA UW mamy spece zakresu IP i IT, jak na przykład "Prawo Internetu", czy "Wpływ internetu na praktykę kontraktową". Bardzo interesujące pozycje. Polecam.

Oczywiście było by bardzo miło, gdyby Pan Piotr poprowadził wykład specjalizacyjny, albo chociaż cykl spotkań na WPIA UW. Nie wspominając o konwersatorium, czy seminarium :)

A tak na marginesie. Czy jest możliwość chodzenia jako "wolny słuchacz" na opisane wyżej zajęcia?

Pozdrawiam i życzę dużo wytrwałości w pracy ze studentami!

O ile wiem, nie ma takiej możliwości

VaGla's picture

SWPS to uczelnia prywatna i zajęcia takie jak moje są "uruchamiane" w momencie, gdy określona liczba studentów się na nie zapisze. Ci studenci, którzy się nie zapiszą, nie mogą w takich zajęciach uczestniczyć. Dlatego na pytanie:

Czy jest możliwość chodzenia jako "wolny słuchacz" na opisane wyżej zajęcia?

odpowiedź musi być negatywna. Jednak bardzo mi miło w związku z tymi komentarzami. Co prawda nie można mieć pewności, że zajęcia, które prowadzę, lub mógłbym poprowadzić spotkają się, lub mogłyby się spotkać, z zainteresowaniem uczestników. Pożyjemy, zobaczymy.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>