PBI jakby wróciła

"W czerwcu 2008 r. Polska Biblioteka Internetowa została przekazana z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w gestię Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na zlecenie MKiDN prace nad rozbudową PBI będzie prowadziła Bilbioteka Narodowa". Czyli zbyt wcześnie odtrąbiłem śmierć PBI w tekście Pamięci Polskiej Biblioteki Internetowej (2002-2007). Okazuje się, że nie była to śmierć, a chwilowa zapaść.

PBI znów jest dostępna online: pbi.edu.pl, więc proszę szybko zrobić dobre screenshoty (dla celów archiwalnych), ewentualnie sprawdzić, czy się nie przyda coś z tego zasobu, bo przecież nigdy nic nie wiadomo. Nie ma na stronie PBI żadnego wytłumaczenia dotyczącego zaniku "biblioteki". Po prostu lakoniczny komunikat, który w całości przywołałem we wstępie tej notatki.

Może zatem zacytuję w tym miejscu jeden z zasobów dostępnych w PBI, tj. "Kodeks światowy czyli Znajomość życia we wszelkich stosunkach z ludźmi", Alquié Rieupeyroux Louise, § 1. KONIECZNOŚĆ OBEZNANIA SIĘ ZE ZWYCZAJAMI ŚWIATA:

Nikt nie zaprzeczy, że obejście z ludźmi rozmaite bywa, stosownie do stanowiska, wieku i płci, tych i owych osób. Inaczej zachować się należy z wielką panią, a choćby tylko z damą światową, inaczej ze służącą; młody człowiek też inaczej zachować się powinien, a inaczej starzec. Łatwy ztąd wniosek, że co u jednych może się nazywać najwyższą grzecznością i uprzejmością, jako też najdoskonalszą znajomością zwyczajów światowych, to samo u drugich, byłoby wprost szorstkością. Niepospolici pisarze utrzymywali, że uprzejmość płynie z serca, i dla tego niepotrzebuje żadnych reguł ani przepisów, że elegancya, dystynkcya, wykwintne manjery, są wrodzone ludziom tak zwanego "dobrego towarzystwa", że więc darów tych, które się odziedzicza ze krwią, lub nabywa według innych przez intuicyą, — drogą wskazówek posiąść nie można.

Podobnie jak to było w 2005 roku, liczba publikacji dostępnych w Polskiej Bibliotece Internetowej wynosi (według licznika) 29243.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

W InternetStandard o realnych bibliotekach cyfrowych w Polsce

Mamy do czynienia jeszcze z: rozproszonym systemem polskich bibliotek cyfrowych dostępnych z platformy Federacji Bibliotek Cyfrowych (150 tys. publikacji. Polecam publikację w InternetStandard: 150 tys. publikacji online w polskich bibliotekach cyfrowych.

Mysle ze to jest kierunek w

Mysle ze to jest kierunek w ktorym beda sie rozwijac biblioteki cyfrowe. Taki obiekt jak PBI nie ma szans przetrwania samodzielnie. Moze i 30 tys skanow PBI bylo czyms w 2005 roku ale w 2008 to o czym piszesz to realnie wlasciwy kierunek dzialania.

Reaktywacje cd

Zobaczymy na jak długo zreaktywowana PBI wróciła do Sieci pod nowym kierownictwem. Ciekawym jak będzie wyglądać integracja PBI z zasobami Biblioteki Narodowej. Podejrzewam ze po prostu 30 tys skanów PBI zostanie wessane do Portalu BN.

Natomiast na stronie MSWiA można wyczytać, że już zreaktywowano Departament Społeczeństwa Informacyjnego, także pod nowym kierownictwem: DSI 2

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>