Jeszcze dwa tygodnie by zebrać milion podpisów na rzecz osób niepełnosprawnych
"1 minuta Twojego czasu, którą poświęcisz składając swój podpis, może odmienić życie 50 milionów niepełnosprawnych obywateli Unii Europejskiej" - tak przekonują do składania podpisów organizatorzy kampanii "Milion podpisów na rzecz osób niepełnosprawnych". Tematykę związaną z prawami osób niepełnosprawnych w społeczeństwie informacyjnym poruszam w dziale accessibility niniejszego serwisu, dlatego też złożyłem symboliczny podpis na stronie kampanii, którą organizuje Europejskie Forum Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z Traktatem ustanawiającym Konstytucję dla Europy (artykuł I-47 ust. 4 Traktatu): milion obywateli Unii może zobligować organy unijne do reakcji w sprawach, w odniesieniu do których, zdaniem tych obywateli, wykonanie Konstytucji wymaga aktu prawnego Unii.
Kampania "Milion podpisów na rzecz osób niepełnosprawnych" ruszyła w styczniu tego roku. Aktualnie złożono 429752 podpisy. Polacy złożyli dopiero 3602 podpisy i - tym samym - plasują się na ostatnim miejscu wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej, których obywatele wzięli udział w kampanii. Kampania kończy się już 3 października. Zostało jeszcze dwa tygodnie na składanie podpisów. Podpis można złożyć na specjalnej stronie kampanii.
Angażując się w inicjatywy na rzecz neutralności technologicznej państwa, na rzecz stosowania otwartych standardów w administracji publicznej, na rzecz równego traktowania wszystkich obywateli wobec prawa oraz na rzecz powszechnej dostępności informacji publicznych uważam, że potrzebne są w porządku prawnym mechanizmy przeciwdziałające dyskryminacji - również dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność. W obszarze tzw. społeczeństwa informacyjnego chodzi jednak o wszystkich obywateli. Te bariery w dostępie do informacji, z którymi spotykają się dziś osoby niepełnosprawne, stają na przeszkodzie również osobom, które nie są obarczone niepełnosprawnością. Jeśli zatem prawo unijne będzie zapewniało wszystkim równy udział we wszystkich dziedzinach życia - skorzystają na tym nie tylko osoby niepełnosprawne, ale również inni. M.in. dlatego właśnie na łamach tego serwisu starałem się relacjonować proces legislacyjny związany z przyjmowaniem Traktatu ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.
O co walczy ruch osób niepełnosprawnych? Poniżej zacytuję apel zawarty w materiałach informacyjnych:
1. Prawo, które chroniłoby osoby niepełnosprawne przed dyskryminacją, usunęłoby istniejące bariery, zapobiegałoby tworzeniu nowych. Prawo, które stwarzałoby nam równe możliwości i zapewniało równy udział we wszystkich dziedzinach życia.
2. Szybkie podpisanie i ratyfikacje przez Wspólnotę Europejską i państwa członkowskie UE Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.
3. Określenie konkretnych środków i działań zmierzających do równego traktowania niepełnosprawnych dzieci w procesie edukacji i w życiu społecznym niepełnosprawnych dzieci poprzez regionalną, krajową i europejską politykę.
4. Określenie konkretnych środków i działań zmierzających do równego traktowania niepełnosprawnych w zatrudnieniu poprzez politykę regionalną, krajową i europejską.
5. Podjęcie na poziomie krajowym działań zmierzających do likwidacji zamkniętych placówek, w których żyją osoby niepełnosprawne i stworzenie tym osobom godnych warunków życia w integracji, zapewniając usługi wspomagające i ich finansowanie z różnych źródeł, w tym unijnych.
6. Podstawowe standardy dotyczące dostępności i niedyskryminowania jako wymagania we wszystkich instrumentach finansowania, w tym z funduszy UE, by zapobiegać tworzeniu nowych barier.
7. Upowszechnianie statystyk, informacji na temat sytuacji i życia osób niepełnosprawnych, tak by zwiększyć poziom społecznej świadomości oraz budować podstawę do tworzenia przepisów prawnych i inicjatyw skutecznie chroniących nasze prawa.
8. Powszechne standardy i przepisy prawne, które zapewniałyby pełen dostęp do towarów i usług na terenie Unii Europejskiej.
Na stronie "Milion podpisów na rzecz osób niepełnosprawnych" można podpisać się pod następującym oświadczeniem:
Oddaje swój głos na Unię Europejską, w której prawa osób niepełnosprawnych są skutecznie chronione przez ustawodawstwo zwalczające wszelkie przejawy dyskryminacji osób niepełnosprawnych i zmierzające do pełnej integracji 50 milionów niepełnosprawnych obywateli z Europejskim społeczeństwem.
Artykuł I-47 ust. 4 Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, C 310, Tom 47, 16 grudnia 2004):
4. Obywatele Unii, w liczbie nie mniejszej niż milion, mający przynależność państwową znacznej liczby Państw Członkowskich, mogą podjąć inicjatywę zwrócenia się do Komisji o przedłożenie, w ramach jej uprawnień, odpowiedniego wniosku w sprawach, w odniesieniu do których, zdaniem obywateli, wykonanie Konstytucji wymaga aktu prawnego Unii. Ustawa europejska określa przepisy dotyczące procedur i warunków wymaganych dla takiej inicjatywy obywatelskiej, w tym minimalną liczbę Państw Członkowskich, z których muszą pochodzić obywatele, którzy występują z taką inicjatywą.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Co ciekawe: udało się zebrać ten milion
Może kogoś zainteresuje, że jednak udało się zebrać ponad milion elektronicznych podpisów pod petycją w sprawie dostępności: Margaret Wallström: “We promised to deliver and we will deliver on our promises”: "1 232 771 signatures collected in only 9 months by the European disability movement in favour of a disability Directive were handed over today in Brussels to the European Commission Vice-President".
To ma tylko wymiar symboliczny, gdyż traktat konstytucyjny nie obowiązuje, a forma takiego podpisywania elektronicznego nie jest - sama w sobie - wiarygodną formą demokracji bezpośredniej, ale zawsze to jakiś gest.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination