Szkocki problem wyborczy

flaga SzkocjiKolejne doniesienie na temat wyborów, tym razem ze Szwecji Szkocji. 3 maja wybierano tam Parlament. Do obsługi wyborów zastosowano nowy system elektroniczny, który nadal liczy głosy. Miał liczyć dwie godziny. To nie była wina jedynie elektronicznego wspomagania, ale też zagmatwanego systemu wyborczego (w wyborach lokalnych wprowadzono system proporcjonalny).

O sprawie donosi blog serwis Gazeta.pl w tekście Wielki bałagan przy szkockich wyborach. Czytamy tam m.in.: "Przyczyny opóźnienia są trzy. Po pierwsze zawiódł nowoczesny system elektroniczny, po raz pierwszy wykorzystywany w tym roku. Okazało się, że maszyny, które miały w ciągu maksymalnie dwóch godzin podać wyniki głosowania pracowały przez całą noc i jeszcze nie skończyły". Pozostałe powody to załamanie pogody i dużo niepoprawnie wypełnionych kart do głosowania (zastosowano dość skomplikowany system, który przewidywał stawianie krzyżyków przy nazwiskach i partiach ale też wskazać kolejność nazwisk, czyli wstawić przy nich cyferki ("Można było postawić tylko jedynkę, a można było ustawić w wybranej przez siebie kolejności wszystkich").

Strona Szkockiego Parlamentu (tam też wyniki wyborów). Elektroniczne wspomaganie wprowadzono ze względu na nowy, proporcjonalny system wyborczy w wyborach lokalnych w Szkocji. System elektronicznego wspomagania zliczania głosów wdrażany był przez DRS Data & Research Services.

Przy okazji wyborów zawiódł też system głosowania listownego, a to w ten sposób, że niektóre głosy trafiły do komisji wyborczej z opóźnieniem. I wcale tego wszystkiego nie pisałem z satysfakcją.

O problemach wyborczych w Szkocji piszą też inne źródła:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Czyj problem wyborczy?

Szkocja, Szwecja - what's the difference?

poprawione :)

Nie wiem czym się zasugerowałem. Dziękuje za zwrócenie uwagi. Poprawione już. Oczywiście Szkocja.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Na 5 milionową Szkocję,

Na 5 milionową Szkocję, szacunkowo 100,000 nieważnych głosów to totalna klapa. Zawiodły maszyny, poczta i oczywiście ludzie. Teraz zobaczymy jak SNP wywiąże się z obietnic wyborczych :)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>