Niebieska Linia i cudza Neostrada

Hacking.pl opublikował historię dotyczącą możliwości uzyskania dostępu do danych klientów Neostrady (oraz możliwości dostania się do ich zasobów internetowych):

"TPSA każdemu użytkownikowi usługi Neostrada oferuje usługę dodatkową tzw Hosting. Jest to przestrzeń dyskowa o pojemności 50-100 MB na której można założyć konto e-mail lub WWW. Dostęp do ustawień konta jest możliwy po zalogowaniu się w serwisie neostrada.pl. Do logowania potrzebny jest 12-cyfrowy ID i 4-cyfrowy PIN.".

A dalej informacja o lukach w procedurach dostępu do danych klientów: "Wystarczy zadzwonić na Błękitną Linię TPSA pod numer 0-800102102 i wyrecytować zręczną historyjkę o tym jak to zagubiliśmy nasz PIN i ID. Jedyną informacją o jaką pytają konsultanci w celu identyfikacji osoby dzwoniącej jest numer telefonu. Kiedy go podamy pracownik TPSA poda nam numer ID i PIN użytkownika."

[Dziennik Internautów za Hacking.pl]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>