Konferencja "Prawo autorskie i prawa pokrewne"
opis:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza na konferencję pt. "Prawo autorskie i prawa pokrewne", która odbędzie się w Hotelu Sofitel Victoria. Jest to już trzecia z cyklu konferencja poświęcona temu tematowi (por. Trzystopniowy test - notatki i spostrzeżenia dnia drugiego oraz Wrażenia z pierwszego dnia). Co uderza w programie zapowiadanej właśnie konferencji to m.in. brak równowagi. Z jednej strony w programie znalazł się temat "Zalety DRMów", z drugiej "Dostrzegane lub domniemane minusy stosowania DRMów". A można było napisać np. "Wady DRMów". Byłoby po równo i bez wskazania...
W notatce z zapowiedzią konferencji czytamy m.in.: "Obecnie istniejący system zbiorowego zarządzania prawem autorskim i prawami pokrewnymi stworzony został w warunkach bardzo odbiegających od dzisiejszych. Podstawowe pojęcia prawa autorskiego, takie jak na przykład publiczne odtworzenie, publiczne udostępnienie czy zwielokrotnianie mają dziś całkiem inny zakres znaczeniowy niż przed nadejściem ery digitalizacji. Podczas gdy pierwotnie publiczne odtworzenie oznaczało przede wszystkim wykonanie utworu przed zgromadzoną w tym celu publicznością, to w czasach obecnych pojecie obejmuje udostępnienie utworu na żądanie użytkownika końcowego w czasie i miejscu przez niego wybranym. Zdecydowanie bardziej skomplikowane dla właścicieli praw stało się zatem kontrolowanie korzystania z utworów.
Podobnie ma się rzecz ze zwielokrotnianiem utworów, którego znaczenie przyjęło zupełnie inny kontekst i formę. Często również odbywa się bez zastosowania mechanizmów nadzoru dostępnych właścicielom praw. W odpowiedzi na te wyzwania, opracowano system technicznych środków zabezpieczeń. Oferują one właścicielom praw możliwość zapobiegania lub ograniczania nieuprawnionego powielania utworów, oczywiście do czasu skutecznego ich obejścia.
(...)
Stworzenie niezbędnej równowagi pomiędzy wyłącznym prawem do udzielania zezwolenia na korzystanie z utworu chronionego a systemem, który może być zaakceptowany przez konsumentów jest przedsięwzięciem ze wszech miar trudnym. Jednakowoż, władze odpowiedzialne za kwestie uregulowań prawnych w dziedzinie prawa autorskiego muszą podjąć to wyzwanie.
(...)
"
Program:
Środa, 18 kwietnia
9.00 – 09.30
Rejestracja uczestników
09.30 – 09:45
Powitanie: Pan Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
09:45
Prawne i techniczne aspekty zarządzania prawem autorskim i prawami pokrewnymi w środowisku cyfrowym. Stosowanie DRM w odniesieniu do różnego rodzaju praw.
Ramy prawne. Uregulowania prawne i polityka unijna.
Dostępne możliwości, w jaki sposób możemy z nich korzystać, kto je udostępnia?
W odniesieniu do jakich rodzajów praw stosowane są DRMy.
Zalety DRMów.
Interoperacyjność techniczna.
Ochrona prawna DRMów.
Prelegenci:
Joachim Kundert – Johan Schlüter Law Firm
Tillman Lüder – Komisja Europejska
Martin Kyst – Ministerstwo Kultury, Dania
Ted Shapiro – Motion Pictures Association
Xavier Blanc – Association of European Performers’ Organisations – AEPO-ARTIS
Shira Perlmutter – IFPI
Moderator: dr Walter Dillenz
11.00 – 11:30
Przerwa
11.30 – 13:15
Ciąg dalszy sesji panelowej
13:15 – 14.30
Lunch
14.30 – 16:00
Problemy wynikające ze stosowania DRMów.
Wyjątki i ograniczenia – własny użytek osobisty.
Opłaty od czystych nośników.
Dostrzegane lub domniemane minusy stosowania DRMów.
Praktyki niezgodne z prawem stosowane w ramach DRMów (złośliwe oprogramowanie/ograniczenie dozwolonego użytku…).
Prelegenci:
Alexandra Illes – Illes Cross Media
Joachim Kundert – Johan Schlüter Law Firm
Jesper Bang-Olsen – Basepoint Media
Justyna Kurek – UOKIK
Ted Shapiro – Motion Pictures Association
Richard Gooch – IFPI
Moderator: Wojciech Z. Dziomdziora
16:00 – 16.30
Pytania i dyskusja
16:30
Zakończenie pierwszego dnia konferencji
Czwartek, 19 kwietnia
09:00 – 09:30
Rejestracja uczestników
09:30
Wyzwania stojące przed organizacjami zbiorowego zarządzania
Zmiany legislacyjne a szybko zmieniające się technologie.
Jakie rodzaje mediów będą w użytku, a które okażą się przestarzałe.
Nabyte doświadczenia – opłaty od czystych nośników kontra opłaty za korzystanie.
Postawa konsumentów.
Plany na przyszłość.
Prelegenci:
Tillman Lüder – Komisja Europejska
Marek Staszewski – ZPAV
Xavier Blanc – Association of European Performers’ Organisations – AEPO-ARTIS
Carsten Beck – Copenhagen Institute for Future Studies
Grzegorz Materna – UOKIK
Jarosław Czuba – Dyrektor Departamentu Prawno-Legislacyjnego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Moderator: dr Walter Dillenz
11:00 – 11:30
Przerwa
11:30 – 13:00
Ciąg dalszy sesji panelowej
13:00 – 13:15
Podsumowanie - Bernhard Posner, Przewodniczący Konferencji
Więcej informacji na temat konferencji znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tam również Zgłoszenie / application form (RTF).
lokalizacja:
Hotel Sofitel Victoria, ul. Królewska 11, 00-065 Warszawa
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Chwila wahania
Kurczę, miałem chwilę wahania, czy nie wybrać się na tę konferencję. Ale to 2 dni, które przeznaczę na coś pożytecznego. Z samego zestawienia uczestników widzę, że nie bardzo możemy liczyć na silne reprezentowanie interesów konsumentów. Chyba że mile mnie zaskoczy przedstawiciel UOKiK. Już z samego składu widać, że będzie to raczej zebranie lobbystów, które ma za zadanie przekonać uczestników, ze powinni skłonić się do przyjęcia czy propagowania czegokolwiek, co zaproponują - czyli pełnych zalet systemów DRM obarczonych jedynie domniemanymi wadami, wspartymi odpowiednią legislacją.
To jednak lepiej popracuję.