Działania zbrojne w Sieci: Chiny vs. USA
Już kilka razy odnotowywałem "działania wojenne" organizowane w Sieci. Tym razem doniesienie o zorganizowanych działaniach władz chińskich, które dając swoje "błogosławieństwo" przychylnie patrzą na włamania do newralgicznej infrastruktury teleinformatycznej USA. Działającym na zlecenie władz Państwa Środka osobom udaje się przełamywać zabezpieczenia. Trudno powiedzieć, czy udaje się też wykradać strategiczne dane. Pewnie tak.
Dziennik w tekście Chiny ruszają na cyberwojnę: "Chiny wypowiedziały wojnę Stanom Zjednoczonym: konflikt toczy się w internecie. Pracująca dla Państwa Środka armia hakerów masowo włamuje się do komputerów amerykańskich koncernów zbrojeniowych i kradnie poufne dane z baz wojskowych"
Wcześniej informowałem np. o włamaniach organizowanych przez Chiny do japońskich i tajwańskich oficjalnych rządowych serwisów internetowych (por. Elektroniczna wojna: "Łącznie 1900 hakerów dokonało ataku na ponad 200 oficjalnych stron internetowych" - robi wrażenie; por. również Szpiedzy są wśród nas).
Przeczytaj felieton: Globalny wyścig zbrojeń.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Darmowi testerzy
Można by złośliwie i z humorem stwierdzić, że mają darmowych testerów swoich zabezpieczeń.
A tak na poważnie, gdyby wojna miała ograniczać się tylko do sieci i ataków hakerskich ... to niech się toczy. Byle się nie przeniosła na konwencjonalny poziom.
W 2006 r. 31% kryminalnej
W 2006 r. 31% kryminalnej aktywności w sieci pochodziło z USA, które były w tej dziedzinie bezkonkurencyjne. Następne kraje to: Chiny ok. 10%, Niemcy ok 7%.
W przypadku botów jest tak: 26% Chiny, z czego 5% przypada na Pekin. Jednak aż 40% serwerów sterujących botami to serwery z USA.
Dodatkowo USA przodują w serwerach pośredniczących w handlu kradzionymi numerami kart kredytowych itp.
Symantec Internet Security Threat Report. Czy autor tekstu w Dzienniku podał źródło swoich danych?