Elektroniczna wojna

Chińscy hakerzy włamali się do kilkudziesięciu japońskich i tajwańskich oficjalnych rządowych stron internetowych. Łącznie 1900 hakerów dokonało ataku na ponad 200 oficjalnych stron internetowych. Podobno atak zorganizowała Chińska Federacja Obrony Wysp Diaoyu (Diaoyu to chińska nazwa archipelagu, który Japończycy nazywają wyspami Senkaku). Federacja twierdzi, że terytorium to, należące do Japonii, powinno znaleźć się pod władzą Chin.

Sabotaż był odpowiedzią na atak japońskich hakerów na stronę internetową Chińskiej Federacji Obrony Wysp Diaoyu dokonany 25 lipca.

[Interia]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>