Bośnia: wyrok za planowanie zamachu terrorystycznego
Jest wyrok w bośniackim procesie. Chodziło o trzech członków czterdziestoosobowej grupy szkolących się na terrorystów przed ekranami komputerów (por. Proces oskarżonych o terroryzm w Sarajewie).
Sąd uznał, że Mirsad Bektasević ("Maximus"), Abdulkadir Cesur i Bajro Ikanović planowali zamachy samobójcze w Europie w odwecie za obecność zachodnich wojsk w Iraku i Afganistanie. Jak pisze Gazeta.pl w tekście Cyberterroryści skazani w Bośni: "Maximus" został skazany na 15 lat i cztery miesiące pozbawienia wolności, Cesur - 13 lat i cztery miesiące, a Ikanović - osiem lat. Wśród skazanych wymienia się jeszcze jednego - Senada Hasanovica, który otrzymał karę w wysokości dwóch i pół roku pozbawienia wolności.
Obrońcy mężczyzn zapowiedzieli apelację, twierdząc, że sąd nie udowodnił ich klientom popełnienia jakiegokolwiek zamachu terrorystycznego. Obrońcy ogłosili również, że proces przebiegał w atmosferze międzynarodowych nacisków na sąd.
O procesie i wyroku piszą również następujące źródła:
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>