Proces oskarżonych o terroryzm w Sarajewie
Trzech członków czterdziestoosobowej grupy szkolących się ponoć na terrorystów przed komputerem stanęło w tym tygodniu przed sądem w Sarajewie. Członkowie grupy zostali aresztowani 19 października 2005 r. Policja znalazła w ich mieszkaniu 30 kg materiałów wybuchowych, broń palną, pas zamachowca-samobójcy i nagrane na wideo przesłanie, które miało ukazać się po planowanym przez nich zamachu.
O grupie nastolatków oraz o procesie można przeczytać w artykule Czterdziestu nastoletnich terrorystów z sieci, który dziś opublikowała Gazeta Wyborcza. W artykule czytamy o jednym z członków grupy: "Irhabi to po arabsku terrorysta. Pojawił się w sieci w lutym 2004 r., zaczynał od wrzucania na różne strony internetowe informacji o zamachach. Już w lipcu dokonał spektakularnego wyczynu - włamał się do serwera departamentu dróg i transportu stanu Arkansas i zamieścił na jego stronie teksty o dżihadzie oraz linki do stron terrorystycznych. Od tej pory FBI śledziła jego działalność. Kradł i rozprowadzał w sieci podręczniki szkoleniowe CIA, podręczniki amerykańskiej marynarki wojennej dla snajperów. Zamieszczał prezentacje wideo, jak przygotować samochód-pułapkę, oraz szkolił innych wirtualnych dżihadystów, jak zacierać za sobą ślady w sieci. W tym zacieraniu stał się tak dobry, że przez kilkanaście miesięcy był nieuchwytny dla najlepszych speców z FBI."
Podsądni w rozpoczynającym się procesie to: dziewiętnastoletni Szwed bośniackiego pochodzenia Mirsad Bektasević (aka Maximus), Abdulkadir Cesur (wiek 21 lat, Turek mieszkający na stałe w Danii) oraz dwudziestodziewięcioletni Bajro Ikavonic, obywatel Bośnii i Hercegowiny, aresztowany wraz z innymi Bośniakami: Senadem Husanovicem oraz Amirem Bajricem.
O procesie piszą również inne źródła:
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>