Wiki i dokumentacja dotycząca kontrowersyjnych leków

Przedsiębiorstwo farmaceutyczne Eli Lilly uwikłane jest w szereg sporów sądowych związanych z jego produktami (doszło już do zawarcia miliardowych ugód sądowych w niektórych sprawach). Jak zwykle w takich sprawach opinia publiczna jest żywo zainteresowana wszelkimi doniesieniami o produktach leczniczych, których dotyczą spory sądowe. W tym kontekście pojawiły się doniesienia o zarządzeniu sądu, który zobligował społeczność pewnego wiki do powstrzymania się od dystrybucji wewnętrznych dokumentów spółki farmaceutycznej.

Sąd wydał zarządzenie w sprawie serwisu zyprexa.pbwiki.com. W tym serwisie opublikowano linki do wewnętrznych dokumentów Eli Lilly. Zdaniem the New York Times ze spornych dokumentów wynika, że Eli Lilly celowo pomniejszała znaczenie efektów ubocznych swoich leków takich jak zwiększenie wagi ciała oraz ilości cukrów w organizmie pacjentów.

Sędzia Jack Weinstein wydał zarządzenie zobligowujące operatora serwisu jak i kilka innych osób do powstrzymania się od dystrybucji spornych dokumentów (a także pomocy w dystrybucji, więc chodzi też o linki do tych materiałów).

W sprawę zaangażowana jest też fundacja the Electronic Frontier Foundation (EFF), któa podnosi, że tego typu zarządzenie godzi w prawa obywatelskie, w szczególności wynikające z Pierwszej Poprawki do Amerykańskiej Konstytucji. Zdaniem przedstawicieli EFF godzi w nie uniemożliwianie dziennikarzom obywatelskim ("citizen-journalist") publikowania linków do dokumentów o istotnym znaczeniu dla zdrowia. EFF twierdzi powołując się na raport The New York Times, zgodnie z którym zarówno pacjenci zażywający Zyprexa jak i lekarze stosujący lek w terapii mają prawo znać informacje zawarte w spornych dokumentach.

Na stronach EFF udostępniono Order for Temporaray Mandatory Injunction z 4 stycznia 2007 roku.

Przedsiębiorstwo Eli Lilly w zeszłym roku wydało oświadczenie w sprawie wstrzymania dostaw leku Zyprexa® do Polski (z uwagi na "niemożliwe do zaakceptowania warunki określone przez nową listę refundacyjną"). Wedle oficjalnie dystrybuowanych przez przedsiębiorstwo danych: Zyprexa (substancja czynna olanzapina), to "innowacyjny lek drugiej generacji", wykorzystywany głównie w leczeniu schizofrenii. Zyprexa, "jako lek przełomowy" w dotychczasowym leczeniu, otrzymała nagrodę Prix Galien (wybitne osiągnięcie innowacyjne w zakresie badań medycznych) oraz nagrodę Business Week (za najlepszy lek – w uznaniu za przełom w leczeniu schizofrenii i odniesienie sukcesu rynkowego).

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Jak to kogos interesuje

Czesc (z ostatnich 30 dni) dokumentow sadowych powiazanych ze sprawa:
2007 WL 37735 (E.D.N.Y.)
2007 WL 37736 (E.D.N.Y.)
2007 WL 27111 (E.D.N.Y.)
2007 WL 27117 (E.D.N.Y.)
2007 WL 3536 (E.D.N.Y.)
2006 WL 3821491 (E.D.N.Y.).
To jest lektura naprawde dla osob mocno zainteresowanych tematem.

Nie znam sie na

Nie znam sie na amerykanskiej procedurze sadowej, wiec jesli mozecie, wyjasnijcie mi cos - gdzie w tej decyzji jest uzasadnienie? Mam rozumiec, ze nie musi go byc?

Wikileaks

W skrocie (przepraszam) odnosnie pytania powyzej. Nie musi byc. To jest postanowienie a nie wyrok.
Z ciekawostek www.wikileaks.org. :)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>