Poradnia Prawna Partii Piratów

Informowałem niedawno o działaniach policji w Stalowej Woli oraz wzmożonej aktywności organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (por. Międzynarodowa kampania przeciwko internautom udostępniającym pliki). Właśnie otrzymałem informację prasową, z której wynika, że Partia Piratów wraz z "zaprzyjaźnioną poradnią prawną" postanowiła pomóc "wszystkim osobom, które zgłoszą się do niej z prośbą o poradę prawną związaną z tymi wydarzeniami".

Generalnie staram się nie odnosić do działań partii politycznych (również tych "w organizacji"), ale skoro mowa jest o pomocy prawnej - czemu o tym nie napisać?

Na swojej stronie Piraci proszą również wszystkich, "którzy dostali wezwania do prokuratury o jak najszybszy kontakt". I dalej: "Da to nam więcej czasu na analizę materiału dowodowego oraz na uświadomienie was czy naprawdę złamaliście prawo oraz ewentualnie ustalić linię obrony" - piszą Piraci.

A ja piszę o tym jedynie dlatego, gdyż każdy ma prawo do obrony. Sam jestem ciekawy, czy Piraci poradzą sobie ze wszystkimi napływającymi pytaniami i zgłoszeniami :) Nie znalazłem w opublikowanych informacjach "magicznego" określenia "bezpłatna" w odniesieniu do oferowanej pomocy. Być może to jedynie przeoczenie, jednak poradnia prawna, o którą chodzi, na swojej stronie pisze o "uzyskaniu taniej porady prawnej"...

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

BEZPŁATNA

to było przeoczenie - już poprawione :)

VAT od bezpłatnej porady prawnej

VaGla's picture

Tak się właśnie zastanawiam nad tym, gdyż jeśli wszystko miałoby być w zgodzie z zasadami (a więc nie w "szarej strefie"), to również od bezpłatnej porady prawnej należy odprowadzić VAT. Czy poradnia prawna, ew. Partia Piratów, będzie odprowadzać VAT od tych porad? Pytam z ciekawości.

W Sejmie leży sobie Rządowy projekt ustawy o dostępie do nieodpłatnej pomocy prawnej przyznawanej przez państwo osobom fizycznym...

Swoją drogą np. w § 4 Regulaminu Rejestru Utworów Krajowej Izby Producentów Audiowizulanych można znaleźć: "...W przypadku naruszenia praw autorskich majątkowych przez osobę trzecią, twórca lub zgłaszający może skorzystać z pierwszej bezpłatnej porady prawnej w Izbie". Ciekawe, jak tam rozwiązano problem VATu od bezpłatnej pomocy prawnej.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

To jak niby ma być ten VAT

To jak niby ma być ten VAT liczony? 0*22%?

a jak to wygląda jeśli po

a jak to wygląda jeśli po prostu dyskutuje się z prawnikiem na forum internetowym ... bo to głównie o to chodzi ... czy ustawa nakazuje z każdej rozmowy zapłacić pranwikowi 22%?

Bezpłatna porada prawna a może wymiana poglądów?

Nie rozumiem tylko po co trzymać się wtedy słów "porad prawnych", pozatym na forum to ciężko jest tak naprawde udzielić porady prawnej w właściwym tego słowa znaczeniu. Zacytowanie przepisu i mały kometarz to ma być porada? Trudno też mówić zeby forum prowadziło działalność gospodarczą, umowa pozatym też nie jest podpisywana między podmiotami. Nie sądze aby tutaj mógł mieć racje bytu przepis ustawy o podatku od osob fizycznych, art 11, ust 2a.

Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
1) jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców

Owszem jeśli się tym zajmuje normalnie odpłatnie to wtedy można to uwzględnić... jednak zwykły forumowicz?

Swoją droga przepis jest niezbyt udany, poza tym jak wtedy też traktować Studenckie Poradnie Prawne? Rektor ma podatek za nich płacic? Mam nadzieje, że będzie ten przepis jak najszybciej zmieniony bo szkodzi on nie tylko obywatelom, ale rónież prawnikom.

Tu chodzi o VAT

VaGla's picture

Przedpiszca zacytował fragment ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ja figlarnie zapytałem wcześniej o podatek od towarów i usług. Chodzi m.in. o to, że art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdza:

Art. 8 ust. 2. Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

I dalej ustawa precyzuje:

Art. 29. ust. 12. W przypadku świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika.

Stąd zastanawiałem się jak do tego podchodzi ta "zaprzyjaźniona poradnia prawna", o której mowa w komunikacie Partii Piratów.

A może Partia Piratów w trosce o swój przyszły elektorat mogłaby przygotować po prostu FAQ i opublikować je w swoim serwisie internetowym? Poza wszystkim - byłoby co komentować - jak przypuszczam.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Właśnie przygotowujemy ...

Właśnie przygotowujemy ... :)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>