Nominacje do tytułu Człowieka Roku Polskiego Internetu

[Logo Webstarfestival] Członkowie Akademii Internetu sporządzili i ogłosili listę nominowanych do tytułu Człowieka Roku Polskiego Internetu 2006. Miło mi niezwykle, że jako autor skromnego serwisu internetowego znalazłem się w tak szacownym gronie nominowanych. Równolegle trwa konkurs promujący najlepsze strony www oraz reklamy internetowe w Polsce. Gala Webstarfestival, podczas której ogłoszone zostaną wyniki, odbędzie się 30 listopada 2006.

Informacji na temat Webstarfestival można poszukiwać na stronie konkursu: webstarfestival.pl. Nominacje oraz tytuły przyznają Członkowie Akademii, w skład której wchodzą przedstawiciele polskiego przemysłu internetowego nominowani przez organizacje branżowe, założyciele oraz laureaci konkursu Webstarfestival z lat poprzednich.

Człowiekiem Roku Polskiego Internetu w roku 2005 został Sławomir Lachowski - BRE Bank. Akademia uznała, że najlepszą witryną www zeszłego roku został serwis www.durex.pl, stworzony przez Zentropy Partners.

W tym roku nominacje do tytułu Człowieka Roku Polskiego Internetu otrzymali:

Anna Streżyńska (Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej); Michał Lach (Vice Prezes Zarządu K2 Internet S.A.); Piotr Waglowski (właściciel VaGla.pl); Zbiorowo: Jacek Świderski, Michal Brański i Krzysztof Sierota (właściciele Tlen.pl i o2.pl); Arjan Bakker (Dyrektor Generalny Allegro.pl); Marcin Gaworski (Dyrektor Zarządzający Zentropy Partners); Tomasz Czechowicz (jeden z założycieli spółki komputerowej JTT); Artur Banach (Prezes Netsprint); Łukasz Wejchert (Prezes Zarządu Grupy Onet.pl S.A.); Michał Brański (Członek Zarządu o2.pl).

To, że znalezłem się w takim gronie, uznaję za duże wyróżnienie. Szkoda, że nie jestem Członkiem Akademii, bo wówczas mógłbym wyrazić swoje uznanie dla pracy współnominowanych, oddając na nich swój głos.

Wraz z informacją o nominacjach otrzymałem również uzasadnienia, które prezentuję poniżej:

1) Anna Streżyńska

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Za podjęcie zdecydowanych i faktycznych, a nie pozorowanych działań zmierzających do ograniczenia pozycji monopoli rynkowych, co pozwoli na zdecydowane poszerzenie oferty treściowej oraz kręgu jej odbiorców.

2) Michał Lach

Vice Prezes Zarządu i Dyrektor Strategiczny K2 Internet S.A.

Prekursor e-marketingu w Polsce. Założyciel największej w Polsce agencji interaktywnej K2 Internet S.A. specjalizującej się w e-markietingu.

3) Piotr Waglowski

Właściciel VaGla.pl Prawo i Internet, niezależny konsultant zajmujący się prawnymi aspektami internetu.

Od lat w rzeczowy i kompetentny sposób przybliża meandry prawa, w tym szczególnie funkcjonowania przepisów prawa w specyficznym środowisku internetu.

4) Zbiorowo: Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota

Właściciele Tlen.pl i o2.pl.

Odnieśli sukces, bo myśleli o swoim biznesie w nowoczesnych, przyszłościowych kategoriach - starają się tworzyć stałe relacje z odwiedzającymi portal, stawiają na trwalszy związek i tworzenie społeczności internetowych.

5) Arjan Bakker

Obecnie Dyrektor Generalny Allegro.pl,

Nominacja za stworzenie najdynamiczniej rozwijającej się platformy aukcyjnej w Polsce i skuteczną eksplorację rynków zagranicznych (kraje Europy Środkowo-Wschodniej). Za popularyzację e-commerce zgodnie z koncepcją „długiego ogona”.

6) Marcin Gaworski

Dyrektor Zarządzający Zentropy Partners.

Aktywnie działa na rzecz popularyzacji wiedzy na temat marketingu interaktywnego wśród marketerów w Polsce. Inicjator powstania Grupy Interaktywnej w Stowarzyszeniu Marketingu Bezpośredniego i przykład dynamicznego szefa, który w ciągu trzech lat zmienił 8-osobowy dział w 45-osobowa cenioną agencję interaktywną.

7) Tomasz Czechowicz

Jeden z założycieli spółki komputerowej JTT

Od wielu lat kieruje notowanym na warszawskiej giełdzie funduszem MCI Management inwestującym w firmy internetowe i technologiczne. W jego portfolio znajdują się takie strony jak travelplanet, bankier, czy iplay.

8) Artur Banach

Prezes Netsprint

Za walkę o to, by istniał rynek wyszukiwarek poza Googlem. Oraz za współpracę z Orkla, która zapewniła dalsze szanse rozwoju.

9) Łukasz Wejchert

Prezes Zarządu Grupy Onet.pl S.A.

Rolę entuzjastów - wizjonerów przejęli dziś managerowie doskonale zorientowani w realiach ekonomicznych - ale nie pozbawienie wizji, szerszego spojrzenia niż Tu i Teraz. Stąd ta nominacja na jednego z kreatorów i współtwórców sukcesu Onetu. Za przechodzenie z „internetowości” do interaktywności.

10) Michał Brański

Członek Zarządu o2.pl - za konsekwentne rozwijanie swojej wizji portalu o2.pl i udowadnianie że pomysłem można rywalizować z dużo większymi i bogatszymi przedsięwzięciami.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Gratz!

Maciej Miąsik's picture

Gratulacje!

O_o

mmajchrzak's picture

trzymam kciuki - Piotr Waglowski - Czlowiek Roku Polskiego Internetu - mysle ze bylby to zasluzony tytul.

oprocz czlowieka roku na webstar festival wybrane zostana najlepsze storny w n-kategoriach. webstar festival / konkurs / zglos prace - i tu niespodzianka: koszt zgloszenia strony: 895PLN netto ha-ha-ha.. juz sie pale aby zglosic jakakolwiek strone. 'brzydko pachnie' komercha - biznes a nie konkurs.

Istotnie - jest cennik

VaGla's picture

Taką przyjęto formułę tego konkursu, że zgłoszenie do niego jest wycenione. Nie mam na to wpływu, chociaż zgłaszałem w rozmowie z jednym z przedstawicieli Akademii swoje spostrzeżenia dotyczące tego tematu. Podobnie jak spostrzeżenia dotyczące dostępności (web accessibility) witryny informującej o konkursie. Cóż mogę powiedzieć. Chyba tylko to, że nominacje na "Człowieka" nie wiązały się z deklaracjami finansowymi, a ja o nominacji dowiedziałem się post factum. Wobec innych nominacji, dotyczących prawdziwych osobistości, które rzeczywiście kreują świat internetu w Polsce, nie wierze w to, że mógłbym otrzymać tytuł przyznawany przez Akademię. Sama nominacja to miłe zaskoczenie. Trudno mi też ocenić, czy w ocenie zgłoszonych prac Akademia będzie się kierowała takimi kryteriami oceny zasobów internetowych jak poprawność kodu, użyteczność, wiarygodność informacji, dostępność dla wszystkich chcących się z informacjami zgromadzonymi na witrynie zapoznać. W takim przypadku nie miały by szans wszystkie te witryny, które mają elementy flashowe. Tak czy inaczej – jest konkurs, są nominacje, jest wpis w blogu. Od tego jest blog, by takie wpisy w nim się znajdowały :) Od tego też są organizacje branżowe, by samorządnie kreowały zasady wyróżniania pracy przedstawicieli rynku, na którym działają.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Kube(łe)k wody...

Piotrze, przykro mi, ale chyba muszę Ci uświadomić, że zeszłoroczna edycja tego konkursu była małym skandalem... Nie chcę wyrokować czy w tym roku organizatorzy postanowili jedynie zadbać o jego legitymizację poprzez obranie sobie odpowiednich "twarzy" - w tym Ciebie - czy rzeczywiście postanowili coś zrobić by podnieść poziom konkursu. Chyba powinieneś jednak przeczytać (z komentarzami) Webstarfestival oczami agencji interaktywnych , Webstarfestival do poprawki i zajrzeć do archiwum p.c.w..

Szybka analiza validatorem (35 błędów na bardzo prostej stronie głównej) wskazuje, że organizatorzy konkursu, w którym chcą oceniać cudze strony - swojej strony www zrobić cały czas nie umieją. Test w WebXACT (dawniej Bobby) też nie wystawia im najlepszej oceny.

Dziękuję za kubek :)

VaGla's picture

Drogi Łukaszu. Jestem świadomy kontrowersji. Jak wspomniałem - sam zgłaszałem niektórym członkom Akademii uwagi dotyczące poprawności wykonania witryny konkursowej (pisałem o tym też na liście ISOC Polska). Kilkakrotnie zwracałem również uwagę pracownikom Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że ich witryna (wykorzystująca applety i inne wodotryski) nie jest dostępna dla wielu osób, które chciałyby z niej skorzystać. Długo na witrynie UOKiK była statuetka nagrody przyznanej przez Webstarfestival. Skoro dostałem nominację i zaproszenie na Galę - będę miał szansę podzielić się ze zgromadzonymi tam osobami swoimi przemyśleniami w jej trakcie. Jeśli oczywiście zostanę dopuszczony do mikrofonu :)

Witryna UOKiK z niedziałającymi elementami

Powyżej zdjęcie monitora wykonane w czasie konferencji w Zakopanem, w marcu tego roku. Widać na nim witrynę UOKiK z niedziałającymi elementami nawigacyjnymi oraz ze statuetką Webstarfestival'u (dlaczego je zrobiłem i przechowuje w swoim archiwum?). Ale przecież nie jestem w jury konkursu i nie przyznaję nagród, dlatego ograniczam się do podziękowania za wyróżnienie związane z nominacją.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Gratuluje!

DES's picture

Uwazam Panie Piotrze ze przyznanie akurat Panu owej nagrody mialoby ten dodatkowy wymiar ze z wyzej wymienionego szacownego i niewatpliwie zasluzonego grona jest Pan jedyna osobowoscia ktora jest prawdziwie NIEZALEZNA = nie siedzi Pan po ktorejkolwiek "stronie lady". A to niezmiernie rzadkie w dzisiejszych czasach.

Jak wygrać Web Stara

VaGla's picture

W tym roku zdaje się również będą kontrowersje. Powstał blog Jak wygrać Web Stara czyli krótki przewodnik po tym jak stać się gwiazdą polskiego internetu. Tam zaś o tym jak nieprzyjmując ciasteczek i korzystając ze zmiennego numeru IP oddać głosy w "głosowaniu internautów". Autor bloga (który ma tylko ten jeden wpis) pisze: "Przy odpowiedniej wprawie jedna osoba może w ciągu godziny "zagłosować" ok. 50 razy. Kiedy przemnoży się to przez kilku znajomych to wynik jest imponujący, a jest o co walczyć. Swój aktualny rezultat możesz na bieżąco sprawdzać na stronie Ranking głosowania internautów. Sprawdzaj go często, bo doświadczenie wskazuje, że powyższą metodę stosuje ogromna większość uczestników konkursu i walka o "głosy internautów" jest niezwykle zażarta". Jest też FAQ!
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

WebStary rozdane

VaGla's picture

W czasie dzisiejszej Gali Webstarfestiwal tytułem Człowieka Roku Polskiego Internetu 2006 nagrodzono zbiorowo: Jacka Świderskiego, Michała Brańskiego oraz Krzysztofa Sierotę (właścicieli Tlen.pl i o2.pl). Nagrodzonym gratuluję :)
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Gratuluje organizatorom że

Gratuluje organizatorom że urzadzili świetny klub wzajemnej adoracji. Żenujące. Co do laureatów z o2, to większego sarkazmu jak tekst ich nominacji dawno nie czytałem.
Dla większości użytkowników portalu nowina o tym że, administracja o2 w ogóle utrzymuje z nimi jakieś "stałe relacje" to byla wielka niespodzianka. Jeszcze bardziej zdziweni są faktem że ktoś rzekomo tworzy z nimi "trwalsze związki w celu utworzenia społecznosci internetowej".
Dziękuje za uwagę.

Z prośbą o refleksję

VaGla's picture

Pragnę prosić wszystkich użytkowników forum o2.pl, którzy postanowili zostawić tu swój komentarz na temat swoich refleksji o WebStarFestival, o chwilę refleksji. Niniejszy serwis jest serwisem prowadzonym przez jedną osobę, a wobec faktu, że byłem jednym z nominowanych do tytułu Człowieka Roku Polskiego Internetu nie wypada mi hostować dyskusji na temat konkurentów (wyszłoby, że to z zawiści to publikuję :). Rozumiem wasze rozgorycznie z faktu, że wątki krytyczne są na forum.o2.pl kasowane, jednak liczę na zrozumienie. Powyższy komentarz przepuściłem, jednak sporo komentarzy nie nadawało się do publikacji.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>