Zamieszanie domenowe: gilowska.pl

Tym razem chodzi o domenę gilowska.pl, pod którą znajduje się serwis "erotyczny". Policja mówi, że może sprawdzić kto domenę wykupił i nią administruje. Każdy internauta może to sprawdzić.

Superekspres: "W bezczelny sposób porno-biznesmeni postanowili zarobić na popularności byłej wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej. Po wpisaniu w Internecie adresu www.gilowska.pl otworzy się nam sex-strona z opaloną uwodzicielską kobietą". W tym samym tekście wypowiedź kom. Zbigniewa Urbańskiego z Komendy Głównej Policji:

Może się do nas zwrócić [prof. Zyta Gilowska - dopisek mój], a my możemy ustalić, kto wykupił tę domenę, kto ją utrzymuje i administruje. Jeśli narusza polskie prawo, to możemy ją zamknąć i skierować sprawę do sądu.

Zastanawiam się trochę nad kolejnością przedstawoinych w tym cytacie ewentualnych działań policji: najpierw zamknąć a potem skierować sprawę do sądu?

screenshot serwisu znajdującego się pod domeną gilowska.pl

Nie trzeba mieć uprawnień policji, by stwierdzić, że domeną administruje AZ.pl Sp.J. Albert Jerka, Andrzej Kostrzewa ze Szczecina, a w rejestrach domenowych w polu Subscribers Contact wymieniono Rafała Pietrzyka z Bytomia. Domenę utworzono 2006.04.22, zmodyfikowano 2006.05.07.

Ile osób noszących nazwisko "Gilowska" może istnieć jednocześnie na świecie? Czy przedstawiona w serwisie postać Cukiereczka (dziewczyna, o spędzenie z którą godziny prowadzo w serwisie licytację) ma coś wspólnego z nazwą domeny? Sporo wątpliwości. Zawartość witryny może naruszać albo zagrażać dobrom osobistym członków rodziny Gilowskich (nie tylko prof. Zyty Gilowskiej). W materiale z Superekspresu nie mówi się o transferze domeny (i bardzo dobrze, bo wówczas trzeba by zadać pytanie dlaczego akurat miałaby ona przysługiwać tej a nie innej osobie; przeczytaj doniesienie o sporze, w który zaangażowana była senator Hillary Rodham Clinton)... Kolejny interesujący przypadek sporu o domenę, który skrzętnie odnotowuje dla potrzeb przyszłych pokoleń badaczy.

Przeczytaj również:

Podobne doniesienia gromadzę w dziale domeny niniejszego serwisu. Przeczytaj felieton: Wielu chętnych do jednej domeny

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Ile osób noszących

Ile osób noszących nazwisko "Gilowska" może istnieć jednocześnie na świecie?


W Polsce zapewne około ćwierć tysiąca

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>