Zamieszanie domenowe: gilowska.pl
Tym razem chodzi o domenę gilowska.pl, pod którą znajduje się serwis "erotyczny". Policja mówi, że może sprawdzić kto domenę wykupił i nią administruje. Każdy internauta może to sprawdzić.
Superekspres: "W bezczelny sposób porno-biznesmeni postanowili zarobić na popularności byłej wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej. Po wpisaniu w Internecie adresu www.gilowska.pl otworzy się nam sex-strona z opaloną uwodzicielską kobietą". W tym samym tekście wypowiedź kom. Zbigniewa Urbańskiego z Komendy Głównej Policji:
Może się do nas zwrócić [prof. Zyta Gilowska - dopisek mój], a my możemy ustalić, kto wykupił tę domenę, kto ją utrzymuje i administruje. Jeśli narusza polskie prawo, to możemy ją zamknąć i skierować sprawę do sądu.
Zastanawiam się trochę nad kolejnością przedstawoinych w tym cytacie ewentualnych działań policji: najpierw zamknąć a potem skierować sprawę do sądu?
Nie trzeba mieć uprawnień policji, by stwierdzić, że domeną administruje AZ.pl Sp.J. Albert Jerka, Andrzej Kostrzewa ze Szczecina, a w rejestrach domenowych w polu Subscribers Contact wymieniono Rafała Pietrzyka z Bytomia. Domenę utworzono 2006.04.22, zmodyfikowano 2006.05.07.
Ile osób noszących nazwisko "Gilowska" może istnieć jednocześnie na świecie? Czy przedstawiona w serwisie postać Cukiereczka (dziewczyna, o spędzenie z którą godziny prowadzo w serwisie licytację) ma coś wspólnego z nazwą domeny? Sporo wątpliwości. Zawartość witryny może naruszać albo zagrażać dobrom osobistym członków rodziny Gilowskich (nie tylko prof. Zyty Gilowskiej). W materiale z Superekspresu nie mówi się o transferze domeny (i bardzo dobrze, bo wówczas trzeba by zadać pytanie dlaczego akurat miałaby ona przysługiwać tej a nie innej osobie; przeczytaj doniesienie o sporze, w który zaangażowana była senator Hillary Rodham Clinton)... Kolejny interesujący przypadek sporu o domenę, który skrzętnie odnotowuje dla potrzeb przyszłych pokoleń badaczy.
Przeczytaj również:
- Postanowienie sądu okręgowego w sprawie domeny beger.pl
- Polityków problemy z domeną
- Kampania wyborcza pełna parą...
- Fallwell.com: spór o krytykę pastora i jego znak towarowy
Podobne doniesienia gromadzę w dziale domeny niniejszego serwisu. Przeczytaj felieton: Wielu chętnych do jednej domeny
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Ile osób noszących
W Polsce zapewne około ćwierć tysiąca