Polityków problemy z domeną

Wczoraj pisałem o domenie beger.pl, i o tym, że posłanka Samoobrony Renata Beger złożyła w środę w Sądzie Rejonowym w Pile pozew w trybie wyborczym przeciwko Lechowi Kaczyńskiemu. Dziś dzieje się w tej sprawie więcej... Otóż aktualny abonent domeny zaczął się bawić w przekierowania na strony innych polityków.

Dziś na stronie widnieje anons: "jeżeli jesteś zainteresowany kupnem domeny lub zamieszczeniem reklamy na stronie napisz: domenki@poczta.fm". Dalej czytamy: "Najważniejsze, żeby o mnie mówili", następnie "Domena na sprzedaż" oraz "ODWIEDŹ: WWW.KRZYSZTOFJANIK.PL". Na stronie pojawiły sie reklamy Google (a to pewnie ze względu na znaczne zwiększenie ruchu spowodowane nerwowymi działaniami posłanki Samoobrony, która jednak niezbyt orientuje się jak działa internet i przekierowania stron internetowych). Abonent domeny na razie odniósł sukces medialny - prasa tradycyjna i serwisy internetowe o nim piszą.

Pod sporną domeną pojawiła się też klauzula: "Strona jak i autorzy nie mają nic wspólnego z żadnym, z kandydatów na Prezydenta. Ani także z żadną partią polityczną."

Jest też sonda: Jak oceniasz poziom inteligencji właściciela strony? W sondzie oddano już 1230 głosów, a głosujący uznali, że poziom net jest bardzo niski (ja zagłosowałem, że wysoki).

Obecnie strona przekierowuje do witryny kandydata na prezydenta Macieja Giertycha, ale niedawno kierowała na strony Cimoszewicza. Przy czym warto zauważyć, iż teraz przekierowanie następuje w ramkach (frame), stąd komuś może się wydawać, iż strona Cimoszewicza czy Giertycha istotnie znajduje się pod domeną beger.pl, ale tak nie jest. Główna ramka ma mikroskopijną szerokość tak, by przechowywała informacje o domenie, pod którą znajduje się index...

Klasa polityczna musi sie jeszcze sporo nauczyć na temat problemów prawnych społeczeństwa informacyjnego, jeśli chce reprezentować społeczność internetową w Sejmie.

Pani posłanka złozyła wniosek w trybie wyborczym przeciwko Kaczyńskiemu, co świadczy o tym, iż rości sobie ona jakieś prawa do oznaczenia begier.pl, a przecież w Polsce również Jadwiga Beger działa w starostwie powiatowym w Chojnicach i jak się dowiadujemy nie prowadzi działalności gospodarczej, w Poznaniu funkcjonuje też Tomasz Beger doradca, a na Pomorzu Roman Beger - autor artykułów w Kurierze Pomorskiej Izby Przemysłowo - handlowej.

Niby na jakiej podstawie posłanka rości sobie uprawnienia do spornej domeny? Mogłaby dochodzić roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych (nazwisko wyszczególniono w katalogu art. 23 kc), ale czy istotnie doszło do naruszenia takiego dobra? Co wspólnego z takim naruszeniem ma Kaczyński?

Warto zauważyć, że o posłance Beger autor strony nie wspomniał ani słowa.

Tak, na zakończenie warto też odnotować, że - jak pisze dziś IDG: "Arthur Łuczkowiec, Polak mieszkający w ciepłym stanie Floryda w 1997 roku zarejestrował domenę solidarnosc.com. Pomysłu na nią nie miał, co można sprawdzić wpisując ten adres w przeglądarkę. Chyba czekał na oferty jej odkupienia od związku zawodowego Solidarność czy fabryki cukierków, noszącej tę samą nazwę. A ponieważ się nie doczekał, 1 października domena przejdzie w ręce właściciela serwisu erotycznego". No i proszę.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

www.begerrenata.pl

Olgierd's picture

Heh w tej chwili kieruje na http://www.begerrenata.pl/
IMHO to jakiś wygłup połączony z reklamą firmy. A jeśli chodzi o powództwo wytoczone przez Panią Renię - no comments - podobnie jak nt. całości Jej Partii, Jej Przewodniczącego et consortes.

--
Olgierd
JID: olgierd@jabber.org ||| gg: 3657597

Whois

Tomasz Rychlicki's picture

tr@rychlicki:~$ whois beger.pl
% This is the NASK WHOIS Server.
% This server provides information only for PL domains.
% For more info please see http://www.dns.pl/english/whois.html

Domain object:
domain: beger.pl
registrant's handle: crn329124 (INDIVIDUAL)
nservers: dns.nano.pl.[217.149.249.230]
dns2.nano.pl.[217.17.44.150]
created: 2005.08.22
last modified: 2005.08.22
registrar: Cybernetix - Domeny.org
al. Solidarnosci 117
00-140 Warszawa
Polska/Poland
+48.22 4233322
bok@domeny.org

option: the domain name has not option

Holders Contact object: data restricted
registrar: Cybernetix - Domeny.org
al. Solidarnosci 117
00-140 Warszawa
Polska/Poland
+48.22 4233322
bok@domeny.org

Technical Contact:
company: Cybernetix
street: ul. Sobieskiego 5
city: 85-060 Bydgoszcz
location: PL
handle: crn111111
phone: +48.523210456
fax: +48.523456466
last modified: 2005.08.26
registrar: Cybernetix - Domeny.org
al. Solidarnosci 117
00-140 Warszawa
Polska/Poland
+48.22 4233322
bok@domeny.org

Whois database last updated: 2005.09.08

EOF EOT

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>