Koniec sprawy Zoekmp3.nl

logo Zoekmp3.nlW 2004 roku informowałem o wyroku w sprawie serwisu Zoekmp3.nl, w którym sąd uznał, iż umieszczanie w serwisie internetowym linków do plików MP3 zawierających chronione prawem autorskim utwory samo w sobie nie oznacza publikowania tych utworów na gruncie holenderskiego prawa autorskiego. Zapadł właśnie przeciwny w swym wydźwięku wyrok, wydany w tej sprawie przez sąd wyższej instancji.

IDG: "Holenderska organizacja antypiracka BREIN wygrała proces wytoczony firmie prowadzącej wyszukiwarkę plików MP3 Zoekmp3.nl. Sąd uznał, iż operator wyszukiwarki - firma Techno Design - co prawda sam nie oferował internautom nielegalnych plików, jednak w znaczący sposób przyczyniał się do łamania prawa autorskiego."

News przywołuje podobną tręść do tej, która znalazła się w materiale opublikowanym przez agencję Reutersa, chociaż Reuters pisze, że serwis został zmuszony do zaprzestania działalności po piątkowym orzeczeniu, a tak naprawdę już w 2004 roku prowadząca go firma Techno Design "Internet Programming" BV zawiesiła jego funkcjonowanie (co IDG słusznie dostrzegł). Ostatni zrzut strony Zoekmp3.nl w archive.org datowany jest na 10 czerwca 2004 roku.

Dziś pod wspomnianym adresem nie ma nawet witryny, sąd zdecydował, że w przypadku, gdy Techno Design nie usunie strony może mu grozić grzywna w wysokości 10,000 euro za każdy dzień zwłoki, lub 1,000 euro za każdy plik naruszający prawa autorskie (co prawda dotarłem do orzeczenia (LJN: AX7579, Gerechtshof Amsterdam, 1157/04), ale by je zrozumieć potrzebowałbym jednak tłumacza, zatem nadal nie wiem czy sąd ten warunek postawił w stosunku do plików, które mogłyby być "dostępne za pośrednictwem witryny" czy w inny sposób go określił). W późniejszym terminie zostanie wydane orzeczenie określające wysokość szkód związanych z prowadzoną przez witrynę działalnością. Techno Design będzie zobligowana do wyrównania tych szkód.

Making mp3 files available on the internet is illegal under Dutch law, where it is done without the permission of the copyright owner.

To stwierdzenie przywołane za agencją Reutersa nie wnosi zbyt wiele do sprawy, gdyż posługuje się niezbyt precyzyjnym językiem. Mam nadzieję, że sąd apelacyjny w swoim orzeczeniu dokonał bardziej wnikliwej analizy, a powyższe jest pewnym uproszczeniem powielanym dla celów łatwiejszego przyswojenia przesłania....

Sąd również stwierdził, że noty i ostrzeżenia (warning) jaki prezentowane były użytkownikom serwisu Zoekmp3.nl, nie są wystarczającą przesłanką do tego, by wyłączyć odpowiedzialność Techno Design. Zdaniem sędziego - takie klauzule ignorowały rzeczywistość, która polegała na tym, iż znaczna większość odwiedzających te strony robiła to w poszukiwaniu plików MP3, opublikowanych w internecie bez stosownej zgody uprawnionych (dysponentów praw autorskich).

Sprawę komentuje w swojej notatce prasowej BREIN, jest również notatka prasowa the International Federation of Phonogram and Videogram Producers (IFPI).

Techno Design IP nie będzie kontynuowała walki przed sądami, aczkolwiek sądzę iż wysoce wskazane byłoby, gdyby w podobnej sprawie zapadł wyrok w najwyższej możliwej instancji holenderskiego wymiaru sprawiedliwości. Wszak chodzi o to, że warto określić rolę jaką spełnia mechanizm wyszukiwania informacji. Oczywiście to nie jedyna przesłanka odpowiedzialności, bo przecież sąd bada również cel określonego działania (ewentualną winę), ale problem jest trudny, co starałem się zasygnalizować w felietonie Bijące źródła i problemy odnośników (przeszukaj również archiwa: linki). Władze spółki Google najpewniej zdają sobie sprawę, że za pośrednictwem dostarczonego przez tę spółkę narzędzia również można dotrzeć do różnych, często chronionych przez prawo autorskie i opublikowanych bez zgody uprawnionych, treści. Czy należałoby w Holandii zamknąć wszystkie wprzeszukiwarki internetowe?

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

orzeczenie zoekmp3 po angielsku

ksiewi's picture

Częściowe tłumaczenie orzeczenia na angielski można znaleźć na forum Slyck

Tam też ciekawe informacje znalezione w holenderskim KRS...

Istotnie ciekawe te informacje :)

VaGla's picture

Ano właśnie. Też tam zwrócili uwagę, że omówienia tego wyroku stanowią swoiste uproszczenie i raczej projekcje własną publikujących notatki prasowe po wyroku, niż faktyczne stanowisko sądu apelacyjnego w Amsterdamie. Tak to właśnie jest z informacją - w jakimś celu publikuje się notatki prasowe.

W komentarzach pojawia się stwierdzenie, że internetowe serwisy torrent trackerskie po tym orzeczeniu nie muszą się obawiać, gdyż istnieje duża różnica pomiędzy linkowaniem do konkretnego pliku (chronionego prawem autorskim) a udostępnianiem meta-informacji na temat położenia takiego pliku. Hmm..

Fajny ten internet. Już dyskutanci zauważyli, że jeden z sędziów może mieć osobisty związek z jedną ze stron (jest członkiem władz stowarzyszenia "Verenging voor Auteursrecht", Society for intellectual property, co chyba trzeba przetłumaczyć jako Towarzystwo na rzecz własności intelektualnej, które to towarzystwo ma bliskie kontakty z BRAIN), ale nie podejmę się spekulacji na temat tego, czy rzeczywiście zaszły przesłanki do wykluczenia sędziego...

Faktycznie jest ("szybkie") tłumaczenie fragmentu orzeczenia sądu apelacyjnego na j. angielski:

4.8 Basically, Techno Design is allowed to employ her own search engine and make profits with it (ads as such), even if it is aimed at mp3-musicfiles. By definition, this business model is not unlawful against the copyright owners/holders, even if Techno Design is aware that those who make the files available infringe the copyrights. Though, in this case the court researches special circumstances in which this business model can be qualified as unlawful.

4.9 Techno Design is for the larger part interested in searching for mp3-files which are unauthorized and knows this. Using webspiders doesn't imply that you don't know these files are unauthorized. It is not a valid argument.

4.10 Techno Design is aware that the larger part of her visitors is interested in searching for unauthorized mp3-musicfiles.

4.11 This implies that Techno Design knows her search engine refers systematically and structurally to unathorized mp3-musicfiles.

4.12 Although Techno Design sells ringtones, the larger part of the profit is from the ad-profits. These profits depend on the number of visitors. The number of visitors depend on the possibilities her search engine offers, being primarily unauthorized mp3-musicfiles. Thus, the profits depend for a larger part on the availability of unauthorized mp3-musicfiles.

Jest jeszcze informacja na temat wysokości kosztów postępowania, jakie będzie musiała pokryć Techno Design: 3500 euro.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Naciski

Tomasz Rychlicki's picture

Nic nowego odnosnie The Pirate Bay. Po prostu list (PDF) Motion Picture Association do Szwedzkiego ministerstwa sprawiedliwosci.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>