Link może naruszać prawa autorskie

Okręgowy sąd w Hamburgu zdecydował, że link pomiędzy dwoma stronami www - zastosowany w taki sposób, że strona do której ten link prowadzi pojawia się w ramce (frame) z zachowaniem adresu URL strony z której link prowadzi - narusza prawa autorskie, jeśli zawartość strony "podlinkowanej" można zakwalifikować jako bazę danych w myśl niemieckiego prawa autorskiego.

Sąd uznał, że proceder ten wykracza poza zakres generalnej zasady, wedle której twórcy stron www godzą się na dostęp do nich za pośrednictwem linków prowadzących z innych stron www.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

a jakie jest polskie orzecznictwo?

czy linkowanie do jakiejś strony przy pomocy "iframe" wymaga (chodzi mi o kwestie prawne, nie obyczajowe) zgody administratora tamtej strony?

nie ma wiele

VaGla's picture

Orzeczenictwa nie ma zbyt wiele. Najgłośniejsze chyba (ale i niezbyt hmm.. dobre - jak uważam) to Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 20 lipca 2004r. (I ACa 564/04, TPP 2004/3-4/155). Generalnie doniesienia dotyczące linków gromadze w dziale linki właśnie.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

czy to legalne?

xpert17's picture

czy ten adres:
http://www.ziobro.xgov.pl/
narusza czyjeś prawa (w szczególności autorskie)?

Czy od tamtego czasu coś

Czy od tamtego czasu coś się w sprawie linkowania zmieniło?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>