Banki poprawiają zabezpieczenia

Gdyby nie puenta, to wyglądałoby to jak komunikat napisany przez eksperta od public relations: Citibank poprawi zabezpieczenia dostępu do kont klientów przez internet. A puenta to coraz większa liczba włamań na cudze konta. Policja mówi o stratach rzędu kilku milionów złotych rocznie. Niedawno z "któregoś" banku wyciekło 3 miliony złotych. Z którego?

Gazeta.pl: "W najbliższym czasie Citibank, z którego usług korzysta 800 tys. klientów detalicznych, wzorem większości konkurentów poprawi zabezpieczenia. - Nowy system wprowadzimy w maju - potwierdza rzecznik Citibanku Paweł Zegarłowicz. Poza dwoma hasłami będą obowiązywały kody jednorazowe. Jednak nie w formie papierowych formularzy wysyłanych klientowi pocztą. - Klient, który będzie chciał wykonać przelew, otrzyma SMS na swój telefon komórkowy - zdradza Zegarłowicz. Nawet jeśli złodziej pozna hasła potrzebne przy logowaniu, to bez SMS-owego hasła nie będzie mógł wykonać żadnej operacji na rachunku."

W komentarzu dotyczącym tych nieszczęsnych "3 baniek" napisałem "W przypadku 3 milionów złotych być może ktoś uzna, że warto wprowadzić jakieś drobne nowe zabezpieczenia, by zmniejszyć ryzyko przyszłych nadużyć. Do następnego razu, gdy zniknie z kont użytkowników kolejna, wciąż abstrakcyjna dla mnie suma..."

Doniesienia dotyczące bankowości elektronicznej zbieram w dziale banki niniejszego serwisu.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Podobno lepiej późno niż wcale..

Aż ciśnie się na usta "świetny PR" i .. szkoda, że tak późno wpadli na ten pomysł.
Nie umiem zrozumieć mentalności bankowców. Dopiero jak b. dużo stracą i zaczną uciekać klienci zaczynają planować wprowadzenie lepszych zabezpieczeń. Żenujące.
W artykule jest napisane "poprawi" co pełni rolę przysłowiowej marchewki. Gdyby napisali "poprawia" byłoby lepiej... Cóż odwieczny problem z niewłaściwymi osobami na niewłaściwych posadach...
a wystarczyłoby zajrzeć do norm międzynarodowych...
agniecha

Bezpieczeństwo banków

Połowa polskich banków jest na http://osiolki.net. To przerażające, że mają tak słabych webmasterów, że nawet nie umieją zrobić strony poprawnie działającej pod więcej, niż jedną przeglądarką... jeśli takie proste rzeczy przerastają ichnich webmasterów, to nic dziwnego, że luki bezpieczeństwa też narobili.

Spacery i osiołki.net

VaGla's picture

Ostatnio zacząłem się uspokajać samplując sobie proste komiksy i z tej racji pozwolę sobie skomentować odwołując do paska "Długi spacer"... Wiem, że będę potem tego żałował ;)
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>