PESEL2 - kilka przetargów, gdyż nie pozwolimy na monopol

Do realizacji systemu PESEL2, "jednego z największych systemów informatycznych w Europie, realizowanego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, Działanie 1.5" zorganizowanych będzie kilka przetargów, by "jeden generalny wykonawca nie trzymał władzy publicznej za gardło" - jak stwierdził wicepremier Ludwik Dorn

Pełnomocnikiem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ds. PESEL2 jest Piotr Piętak (w niniejszym serwisie dostępny jest jeden artykuł tego autora, zatytułowany Sprzeczności III Rzeczpospolitej).

Do przetargów związanych z informatyzowaniem rejestrów państwowych staną największe giełdowe spółki informatyczne w kraju: Prokom, Computerland, Emax i Comarch. Budżet całego projektu wynosi ponad 200 milionów złotych, z czego tylko 25 procent będzie pochodzić z budżetu krajowego. Reszta zostanie sfinansowana z funduszy unijnych.

Projekt pod nazwą "PESEL2 - Przebudowa i integracja systemu rejestrów państwowych" ma zakończyć się w połowie 2008 roku. Cel? Każda osoba fizyczna będzię wówczas w Polsce identyfikowalna przez numer PESEL.

Projekt PESEL2 w projekcie rozporządzenia dotyczącym Planu Informatyzacji Państwa został uznany za projekt sektorowy. Cóż wiemy o PESEL'u? To zbiór zarejestrowany w Biurze GIODO (nr rej. 062320), który funkcjonuje od 1980, na mocy ustawy z dnia 10 kwietnia 1974r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Gromadzi on dane osobowe i adresowe obywateli Rzeczpospolitej Polskiej oraz innych osób uprawnionych do otrzymania numeru PESEL. Powstała konieczność budowy nowego zintegrowanego systemu ewidencji ludności PESEL2, który będzie spęłniał następujące kryteria:

  • pozwoli na zdalną aktualizację zbioru PESEL danymi ze zbiorów meldunkowych w gminach,
  • pozwili na zdalne udostępnianie referencyjnych danych ze zbioru PESEL uprawnionym podmiotom,
  • zostanie w nim zastosowana technologia podpisu elektronicznego dla usprawnienia procesów identyfikacji użytkowników i autoryzacji dostępu do systemu,
  • system pozwoli na zdalną wymianę informacji pomiędzy systemem ewidencji ludności, a systemami wydawania dowodów osobistych i paszportów oraz aktów stanu cywilnego.

Już z powyższego wyliczenia widać, że system PESEL2 faktycznie stanowi nielada wyzwanie. Jak na razie projekt rusza z dwuletnim opóźnieniem.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>