Serwis zainspirował MI

okładka Magazynu Internet, luty 2006Inspiruję! W lutowym numerze Magazynu Internet Tomasz Kapelak opublikował obszerną recenzję serwisu prawo.vagla.pl. Dziękuje za werdykt, jednocześnie pragnę donieść, że na tak pozytywną recenzję nie zasłużyłbym, gdyby nie wykorzystany w serwisie "silnik" i wsparcie kolegów. Ja jedynie twórczo podszedłem do dostępnej w sieci (na licencji GPL) platformy do zarządzania treściami: drupal.org. No, ale css'y - i generalnie: layout - są moje! (OK. „Gmerałem” też trochę w silniku, ale tylko tyle, ile potrafi koder - hobbysta po Prawie) :) Uznałem, że warto powiedzieć kilka słów o tym Drupalu...

Już po przeczytaniu leadu artykułu zacząłem się obawiać. Autor pisze: "w dobie powszechnej komercjalizacji internetu serwisy oferujące wysokiej jakości, a przy tym darmowe informacje są bardzo cenne. Przykładem witryny tworzonej z pasją, o wysokim poziomie merytorycznym i wykonanej z zachowaniem obowiązujących standardów jest VaGla.pl Prawo i Internet". Zacząłem się obawiać - co się stanie, jak mi się noga powinie, albo - nie daj Boże - będę musiał się skomercjalizować... Wiadomo: pieluchy, małe buciki, większe buciki, jeszcze większe buciki; No ale nadal z uporem szukam żony, więc nie mam jeszcze tak wielkich wydatków ;) Ponoć jest taka metoda wywierania wpływu na ludzi - trzeba ich pochwalić na wyrost, żeby potem musieli (w sensie wewnętrznego imperatywu) sprostać roztoczonej przez chwalącego wizji. Magazyn Internet wysoko postawił poprzeczkę. Presja jest olbrzymia :)

Jeśli chodzi o Drupala - to fajne narzędzie. Moduły (wciąż rozwijane przez społeczność) pozwalają zbudować serwis niejako z klocków. Ta modułowość ma jednak swoją cenę - serwis oparty na Drupalu nie jest tak szybki i wydajny, jakby mógł być, gdyby przygotować go w sposób dedykowany dla konkretnej witryny. Jednak społeczność wciąż rozwija to narzędzie i powstają wciąż kolejne wersje (aktualnie "na tapecie" jest wersja 4.7.0 beta 4). Być może w kolejnych wersjach problemy te będą rozwiązane.

Z repozytorium modułów na pewno każdy wybierze coś dla siebie. Jeśli chodzi o moje życzenia - ktoś (ja nie umiem jeszcze) mógłby napisać moduł Biuletynu Informacji Publicznej. Co prawda zamknęłoby to "rynek" na tego typu rozwiązania oferowane obecnie, ale każdy rynek rządzi się wszak swoimi prawami. Po co kupować coś, co jest udostępniane przez społeczność nieodpłatnie? Po co wyważać „otwarte drzwi? (wiem co mówię – pracowałem w kilku zespołach nad dedykowanymi rozwiązaniami webowymi, ba! nawet kierowałem nimi). Natomiast warto zapłacić za dostosowanie takiego rozwiązania do własnych potrzeb i następnie jego konserwację (zatem byłaby jednak jakaś cena, ale nieporównywalnie niższa).

Serwis prawo.vagla.pl ma obecnie ponad 6 tys. artykułów. Przykładowo jedynie - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma ich 3768. Jeszcze nie oszalałem, by porównywać się z jakimkolwiek ministerstwem, ale jeśli ja (skromny prawnik bez wykształcenia informatycznego) mogę prowadzić serwis zyskujący pozytywne recenzje w branżowych miesięcznikach (i to w dziale poświęconym webmasteringowi), to myślę, że organizacja państwowa (mojego państwa) również jest w stanie sprostać wymogom rzetelnego informowania obywateli, wymogom dostępności, przejrzystości, generalnie – wymogom dobrej roboty webmasterskiej. To nie musi być sztuka i wodotryski. Wystarczy dobre rzemiosło. I właśnie dlatego warto pochwalić wspomniane wyżej MSWiA, które doprowadziło do tego, by w ramach serwisu tego ministerstwa znalazła się wydzielona część spełniająca wyśrubowane kryteria dostępności (potrójne A) a co w tej sytuacji oczywiste - także standardy semantycze wykorzystanego języka opisu dokumentu. Można też liczyć, że za przykładem tego ministerstwa (odpowiedzialnego wszak za informatyzację) pójdą też inne ministerstwa i agendy rządowe.

Wracając do Drupala: oczywiście są też niebezpieczeństwa. Niektórzy pamiętają zapewne, jak mi padła baza danych na początku migracji. Przydają się nabyte na studiach umiejętności szybkiego czytania podręczników (uważam, że na Prawie i Administracji też powinni uczyć zarządzania prawami i administracji systemami i bazami danych ;) Co do szybkiego czytania - MySQL Podstawy (280 stron) "łyknąłem" w 5 godzin. Co ważniejsze - udało mi się potem poprawić błąd. Przyznaję - słuchałem również rad życzliwych kolegów. Bez nich nie dałbym też rady postawić tego silnika wcześniej.

Tak więc, jeśli serwis zasłużył na pozytywny werdykt - sukces ten jest nie tylko moim udziałem. A jeśli ma wady - to jedynie przez moje lenistwo. Nie wszystko jeszcze ogarnąłem :)

Panie Tomku! Jest tak jak Pan napisał w artykule, a nawet jeszcze lepiej, bo od samego początku jestem w stanie każdemu użytkownikowi udostępnić inne „skórki” :) Zresztą Drupal ma taką opcję wbudowaną. Co więcej - wraz z dystrybucją można pobrać różne szablony i layouty i w panelu administracyjnym da się ustawić, by użytkownicy sami sobie wybierali sposób prezentacji treści! Ja jednak nie pozwoliłem im na to. Z jednej strony by nie rozmywać "wizerunku serwisu", z drugiej - by czerpać satysfakcję z katowania użytkowników moimi pomysłami na laytou :)

Kasat z eGospodarka.pl (pozdrawiam) powiedział ostatnio, że będę mógł w „za chwilę” żyć ze stawiania takich Drupali innym. Kto wie? Postawienie takiego serwisu to dwa dni pracy (wraz z instalacją wybranych wcześniej potrzebnych modułów). Jeden dodatkowy dzień na css'y i grafiki. (No dobrze - czasem to trwa znacznie dłużej). Reszta to - jak w przypadku tego serwisu - 9 lat gromadzenia treści...

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

rozpowszechnianie wg GPL

ksiewi's picture

Na 7thguard toczyła się ostatnio dyskusja na temat objęcia zakresem "copyleft" aplikacji webowych - w ten czy w inny sposób udostępnianych użytkownikom oprogramowania klienckiego na zdalnych serwerach.

Zacząłem się tam zastanawiać, czy przypadkiem już teraz prawo polskie w połączeniu z GPLv2 nie wymaga udostępniania takich aplikacji na warunkach tej licencji, o ile tylko ich oryginały też są na GPL. Kwestia ta nie jest jednak wyraźnie uregulowana nawet w projekcie GPLv3.

A jakie jest Twoje zdanie, VaGla? Czy czujesz się zobowiązany do udostępnienia swoich zmian w Drupalu na warunkach GPL? (Zastrzegam, że nie wiem, czy licencja tego projektu nie wprowadza jakichś zmian do GPL. Rozumiem też, że Drupal to nie to samo co aplikacja webowa.)

To znacznie bardziej skomplikowane ze względu na modułowość

VaGla's picture

O ile sam silnik jest na licencji GPL, to już niektóre moduły są (mogą być) na innych licencjach. Sama zaś licencja stwierdza (za jednym z nieoficjalnych polskich tłumaczeń): "samo tylko połączenie z Programem (lub z pracą opartą na Programie) innej pracy - nie opartej na Programie, w ramach wolumenu nośnika przechowywania lub dystrybucji, nie powoduje objęcia takiej pracy zakresem niniejszej Licencji"

Sam Drupal: "Drupal is open source software licensed under the GPL, and is maintained and developed by a community of thousands of users and developers. Drupal is free to download and use. If you like what Drupal can do for you, please work with us to expand and refine Drupal to suit your needs". Treść "podręczników": "The Drupal handbook pages are © copyright 2000-2005 by the individual contributors and can be used in accordance with the Creative Commons License, Attribution-ShareAlike 2.0". Moduły pisane przez społeczność mogą być na jeszcze innych licencjach (w tym na licencjach "własnościowych"). Co do zasady - licencja GPL wykorzystywana w wielu modułach Drupala to licencja GPL 2.0.

To trudne by ustalić gdzie jest granica "outputu". Generalnie założenie modułowości tego rozwiązania powoduje, że każdy dodatek do skryptów (np. w postaci nowych modułów) jest "uprawniony". Ten system działa w ten sposób, że można napisać moduł w PHP, który "wpływa" na działanie każdego innego elementu silnika (jednak nie modyfikuje tamtego kodu). Na podstawie zaś licencji: "The act of running the Program is not restricted, and the output from the Program is covered only if its contents constitute a work based on the Program (independent of having been made by running the Program)". Aplikacje webowe mają taką właściwość (to wynika ogólnie z koncepcji W3C) by oddzielić silnik, od treści, oraz to wszystko od tego co widać w przeglądarce (czyli outputu). A i tak to uproszczone jest jeszcze, bo tych niezależnych "warstw" działania aplikacji webowych jest więcej (np. ten sajt prezentowany jest dzięki napisanemu od początku szkieletowi .xtmpl (nie chciałem oryginalnego outputu w tabelkach i postawiłem na div'y), który jednak "koresponduje" z xtemplate.engine, który nota bene też jest inny niż oryginalny - a to wszystko niezależne od siebie, chciaż korespondujące właśnie ze sobą "warstwy" aplikacji).

Ja swoje css'y (pliki zupełnie niezależne od silnika Drupala - wszak da się uruchomić serwis bez css'ów) napisałem od początku :) Zresztą! Wystarczy sprawdzić źródła strony, zobaczyć gdzie jest link zaszyty do pliku css - i jeśli ktoś ma ochotę - może ten plik w każdej chwili pobrać i wykorzystać (co więcej - robi to za każdym razem, gdy wchodzi na stronę, a przeglądarka działa z opcją wykorzystania css'ów). Czy miałbym coś przeciwko temu, żeby ktoś postawi sajt z wykorzystaniem napisanych przeze mnie css'ów? Pewnie miałbym, ale z innego powodu, a to ze względu na to, by mój sajt odróżniał się jakoś wizualnie od innych (co to by było za życie, gdyby dokładnie te same parametry stylów były wszędzie w sieci?). Css'y są jeszcze czymś innym niż grafiki wykorzystane w serwisie (do konstrukcji layout'u, albo np. takie logo). Jak widać z tego - zależności jest wiele. Są też opisane w licencji pewne warunki (pkt 2), w których nie jest konieczne spełnienie warunków licencji, w tym "ujawniania" źródeł. Ale generalnie problem w tym co oznacza "dystrybucja" (rozpowszechnianie lub publikowanie - jak chce jedna z nieoficjalnych polskich wersji licencji) w rozumieniu GPL v. 2.0

Ze względu na modułowość Drupala ważne jest np. postanowienie licencji (za polskim tłumaczeniem podlinkowanym powyżej): "Niniejsze wymogi odnoszą się do zmodyfikowanej pracy jako całości. Jeśli dające się ustalić sekcje danej pracy nie pochodzą od Programu i mogą być racjonalnie uważane za samodzielne i odrębne same w sobie, to niniejsza Licencja i jej warunki nie mają zastosowania do takich sekcji przy rozprowadzaniu ich przez ciebie jako odrębne prace". Wystarczy "wykasować" moje niezależne dodatki, pliki z hakami i "inne wynalazki" - i masz Drupala jakbyś go właśnie pobrał ze strony tego projektu. Modułowość nie oznacza ingerencji w kod innego twórcy :)

Pytasz Krzysztofie do czego się czuje zobowiązany. Czułem się zobowiązany do tego, by w momencie, gdy chwalą serwis na łamach MI - poinformować publiczność, że sajt jest oparty na takim a nie innym silniku (na marginesie dodam, że informacja o wykorzystaniu w tym serwisie Drupala oraz link do sajtu tego projektu znajduje się w jego stopce). Poza wszystkim - nie dystrybuuje aplikacji, a uruchamiam ją. To też ma wpływ na ocenę zastosowania warunków licencji.

Aby było wiadomo czego dotyczy ta dyskusja - poniżej przedstawiam oryginalną licencję, o której mowa (a która załączona jest do silnika i do niektórych modułów):

GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
Version 2, June 1991

Copyright (C) 1989, 1991 Free Software Foundation, Inc.
59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307 USA
Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies of this license document, but changing it is not allowed.

Preamble

The licenses for most software are designed to take away your freedom to share and change it. By contrast, the GNU General Public License is intended to guarantee your freedom to share and change frez software--to make sure the software is free for all its users. This General Public License applies to most of the Free Software Foundation's software and to any other program whose authors commit to using it. (Some other Free Software Foundation software is covered by the GNU Library General Public License instead.) You can apply it to your programs, too.

When we speak of free software, we are referring to freedom, not price. Our General Public Licenses are designed to make sure that you have the freedom to distribute copies of free software (and charge for this service if you wish), that you receive source code or can get it if you want it, that you can change the software or use pieces of it in new free programs; and that you know you can do these things.

To protect your rights, we need to make restrictions that forbid anyone to deny you these rights or to ask you to surrender the rights. These restrictions translate to certain responsibilities for you if you distribute copies of the software, or if you modify it.

For example, if you distribute copies of such a program, whether gratis or for a fee, you must give the recipients all the rights that you have. You must make sure that they, too, receive or can get the source code. And you must show them these terms so they know their rights.

We protect your rights with two steps: (1) copyright the software, and (2) offer you this license which gives you legal permission to copy, distribute and/or modify the software.

Also, for each author's protection and ours, we want to make certain that everyone understands that there is no warranty for this free software. If the software is modified by someone else and passed on, we want its recipients to know that what they have is not the original, so that any problems introduced by others will not reflect on the original authors' reputations.

Finally, any free program is threatened constantly by software patents. We wish to avoid the danger that redistributors of a free program will individually obtain patent licenses, in effect making the program proprietary. To prevent this, we have made it clear that any patent must be licensed for everyone's free use or not licensed at all.

The precise terms and conditions for copying, distribution and modification follow.

GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
TERMS AND CONDITIONS FOR COPYING, DISTRIBUTION AND MODIFICATION

0. This License applies to any program or other work which contains a notice placed by the copyright holder saying it may be distributed under the terms of this General Public License. The "Program", below, refers to any such program or work, and a "work based on the Program" means either the Program or any derivative work under copyright law: that is to say, a work containing the Program or a portion of it, either verbatim or with modifications and/or translated into another language. (Hereinafter, translation is included without limitation in the term "modification".) Each licensee is addressed as "you".

Activities other than copying, distribution and modification are not covered by this License; they are outside its scope. The act of running the Program is not restricted, and the output from the Program is covered only if its contents constitute a work based on the Program (independent of having been made by running the Program). Whether that is true depends on what the Program does.

1. You may copy and distribute verbatim copies of the Program's source code as you receive it, in any medium, provided that you conspicuously and appropriately publish on each copy an appropriate copyright notice and disclaimer of warranty; keep intact all the notices that refer to this License and to the absence of any warranty; and give any other recipients of the Program a copy of this License along with the Program.

You may charge a fee for the physical act of transferring a copy, and you may at your option offer warranty protection in exchange for a fee.

2. You may modify your copy or copies of the Program or any portion of it, thus forming a work based on the Program, and copy and distribute such modifications or work under the terms of Section 1 above, provided that you also meet all of these conditions:

a) You must cause the modified files to carry prominent notices stating that you changed the files and the date of any change.

b) You must cause any work that you distribute or publish, that in whole or in part contains or is derived from the Program or any part thereof, to be licensed as a whole at no charge to all third parties under the terms of this License.

c) If the modified program normally reads commands interactively when run, you must cause it, when started running for such interactive use in the most ordinary way, to print or display an announcement including an appropriate copyright notice and a notice that there is no warranty (or else, saying that you provide a warranty) and that users may redistribute the program under these conditions, and telling the user how to view a copy of this License. (Exception: if the Program itself is interactive but does not normally print such an announcement, your work based on the Program is not required to print an announcement.)

These requirements apply to the modified work as a whole. If identifiable sections of that work are not derived from the Program, and can be reasonably considered independent and separate works in themselves, then this License, and its terms, do not apply to those sections when you distribute them as separate works. But when you distribute the same sections as part of a whole which is a work based on the Program, the distribution of the whole must be on the terms of this License, whose permissions for other licensees extend to the entire whole, and thus to each and every part regardless of who wrote it.

Thus, it is not the intent of this section to claim rights or contest your rights to work written entirely by you; rather, the intent is to exercise the right to control the distribution of derivative or collective works based on the Program.

In addition, mere aggregation of another work not based on the Program with the Program (or with a work based on the Program) on a volume of a storage or distribution medium does not bring the other work under the scope of this License.

3. You may copy and distribute the Program (or a work based on it, under Section 2) in object code or executable form under the terms of Sections 1 and 2 above provided that you also do one of the following:

a) Accompany it with the complete corresponding machine-readable source code, which must be distributed under the terms of Sections 1 and 2 above on a medium customarily used for software interchange; or,

b) Accompany it with a written offer, valid for at least three years, to give any third party, for a charge no more than your cost of physically performing source distribution, a complete machine-readable copy of the corresponding source code, to be distributed under the terms of Sections 1 and 2 above on a medium customarily used for software interchange; or,

c) Accompany it with the information you received as to the offer to distribute corresponding source code. (This alternative is allowed only for noncommercial distribution and only if you received the program in object code or executable form with such an offer, in accord with Subsection b above.)

The source code for a work means the preferred form of the work for making modifications to it. For an executable work, complete source code means all the source code for all modules it contains, plus any associated interface definition files, plus the scripts used to control compilation and installation of the executable. However, as a special exception, the source code distributed need not include anything that is normally distributed (in either source or binary form) with the major components (compiler, kernel, and so on) of the operating system on which the executable runs, unless that komponent itself accompanies the executable.

If distribution of executable or object code is made by offering access to copy from a designated place, then offering equivalent access to copy the source code from the same place counts as distribution of the source code, even though third parties are not compelled to copy the source along with the object code.

4. You may not copy, modify, sublicense, or distribute the Program except as expressly provided under this License. Any attempt otherwise to copy, modify, sublicense or distribute the Program is void, and will automatically terminate your rights under this License. However, parties who have received copies, or rights, from you under this License will not have their licenses terminated so long as such parties remain in full compliance.

5. You are not required to accept this License, since you have not signed it. However, nothing else grants you permission to modify or distribute the Program or its derivative works. These actions are prohibited by law if you do not accept this License. Therefore, by modifying or distributing the Program (or any work based on the Program), you indicate your acceptance of this License to do so, and all its terms and conditions for copying, distributing or modifying the Program or works based on it.

6. Each time you redistribute the Program (or any work based on the Program), the recipient automatically receives a license from the original licensor to copy, distribute or modify the Program subject to these terms and conditions. You may not impose any further restrictions on the recipients' exercise of the rights granted herein. You are not responsible for enforcing compliance by third parties to this License.

7. If, as a consequence of a court judgment or allegation of patent infringement or for any other reason (not limited to patent issues), conditions are imposed on you (whether by court order, agreement or otherwise) that contradict the conditions of this License, they do not excuse you from the conditions of this License. If you cannot distribute so as to satisfy simultaneously your obligations under this License and any other pertinent obligations, then as a consequence you may not distribute the Program at all. For example, if a patent license would not permit royalty-free redistribution of the Program by all those who receive copies directly or indirectly through you, then the only way you could satisfy both it and this License would be to refrain entirely from distribution of the Program.

If any portion of this section is held invalid or unenforceable under any particular circumstance, the balance of the section is intended to apply and the section as a whole is intended to apply in other circumstances.

It is not the purpose of this section to induce you to infringe any patents or other property right claims or to contest validity of any such claims; this section has the sole purpose of protecting the integrity of the free software distribution system, which is implemented by public license practices. Many people have made generous contributions to the wide range of software distributed through that system in reliance on consistent application of that system; it is up to the author/donor to decide if he or she is willing to distribute software through any other system and a licensee cannot impose that choice.

This section is intended to make thoroughly clear what is believed to be a consequence of the rest of this License.

8. If the distribution and/or use of the Program is restricted in certain countries either by patents or by copyrighted interfaces, the original copyright holder who places the Program under this License may add an explicit geographical distribution limitation excluding those countries, so that distribution is permitted only in or among countries not thus excluded. In such case, this License incorporates the limitation as if written in the body of this License.

9. The Free Software Foundation may publish revised and/or new versions of the General Public License from time to time. Such new versions will be similar in spirit to the present version, but may differ in detail to address new problems or concerns.

Each version is given a distinguishing version number. If the Program specifies a version number of this License which applies to it and "any later version", you have the option of following the terms and conditions either of that version or of any later version published by the Free Software Foundation. If the Program does not specify a version number of this License, you may choose any version ever published by the Free Software Foundation.

10. If you wish to incorporate parts of the Program into other free programs whose distribution conditions are different, write to the author to ask for permission. For software which is copyrighted by the Free Software Foundation, write to the Free Software Foundation; we sometimes make exceptions for this. Our decision will be guided by the two goals of preserving the free status of all derivatives of our free software and of promoting the sharing and reuse of software generally.

NO WARRANTY

11. BECAUSE THE PROGRAM IS LICENSED FREE OF CHARGE, THERE IS NO WARRANTY FOR THE PROGRAM, TO THE EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW. EXCEPT WHEN OTHERWISE STATED IN WRITING THE COPYRIGHT HOLDERS AND/OR OTHER PARTIES PROVIDE THE PROGRAM "AS IS" WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED OR IMPLIED, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. THE ENTIRE RISK AS TO THE QUALITY AND PERFORMANCE OF THE PROGRAM IS WITH YOU. SHOULD THE PROGRAM PROVE DEFECTIVE, YOU ASSUME THE COST OF ALL NECESSARY SERVICING, REPAIR OR CORRECTION.

12. IN NO EVENT UNLESS REQUIRED BY APPLICABLE LAW OR AGREED TO IN WRITING WILL ANY COPYRIGHT HOLDER, OR ANY OTHER PARTY WHO MAY MODIFY AND/OR REDISTRIBUTE THE PROGRAM AS PERMITTED ABOVE, BE LIABLE TO YOU FOR DAMAGES, INCLUDING ANY GENERAL, SPECIAL, INCIDENTAL OR CONSEQUENTIAL DAMAGES ARISING OUT OF THE USE OR INABILITY TO USE THE PROGRAM (INCLUDING BUT NOT LIMITED TO LOSS OF DATA OR DATA BEING RENDERED INACCURATE OR LOSSES SUSTAINED BY YOU OR THIRD PARTIES OR A FAILURE OF THE PROGRAM TO OPERATE WITH ANY OTHER PROGRAMS), EVEN IF SUCH HOLDER OR OTHER PARTY HAS BEEN ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.

END OF TERMS AND CONDITIONS

How to Apply These Terms to Your New Programs

If you develop a new program, and you want it to be of the greatest possible use to the public, the best way to achieve this is to make it free software which everyone can redistribute and change under these terms.

To do so, attach the following notices to the program. It is safest to attach them to the start of each source file to most effectively convey the exclusion of warranty; and each file should have at least the "copyright" line and a pointer to where the full notice is found.

Copyright (C)

This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.

This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.

You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307 USA

Also add information on how to contact you by electronic and paper mail.

If the program is interactive, make it output a short notice like this when it starts in an interactive mode:

Gnomovision version 69, Copyright (C) year name of author Gnomovision comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `show w'. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; type `show c' for details.

The hypothetical commands `show w' and `show c' should show the appropriate parts of the General Public License. Of course, the commands you use may be called something other than `show w' and `show c'; they could even be mouse-clicks or menu items--whatever suits your program.

You should also get your employer (if you work as a programmer) or your school, if any, to sign a "copyright disclaimer" for the program, if necessary. Here is a sample; alter the names:

Yoyodyne, Inc., hereby disclaims all copyright interest in the program `Gnomovision' (which makes passes at compilers) written by James Hacker.

, 1 April 1989
Ty Coon, President of Vice

This General Public License does not permit incorporating your program into proprietary programs. If your program is a subroutine library, you may consider it more useful to permit linking proprietary applications with the library. If this is what you want to do, use the GNU Library General Public License instead of this License.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

rozpowszechnianie

Rzuciłem szybko okiem na dyskusję na 7thG i niestety się przeraziłem - straszne pomieszanie pojęć tam panuje.
Myli się rozpowszechnianie programu jako takiego z udostępnianiem skutków jego działania, nie odróżnia się udostępnienia aplikacji innym od umożliwienia samodzielnego urchomienia oddzielnej instancji programu komputerowego.

Nie jestem pewien czy z faktu, że 7thG powstał na GPLowych narzędziach wynika fakt, że autor 7thG ma obowiązek udostępnić mi kod pozwalający na uruchomienie funkcjonalnie równoważnego serwisu.

Być może (w GPLv4?) będzie trzeba w przyszłości udostępniać
zawartość baz danych treści, komentarzy gdyż "zostały stworzone przez wolne oprogramowanie" i "informacja chce być wolna"?

Tak sobie trolluję :)
--
[S.A.P.E.R.] Synthetic Android Programmed for Exploration and Repair

cztery wolności użytkowników

ksiewi's picture

Istotny element odpowiedzi na pytanie, czy dany program jest objęty klauzulą "copyleft" uzyskamy wykazując, czy jest on opracowaniem (utworem zależnym) programu na licencji GPL.

Ale nie o tym chciałem dyskutować. Pytając do czego czujesz się zobowiązany chodziło mi o to, czy jeżeli uznamy zasadność istnienia następujących wolności użytkownika:

  • The freedom to run the program, for any purpose (freedom 0).
  • The freedom to study how the program works, and adapt it to your needs (freedom 1). Access to the source code is a precondition for this.
  • The freedom to redistribute copies so you can help your neighbor (freedom 2).
  • The freedom to improve the program, and release your improvements to the public, so that the whole community benefits (freedom 3). Access to the source code is a precondition for this.

(RMS, The Free Software Definition)

to, czy takie wolności powinny przysługiwać nie tylko użytkownikowi, który korzysta z programu zainstalowanego na jego komputerze, ale także takiemu, który korzysta z programu udostępnionego mu zdalnie?

Sytuacja z serwisem zbudowanym na modyfikacji Drupala to chyba krok dalej - internauta korzysta w zasadzie tylko i wyłącznie z wyniku działania takiego programu.

Piszę szybko, ale mam nadzieję, że zrozumiale.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>