Retencja przeszła w UE

głosowanie w Parlamencie EuropejskimWłaśnie zakończyło się głosowanie nad poprawkami do raportu Alexandra Nuno Alvaro, który to raport już się tak nie nazywa - autor wycofał swoje nazwisko z oficjalnych dokumentów. W poszczególnych głosowaniach frakcje przeciwne wprowadzeniu dyrektywy w kształcie proponowanym przez Radę i Komisję i dążących do drugiego czytania - przegrywały średnio 400 do 200 głosów.

Dokładne wyniki będą opublikowane na stronie Parlamentu Europejskiego za jakiś czas, ale wiadomo już teraz, że przeszły propozycje Komisji i Rady, wspierane głosami dwóch największych ugrupowań Parlamentarnych EPP (European People's Party), czyli chrześcijańskich demokratów oraz PSE (Party of European Socialists) czyli socjalistów. Niniejszym przyjęto też dyrektywę (na obrazku powyżej).

Alexander Nuno Alvaro

"Member States shall ensure that the categories of data referred to in Article 4 are retained for periods of not less than 6 months and for a maximum of two years from the date of the communication"

EPP PSE

Dane telekomunikcyjne mają być zbierane od sześciu miesięcy do dwóch lat. Jeśli chodzi o zwrot kosztów na rzecz operatorów, to kraje członkowiskie mogą przewidzieć taką możliwość w swoim prawie krajowym, nie wprowadzono jednak takiej zasady.

Odwiedź również:

Dziś w Polsce:

W Polsce, wobec zgłoszonych przez posłów poprawek w czasie drugiego czytania ustawy w Sejmie RP, projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego trafił ponownie do komisji infrastruktury w celu przygotowania sprawozdania. Wśród poprawek - kilka klubów zgłosiło propozycje dotyczące retencji danych (wedle propozycji PiS zgłoszonej w pierwszym czytaniu w komisji chodzi o okres 15 lat, wczoraj rząd przyjął stanowisko w tej sprawie polegające na skróceniu okresu przechowywania danych do co najmniej 5 lat), jest m.in. poprawka całkowitego wykreślenia z nowelizacji ustawy propozycji w zakresie retencji danych (jest też taka, która mówi o 2 latach - i ta najpewniej zostanie przyjęta w toku dalszych prac).

Komisja najprawdopodobniej spotka się w piątek.

Poniżej (dla zalogowanych użytkowników) plik z wynikami poszczególnych dzisiejszych głosowań w Parlamencie Europejskim (głosowania imienne w sprawie raportu i dyrektywy):

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Pierwsze komentarze

Są już pierwsze komentarze dotyczace europejskiego głosowania. Reszta pojawi się najpewniej w ciągu kilku minut/godzin:

Aktualnych doniesień należy szukać np. przez serwis Google News

A ja może wezmę się za jakąś pożyteczną robotę wreszcie...
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

a kto to ten operator telekomunikacyjny?

Witam.
Proszę o usystematyzowanie naszej wiedzy. Czy nie jest tak w Polsce, że mamy ustawę regulującą, kto jest, a kto nie jest operatorem telekomunikacyjnym? Jeżeli tak, to ta dyrektywa dotyczy tylko największych. Czy też w polskiej wersji "data-retention" definiuje się jej ofiary ponownie?

Tak czy owak, dla nas głównie oznacza to - na razie - zagrożenie - na razie - wzrostem cen. Ale zobaczymy.

Co do ograniczania prywatności, to z punktu widzenia papierów regulaminy dostawców internetu już nam ją od dawna ograniczały zakazując publikacji i wymiany różnych szemranych treści.

Operatorzy

Oczywiście mogłoby się wydawać, że sprawa dotyczy tylko największych, jednak w tym celu zachęcam do lektury ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Zgodnie z ustawą określenia w niej użyte oznaczają::

przedsiębiorca telekomunikacyjny - przedsiębiorcę lub inny podmiot uprawniony do wykonywania działalności gospodarczej na podstawie odrębnych przepisów, który wykonuje działalność gospodarczą polegającą na dostarczaniu sieci telekomunikacyjnych, udogodnień towarzyszących lub świadczeniu usług telekomunikacyjnych, przy czym przedsiębiorca telekomunikacyjny, uprawniony do:

a) świadczenia usług telekomunikacyjnych, zwany jest "dostawcą usług",

b) dostarczania publicznych sieci telekomunikacyjnych lub udogodnień towarzyszących, zwany jest "operatorem";

publiczna sieć telekomunikacyjna - sieć telekomunikacyjną wykorzystywaną głównie do świadczenia publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych;

Ustawa również odnosi się do kolenych, użytych wyżej pojęć... Tam jest cały szereg powiązanych ze sobą definicji. Czasem się zastanawiam, czy na końcu tego łańcuszka pojęć definiowanych przez wzajemnie odniesienia - wąż nie zjada własnego ogona :) Przepraszam - "głównie" swojego ogona.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>