O omówieniach projektu reformy mediów elektronicznych

telewizorPodobno do Sejmu trafił projekt nowelizacji trzech ustaw: o radiofonii i telewizji, prawie telekomunikacyjnym oraz prawie pocztowym. Chodzi o zmniejszenie liczby członków KRRiT, uregulowanie kompetencji między tą Radą a Urzędem Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Tylko czy ktoś już miał szansę przeczytać te propozycje? Nie mogę ich znaleźć w Sieci, za to wszyscy o nich się bardzo mądrze wypowiadają. Aż mi głupio, że nie czytałem.

Nasz Dziennik: "Publiczne media czekają poważne zmiany. Mają być duże, bo i stopień patologizacji w nich jest niemały. O tym, jak dalece efekty dziennikarskiej pracy odbiegają od kryteriów rzetelności, po ostatnich kampaniach wyborczych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zmiany są konieczne - tłumaczy PiS. Na początek proponuje ograniczenie liczby członków KRRiT, później stworzenie jednego regulatora rynku środków komunikacji społecznej i wreszcie zniesienie rad nadzorczych w elektronicznych mediach i wybór ich szefów w drodze konkursu. Czy tak się stanie? Tylko wtedy, jeśli nowelizacji nie zablokuje w Sejmie "medialna koalicja" PO, SLD i PSL"

Gazeta Wyborcza: "W projekcie noweli, jak powiedział Gosiewski, "połączono kompetencje" prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z kompetencjami przewodniczącego KRRiT. "W to miejsce powstaje Urząd Telekomunikacji Elektronicznej, czyli dwa urzędy są połączone w tym zakresie w jeden" - podkreślił poseł"

TVP, za PAP: "Projekt noweli „połączy kompetencje” prezesa URTiP z kompetencjami przewodniczącego KRRiT. W to miejsce powstanie Urząd Telekomunikacji Elektronicznej, który ma się zajmować przede wszystkim „stroną techniczną związaną z kwestiami dotyczącymi korzystania z częstotliwości, rejestrem przedsiębiorców telekomunikacyjnych”. Sellin podkreślił, że będzie to urząd „techniczny, a nie polityczny”"

Jarosław Sellin przedstawia projekt w Polskim Radiu: "On przede wszystkim rozdziela kompetencje, bo dziś jest chaos kompetencyjny między tymi dwoma organami i na przykład utrudniający wprowadzanie technologii cyfrowej, rewolucji cyfrowej na polskim rynku medialnym i chcemy wyraźnie przypisać KRRiTV uprawnienia, my to nazywamy konwentowe, ale to chodzi o uprawnienia programowe czyli że KRRiTV nadal będzie przyznawała koncesje, będzie określała zakres programowy tych koncesji i będzie kontrolowała wykonywanie tej koncesji, tej koncesji programowej, natomiast wszystkie uprawnienia techniczne w ramach tak zwanej gospodarki częstotliwościami radiowymi i telewizyjnymi będą w nowym urzędzie, który będzie się nazywał Urząd Komunikacji Elektronicznej"

Szefowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek krytycznie odniosła się do projektu Prawa i Sprawiedliwości zakładającego reformę Rady i zmniejszenie liczby jej członków.

Taaaak. Czy ktoś już widział te projekty nowelizacji? Mam na myśli tekst zmian. Niestety na stronach Sejmu nic nie mogę znaleźć. Projekt nie jest rządowy, więc na stronach Ministerstwa Kultury go nie widzę. Nie ma go też na innych oficjalnych stronach. No to jak tu sie na ten temat wypowiadać? Na podstawie omówień innych? A proces stanowienia prawa miał być jawny i wszystko miało się na stronach internetowych pojawiać. Halo?

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Podatek medialny

Jak pisze Rzeczpospolita: "Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiada, że prawdopodobnie abonament - który obecnie płaci zaledwie 5 mln Polaków - zostanie zastąpiony podatkiem medialnym, który zapłacimy przy okazji wypełniania PIT".

A wracając do nowelizacji, o których wyżej, mam już treść tego dokumentu:

Art. 1. 1. Znosi się centralny organ administracji rządowej - Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

2. Tworzy się centralny organ administracji rządowej - Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

3. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przejmuje wykonywanie zadań należących dotychczas do:

1) Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty,

2) Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji związanych z:

a) prowadzeniem rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zakresie dostarczania systemów dostępu warunkowego, elektronicznych przewodników po programach i multipleksowania sygnałów cyfrowych,
b) analizą rynków właściwych oraz nakładaniem, utrzymywaniem, zmianą lub znoszeniem obowiązków regulacyjnych w stosunku do przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zakresie dostarczania systemów dostępu warunkowego, elektronicznych przewodników po programach i multipleksowania sygnałów cyfrowych,

c) dokonywaniem, zmianą lub cofaniem rezerwacji częstotliwości na cele rozpowszechniania lub rozprowadzania programów radiofonicznych lub telewizyjnych

3) Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji związanych z przeprowadzaniem konkursu na rezerwacje częstotliwości na cele rozprowadzania programów radiofonicznych lub telewizyjnych w sposób cyfrowy...

Całość projektu ustawy ma 18 artykułów, na 18 stronach.

--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination

URTiP / UKE likwidacja oddziałów okręgowych URTiP

„stroną techniczną związaną z kwestiami dotyczącymi korzystania z częstotliwości, rejestrem przedsiębiorców telekomunikacyjnych”. Sellin podkreślił, że będzie to urząd „techniczny, a nie polityczny”"

Czytaem ten projekt, wnioski które mi się nasuneły to takie że PIS chce przy pomocy ustawy załatwić problem KRRiT.
Odnoszę wrażenie że PIS "przerobił" obowiązującą ustawę P.T. poprostu zastępując stare nazawy nowymi.
Osoby które to pisały wydaję się że nie mają pojęcia o tym co robią.
Jeśli się mówi o stworzeniu urzędu czysto technicznego to dlaczego likwiduję się gałąź techniczną URTiP, czyli oddziały okręgowe.
Napewno jest potrzebne odchudzenie urzędu ale akurat nie tej gałęzi działalności.
Jeśli nowy urząd ma stać na straży komunikacji elektronicznei to jak będzie wyglądaa np. kontrola operatora telekomunikacyjnego w Gdańsku, czy Katowicach ?
Czy urzędnicy z Warszawy będą robić sobie kilkudniowe wyprawy do innych miast ?
W chwili obecnej w 16 oddziałach okręgowych działają przy Urtip punkty nasłuchowe kontrolujące przestrzegania warunków przyznanych operatorom, np. kontrola mocy nadajników, kontrola przydzilonego zakresu pasma częstotliwości itp...
W chwili likwidacji okręgowych oddziałów powstanie chaos w eterze, większość operatorów przestanie przestrzegać przepisy bo nie będzie miał ich kto wyegzekwować.
Miejmy nadzieją że ten projekt nie przejdzie.
Ja osobiście korzystałem kilka razy z usług lokalnego oddziału Urtip, gdy miałem zakłócenia w sieci. Przyjechała ekipa bardzo miłych panów i znaleźli przyczynę zakłóceń, usunęli i to zadarmo.
Gdy bym miał to zlokalizować we własnym zakresie to bym musiał wydać majątek, a tak w ramach połat za wydanie pozwolenia.
Znajomym pomogli w zakłóceniach złego odbioru programów telewizji naziemnej.
To mamy zagwarantowane w prawie telekomunikacyjnym i jak Pis zlikwiduje oddziały to na usunięcie zakłóceń będziemy musieli czekać miesiącami. Kto zwróci straty jakie taka firma poniesie z tytułu np. złej pracy sieci monitoeingu.

pozdrawiam, zaniepokojony Craft

Proponuję przeczytać wypowi

Proponuję przeczytać wypowiedź kogoś z oddziału okręgowego URTiP - jest pod linkiem [biznes.interia.pl]

Daje to nieco do myślenia...

Być może dobrze byłoby zapytać się p. Streżyńskiej o zdanie w tej sprawie (likwidacja Oddziałów Okręgowych URTiP) na jutrzejszej konferencji prasowej organizowanej przez MTiB.

Pzdrawiam ColTrane

... Proponuję przeczytać wy

... Proponuję przeczytać wypowinowy
Pn, 2005-11-28 15:14 by ColTrane
Proponuję przeczytać wypowiedź kogoś z oddziału okręgowego URTiP - jest pod linkiem [biznes.interia.pl]

Daje to nieco do myślenia...

Dzięki czytałem dobra wypowiedź.
U nas tak się robi restrukturyzację, najpierw się wszystko rozwala a potem na szybko buduje jakieś twory w 3 miesiące.
Co w innych krajch zajmuje lata.
Takie zmiany będą pewnie kosztowały państwo i obywateli majątek i dużo zdrowia.

Craft

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>