Wi-Fi, niezabezpieczone, nielegalne
Widać już pojawienie się nowego trendu legislacyjnego. Oto światło dzienne ujrzał projekt lokalnej regulacji w jednym z hrabstw Nowego Jorku. Zgodnie z nią każdy, kto będzie dysponował otwartą i niezabezpieczoną (ale jednak biznesową) siecią bezprzewodową będzie naruszał prawo...
O takim rozwiązaniu myśli się w hrabstwie Westchester County. Jeśli zostanie wprowadzone, to będzie to pierwsza taka regulacja na terenie USA.
Dostępna jest w internecie notatka prasowa dotycząca tej regulacji: Spano proposes law to counter risks of wireless networks. Businesses would be required to maintain secure networks.
Dowiadujemy się z niej rzeczy oczywistych, a mianowicie, że hotspoty są coaz bardziej popularne i coraz częściej można korzystać z bezprzewodowego ostępu do internetu w kawiarniach czy w parkach. Propozycja zmierza do tego, by biznes zabezpieczał tak udostępniane „punkty dostępu”, gdyż wszelkie dane użytkowników takich punktów są w niebezpieczeństwie. Nowe regulacje zaproponowane przez Andego Spano, mają za zadanie chronić obywateli przed takimi przestępstwami, jak kradzież tożsamości, czy innym naruszeniom praw konsumentów.
Na razie mówi się o tym, że jedynie przedsiębiorcy powinni zastosować przynajmniej podstawowe zabezpieczenia sieci bezprzewodowych, również wówczas, gdy sieć bezprzewodowa udostępniana jest w ramach biura (home office), a przechodnie mają do niej dostęp poza jego ścianami (wiadomo, o co chodzi w wardrivingu: samochód, laptop, jazda po mieście w poszukiwaniu otwartej sieci bezprzewodowej).
Przy okazji komentowania problemu wardrivingu zastanawiałem się już, czy nie dałoby się w polskich realiach postawić zarzutów operatorowi niezabezpieczonej sieci bezprzewodowej. Tutaj dodatkowo mowa jest o ochronie danych osobowych i innych jeszcze naruszeniach prawa. Temat jest dość złożony. Warto się zapoznać z przypadkiem skazania za wardriving w Anglii, o którym informowałem na początku sierpnia.
O propozycjach nowego prawa w USA pisze również News.com, a interesujące komentarze można znaleźć na Slashdocie. Naruszenie prawa może rodzić odpowiedzialność w postaci grzywny od 250 do 500 dolarów. Naruszeniem będzie również brak stosownego komunikatu o treści: „Właśnie uzyskałeś dostęp do sieci bezprzewodowej chronionej za pomocą firewalla. Taka ochrona nie gwarantuje poufności twoich prywatnych danych, zatem by je chronić korzystaj z szyfrowania” („ You are accessing a network which has been secured with firewall protection. Since such protection does not guarantee the security of your personal information, use discretion”).
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Tłumaczenie
"use discretion" znaczy "uważaj/myśl co robisz/zachowaj ostrożność" a nie "korzystaj z szyfrowania". Mylę się?
dbaj o poufność
Wybrałem wskazanie wprost szyfrowanie, ale może istotnie poszedłem zbyt daleko. "Use discretion" znaczy tyle prawie co "pamiętaj o poufności", "bądź dyskretny". No to uznałem że to prawie synonim szyfrowania gdy korzysta się z otwartej sieci bezprzewodowej. W inny sposób chyba trudno zapewnić poufność własnych danych. Faktycznie - musi to oznaczać również po prostu nie przesyłaj danych tych, których nie chcesz ujawniać...
--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination