BitTorrent: jest wyrok w Hong Kongu

Jak informowałem wcześniej: trzydziestoośmioletni Chan Nai-Ming został uznany winnym naruszenia praw autorskich w związku z umieszczeniem w sieci BitTorrent trzech hollywoodzkich filmów. Dziś wiemy, że został skazany na trzy miesiące pozbawienia wloności.

O spodziewanym wyroku pisze Reuters: Chan został skazany na 3 miesiące pozbawienia wolności za każdy z zarzutów, jednak kara będzie przebiegać równolegle". Czyli, że odsiedzi jedynie 3 miesiące zamiast dziewięciu (każdy zarzut dotyczył jednego z trzech filmów).

Na razie pozostaje na wolności, gdyż złożył apelację, a wypuszczony został za kaucją. Tak czy inaczej już wiemy, że jest pierwszą osobą na świecie, skazaną za dystrybuowanie filmów za pośrednictwem BitTorrenta.

O sprawie pisze również BBC, Mainichi MSN, Forbes, Malaysia Star, ABC Asia Pacific, czy Times of Oman

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>