Komunikacja elektroniczna: ograniczyć Radę, stworzyć nowy urząd?

Co dalej z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji? Na podstawie art. 213 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji. Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar zreformować nieco obraz mediów w Polsce.

Gazeta Wyborcza publikuje dwugłos na temat roli KRRiTV. Z jednej strony wypowiada się Jakub Bierzyński, szef domu mediowego OMD Poland, doradca Jana Rokity z PO, który pisze m.ni., że Rada ” powinna zostać zlikwidowana z prostego, podstawowego powodu - instytucja ta nie pełni żadnych istotnych funkcji, a jak każda bezcelowo istniejąca struktura biurokratyczna stopniowo degeneruje się, próbując na własną rękę określić cel i sens swego istnienia”.

Z drugiej zaś Stanisław Jędrzejewski, członek Rady: „Zarzuty można mnożyć. Niestety, tych merytorycznych nikt publicznie nie formułuje, a nawoływaniom do likwidacji Rady nie towarzyszy poważniejsza debata o funkcjach, kompetencjach, zasadach działania i strukturze organu regulacyjnego (lub organów), który ma powstać w miejsce Rady. Bo przecież coś powstać musi.

Zaś, jeśli chodzi o plany partii rządzącej, to dowiadujemy się z Gazeta.pl, że: "PiS zamierza jeszcze w tym roku drastycznie zredukować Krajową Rada Radiofonii i Telewizji, zaś potem ją zlikwidować, wcielając do Urzędu Komunikacji Elektronicznej".

Reforma ma polegać na zredukowaniu ilości członków Rady. Podobno jeszcze w tym tygodniu do laski marszałkowskiej trafi odpowiedni projekt ustawy. W trybie pilnym.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>