Czy wyszukiwarki naruszają zakaz reklamy hazardu?

W Australii obowiązuje ustawa pod dumną nazwą the Interactive Gambling Act 2001. Chodzi o to, że regulacja ta zakazuje jakiejkolwiek reklamy internetowych serwisów oferujących hazard w innych serwisach internetowych, których użytkownicy w swej większości zamieszkują fizycznie Australię.

ZDNet publikuje materiał na ten temat. Prowadzone jest w tej chwili badanie: czy internetowe wyszukiwarki, z których korzystają Australijczycy nie naruszają przepisów zakazujących reklamy pokera, ruletki, black jacka? Oczywiście - Google idzie na pierwszy ogień.

Grozi za to kara grzywny 220 tys australijskich dolarów dla osoby fizycznej naruszającej zakazy, oraz aż do 1.1 miliona australijskich dolarów dla firmy. Acha. Trzeba jeszcze dodać, że ta grzywna obliczana jest za każdy dzień naruszenia...

Ciekawe jak określić, czy dany serwis adresowany jest do Australijczyków? Sama domena może być w tym przypadku myląca, gdyż Australia posługuje się językiem angielskim. Swobodnie zatem czytają tam wszystko co się publikuje w domenie *.com. Zresztą, jaki związek ma dziś domena z treścią i adresatami? Owszem - vagla.pl sugeruje polski target, ale przecież równolegle funkcjonuje domena vagla.eu.org - czy to znaczy, że czytają mnie Holendrzy?

A czy prezentowanie w wynikach wyszukiwania linków do stron hazardowych jest reklamą tych stron? Czy roboty wyszukiwawcze powinny omijać szerokim łukiem serwisy hazardowe i w ogóle ich nie indeksować w wyszukiwawczych bazach?

Przeczytaj też felieton Czerwone wygrywa czarne przegrywa

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>