O ferowaniu wyroków przez media

Problem ochrony wizerunku i danych osób, wobec których toczy się postępowanie prokuratorskie lub sądowe nie raz był już opisywany na łamach tego serwisu. W dzisiejszej Rzeczpospolitej Andrzej Goszczyński publikuje artykuł na ten temat (w odniesieniu do mediów tradycyjnych).

Rzeczpospolita, Twarze z paskiem: "Żadne prawo nie wykluczy wszystkiego, co uważamy za niewłaściwe. Sprawa leży zatem w tym, czy media będą miały ambicję zastępowania sądu i publicznego ferowania wyroków, które mogą okazać się niesprawiedliwe. W sprawie Andrzeja S. można powtórzyć za jednym z felietonistów: dziennikarze powinni się modlić, by okazał się winnym..."

Polecam lekturę całego (sporego) artykułu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>