Jeszcze o Google Print

W dzisiejszym Życiu Warszawy Jarosław Lipszyc publikuje artykuł "Papier albo śmierć", będący, w którym relacjonuje aktualny stan sporu o nowy internetowy projekt potentata na rynku wyszukiwawczym. Chodzi o prawo autorskie i o dostęp do treści książek.

Życie Warszawy: "Największe na świecie targi książki we Frankfurcie zamieniły się w pole bitwy. Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców zapowiada prawną walkę z nowoczesnymi technologiami"

O sprawie można poczytać również w newsie "Firma Google pozwana raz jeszcze" opublikowanym w ramach serwisu VaGla.pl.

Tutaj warto jednak istotne uzupełnienie tego newsa umieścić w odniesieniu do treści chronionych prawem autorskim. Chodzi o to (a co może nie wynikało w sposób jednoznaczny, chociaż odesłałem do materiałów źródłowych), że Google planuje udostępnić czytelnikom mechanizm, który pozwoli na przeszukanie i przeczytanie krótkiego fragmentu zawierającego szukaną frazę. A jeśli przeszukujący zasoby zdygitalizowanych bibliotek zechcą zapoznać się z całą książką tych "Google odeśle do wydawców i księgarni".

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>